REKLAMA
WAŻNE

Pekao spodziewa się znaczącej poprawy zyskowności, jest blisko przeprowadzenia pilotażu ugód

2021-02-25 11:36
publikacja
2021-02-25 11:36
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Bank Pekao oczekuje, że jego wyniki w kolejnych latach powinny być bardzo dobre, spodziewa się znaczącej poprawy zyskowności. Bank w najbliższym czasie chce ruszyć z pilotażem ugód z frankowiczami i zakłada, że nie będzie zwiększał odpisów związanych z COVID-19 - poinformowali przedstawiciele banku.

"Bardzo efektywnie i skutecznie zareagowaliśmy na ryzyka, które zostawimy za sobą, zostawiamy w bilansie roku 2020 roku, to są rezerwy na kredyty frankowe i straty portfela wynikające z COVID-19. Dzięki tym działaniom wyniki kolejnych lat powinny być bardzo dobre, bo w przeciwieństwie do innych banków nie będą zaburzone przez te dwa główne czynniki” – powiedział prezes banku Leszek Skiba.

"Oczekujemy znaczącej poprawy zysku netto, na pewno bardzo dużo potencjalnych problemów już odpisaliśmy z bilansu” – dodał wiceprezes ds. finansów Tomasz Kubiak.

Bank podał w czwartek, że będzie chciał przeprowadzić pilotaż ugód z frankowiczami, w formule zaproponowanej przez Przewodniczącego KNF.

„Jesteśmy w trakcie finalizacji przygotowań i myślę, że w najbliższym okresie będziemy go przeprowadzać” – powiedział Kubiak.

„Portfel kredytów we frankach mamy odziedziczony po fuzji z bankiem BPH i portfel ten ma ok. 1 proc. udział w całym bilansie (…) Nasi klienci brali te kredyty relatywnie wcześniej i po relatywnie dobrych kursach franka, a to też zmienia ich perspektywę” – dodał.

Wiceprezes poinformował, że ostateczna decyzja i moment przystąpienia Pekao do ugód będzie dostosowany do prac sektorowych w tym zakresie.

Koszty ryzyka w 2020 r. banku wyniosły 0,99 proc. w tym koszty ryzyka związane z COVID-19 wyniosły 0,52 proc. Rezerwy związane z COVID-19 wyniosły w 2020 roku 830 mln zł.

"Będziemy sukcesywnie zmniejszać +obrezerwowanie+, nie będziemy +dotwarzać+ odpisów na COVID-19. Zobaczymy jak ryzyko z tym związane będzie się materializowało. Na pewno trzeba poczekać aż instrumenty pomocowe wygasną i wtedy będziemy obserwować zachowanie jakości aktywów, które, jak na razie, są na świetnym poziomie, nawet zaskakująco dobrym poziomie" - powiedział Kubiak.

"Jak tylko ten element będzie pewny, to rezerwy na COVID-19 trzeba będzie rozwiązać" - dodał.

Bank ocenia, że po recesji w 2020 roku, rok 2021 powinien przynieść w gospodarce ożywienie po pandemii, PKB wzrosnąć ma o 4,5 proc. Ożywienie ma być napędzane przez eksport i odbicie konsumpcji gospodarstw domowych.

Pekao spodziewa się w 2021 roku wolumeny kredytowe na rynku poprawią się tylko umiarkowanie w przypadku kredytów konsumpcyjnych i przedsiębiorstw. Kredyty hipoteczne wzrosną na rynku o 8,7 proc., kredyty konsumpcyjne o 2,7 proc., a korporacyjne o 1,2 proc. Depozyty wzrosnąć mają o 5,3 proc., podczas gdy w 2020 roku było to ok. 14 proc.

„Planujemy być bankiem w pierwszej dwójce-trójce, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów hipotecznych. Widzimy ożywienie na tym rynku w tym roku. Przyjmujemy, że sprzedaż o kilka punktów procentowych wzrośnie (...) Będziemy rosnąć zgodnie z rynkiem, lub powyżej rynku” - powiedział Kubiak.

Prezes banku poinformował, że nowa strategia banku zostanie prawdopodobnie przedstawiona pod koniec marca. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki