Pekin znów ma "szczęście". Dolar wynosi juana

"Gołębie" wypowiedzi członków Fedu osłabiły dolara, a dobre wieści z frontu wojny handlowej wsparły renminbi. W piątek rano za "zielonego" płacono tylko 6,75 juana, najmniej od pół roku.

Chińska waluta jest na dobrej drodze, by zanotować najlepszy tydzień od 2005 r. W ostatnich dniach renminbi umocniło się wobec dolara o 1,7 proc., schodząc w piątek rano poniżej poziomu 6,75, poprzednio notowanego w lipcu.

(Bloomberg)

Spadek kursu USD/CNY jest przede wszystkim zasługą "gołębich" wypowiedzi reprezentantów Rezerwy Federalnej, którzy sygnalizują gotowość spowolnienia procesu normalizacji amerykańskiej polityki monetarnej w otoczeniu przytłumionej presji inflacyjnej w Stanach Zjednoczonych. Juana wzmacnia również oczywiście uspokojenie nastroju na rynku wynikające z pozytywnych sygnałów płynących z Pekinu i Waszyngtonu. W piątek inwestorzy zostali poinformowani, że postać nr 1 w chińskiej gospodarce, wicepremier Liu He, uda się pod koniec stycznia do USA, by osobiście negocjować rozejm z Amerykanami.

Chińskiej walucie nie zdołały nawet zaszkodzić ogłoszone w zeszły piątek po południu cięcie stóp rezerw obowiązkowych ani dane makroekonomiczne sugerujące dalsze luzowanie polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin - inflacja cen producentów (PPI) sięgnęła w grudniu zaledwie 0,9 proc. wobec oczekiwań na poziomie 1,6 proc., a inflacja CPI wzrosła o 1,9 proc. rdr wobec spodziewanych 2,1 proc.

Juan na łasce Fedu

Choć, analizując ruchy renminbi, podkreśla się wpływ różnych bodźców na jego wycenę (przede wszystkim wojny handlowej), to faktycznie juan porusza się w rytmie nadawanym przez dolara.

Zmiana kursu USD/CNY (czerwony) i indeksu dolara (zielony) w ostatnim roku
Zmiana kursu USD/CNY (czerwony) i indeksu dolara (zielony) w ostatnim roku (Bloomberg)

W okresie, gdy Pekin rozluźnił kontrolę nad juanem, jego wycena wobec dolara zależy głównie od polityki monetarnej Fedu. Zważywszy na fakt, że gwałtowne osłabienie "czerwonego" stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla chińskiej gospodarki, w rękach Amerykanów znajduje się prawdziwa ekonomiczna "broń atomowa", którą można by zastosować w sporze z Pekinem. To wymagałoby jednak poświęceń - zacieśnienie polityki monetarnej w USA oznacza pogorszenie koniunktury gospodarczej w USA i spadki na Wall Street - na które Amerykanie wyraźnie nie są gotowi. Nie trudno się zatem dziwić, że przeciwnikiem takiej polityki jest prezydent Trump, a i amerykańscy bankierzy centralni rozważają zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych trwającego od grudnia 2015 r.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 ajwaj

W koncu 4 500 lat cywilizacji chinskich przyjaciól zobowiazuje.
W nawalance Chiny-kal-boje, stawic trza na Chiny. Panstwo ze b. sprawnym zarzadzaniem, a przede wszystkim REALNA gospodarka, bez dlugów (a odwrotnie), nowoczesna infrastruktura, upozycjonowana na calym swiecie itd.

USA jest rzadzone 50/50 przez. Trumpistów i szkodzacych im z deep state-devil state (narazie)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 9 warszawyak

To kwestia czasu kiedy za takie śmieciowe waluty jak : usd , euro czy frank będziemy płacić jeden złotych ! O wartości waluty bowiem w tych czasach nie świadczy potencjał gospodarczy danego pańrstwa tylko jego racjonalne zarządzanie . Efekt takiej niegospodarności widzimy we Francji Każde panstwo w tym najbardziej policyjne USA to czeka . Bardzo szybko zauważył to aktualny rząd RP wycofując się z podniesienia obciążeń podatkowych dla społeczeństwa ( nie mylić z elitą). W Polsce zadziałał tzw interwencjonizm państwowy , którego zadaniem jest nie dopuszczenie do nadmiernego rozwarstwienia społeczeństwa , Na zachodzie ten mechanizm nie jest znany więc zawsze kończy się to dla elit tragicznie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 tindala

wielkie rzeczy pomieszanie. Francja akurat należy do państw o ogromnych transferach socjalnych. Co do polityki PiS to tu zgoda. Za PO klasie ludowej proponowano kredyt, albo emigrację. ( Komorowski i Czapiński)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,27% 3,9287
2020-02-17 21:53:00
EUR/PLN 0,28% 4,2567
2020-02-17 21:53:00
EUR/USD 0,03% 1,0834
2020-02-17 21:51:00
CHF/PLN 0,49% 4,0036
2020-02-17 21:53:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil