REKLAMA

Pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych raczej później niż wcześniej. Polska chce negocjować z UE

2022-05-26 07:18
publikacja
2022-05-26 07:18
Pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych raczej później niż wcześniej. Polska chce negocjować z UE
Pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych raczej później niż wcześniej. Polska chce negocjować z UE
fot. hareluya / / Shutterstock

Polska zobowiązała się wobec Brukseli, że w pełni oskładkuje umowy cywilnoprawne. Nadal jednak chce negocjować termin – wskazuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna”.

"DGP" podał, że poznał treść wszystkich tzw. kamieni milowych z Krajowego Planu Odbudowy. To cele, od których realizacji zależy finansowanie poszczególnych projektów przez Unię Europejską.

Do końca przyszłego roku rząd chce wnioskować o prawie 16 mld euro. Redakcja ustaliła, że jednym z zobowiązań wpisanych do KPO jest szersze oskładkowanie pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych. Polska zobowiązała się, że takie rozwiązanie będzie obowiązywać do początku przyszłego roku.

"Wejście w życie odpowiednich ustaw ograniczających segmentację rynku pracy i zwiększających ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych przez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne" – tak brzmi, jak podaje "DGP", treść tego miernika. Już jednak widać, jak zauważa gazeta, że jego realizacja nie będzie prosta. Na razie nie ma nawet projektu zmian w przepisach ani jego zapowiedzi.

"Dodatkowo, jak słyszymy nieoficjalnie z resortu pracy, rząd będzie chciał przeprowadzić nowelizację, ale z rocznym poślizgiem, tj. od 2024 r. I bez objęcia składkami umów o dzieło. W praktyce oznaczałoby to jedynie pełne ozusowanie zleceń" – podaje "DGP". I przypomina, że na liście kamieni milowych w perspektywie do końca 2023 r. znajdują się także m.in.: reforma sądownictwa, wdrożenie tarczy prawnej dla przedsiębiorców, zmiana regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów, wytyczenie ram prawnych dla wykorzystania wodoru itp. (PAP)

ktl/ mark/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pozhoga
,,Polska zobowiązała się wobec Brukseli, że w pełni oskładkuje umowy cywilnoprawne."

To jeszcze nic - PiS sprzedał suwerenność w zakresie kształtowania ustroju sądownictwa. To jest dopiero afera na Trybunał Stanu. A w narodzie cisza. Co tam niepodległość - byle brzucho było pełne!
siema123
"ochrona socjalna" - rok czekania na lekarza i emerytura 500zł xD to po prostu szaleństwo i dobrobyt na które warto płacić 1/3 wynagrodzenia
socjalistyczneg
OBŁĘD INTELEKTUALNY !
Ale tłuszcza się na to godzi i czeka na emeryturę z ZUSu , jak na mannę z nieba.
Mój sąsiad stolarz, przedsiębiorca przez 45lat , doczekał emerytury w 68 roku życia.
Po 45 latach składek kwota 662 pln !
Płaćcie dalej ZUS... A na starość, będzie kocia morda...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki