REKLAMA

Parytet złoto/srebro najwyżej od dekady

Krzysztof Kolany2018-09-06 14:54główny analityk Bankier.pl
publikacja
2018-09-06 14:54
Parytet złoto/srebro najwyżej od dekady
Parytet złoto/srebro najwyżej od dekady
/ Bankier.pl

Relacja cen złota do srebra osiągnęła najwyższy poziom od października 2008 roku – czyli okresu rynkowej paniki po upadku banku Lehman Brothers. Czy taki sygnał może nam powiedzieć coś o przyszłości notowań kruszców?

Gdy podzielimy cenę uncji złota przez cenę uncji srebra, otrzymamy znany od czasów starożytnych parytet złoto/srebro. W czasach historycznych z reguły wahał się on w przedziale 10-20, co z grubsza odpowiadało częstości występowania obu metali w przyrodzie. Ale od jakichś stu lat parametr ten „wariuje”, przybierając wartości wielokrotnie wyższe – nawet powyżej 100, przy średniej rzędu 56,1.

Przez poprzednie pół wieku parytet złoto/srebro wahał się od niespełna 20 do przeszło 100. W okresie ostatniego ćwierćwiecza oscylował pomiędzy 32 (szczyt „srebrnej bańki” w kwietniu 2011 r.) a 85 podczas rynkowych turbulencji po upadku Lehmana. Na początku września 2018 roku zbliżyliśmy się do tej drugiej wartości. 6 września relacja cen złota i srebra kształtowała się w pobliżu 84,5.

Czy sam fakt ustanowienia przez parytet złoto/srebro 10-letniego maksimum ma w ogóle jakieś znaczenie? Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jednak tak.  Po pierwsze, z bliżej nieustalonych przyczyn strefa 80-85 w przeszłości kilkukrotnie wyznaczała granicę wzrostów tego wskaźnika. Po drugie, w trzech ostatnich przypadkach działo się to w raczej nieprzypadkowym momencie.

Temat będziemy kontynuowali w najbliższym wydaniu „Złotowieści” – autorskim biuletynie poświęconym inwestowaniu w złoto.

Użyj kodu INWESTOR, a otrzymasz ofertę rocznej prenumeraty "Złotowieści" z 50-procentową zniżką - skorzystaj >>

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
a może po prostu ludzie wolą złoto, bo jest trwalsze od srebra, nie odbarwia się jak dotkniesz paluchami i podatku vat nie ma
mosze_zilbersztajn
Mosze zilbersztajny od zawsze lubią sreberko, wszak silberstein to grudka srebera i nie wzięłó się z nikąd, he, he. Nasz bank JP Morgan w Warszawie robi interes z wasz KGHM i kontrakuje całą produkcję srebra miesiące na forward. Czyli jak cena wróci do 50$ my będziemy dalej kupować srebro z KGHM po dzisiejszej cenie Mosze zilbersztajny od zawsze lubią sreberko, wszak silberstein to grudka srebera i nie wzięłó się z nikąd, he, he. Nasz bank JP Morgan w Warszawie robi interes z wasz KGHM i kontrakuje całą produkcję srebra miesiące na forward. Czyli jak cena wróci do 50$ my będziemy dalej kupować srebro z KGHM po dzisiejszej cenie 14$, he, he.
silvio_gesell
A jaki jest kurs jabłek do gruszek?
open_mind
Ludzie nie dajcie się podpuścić. Wierzcie światowym mediom. Metale szlachetne to sam zło. Tylko ufność w papierowy pieniądz podparty długiem ma sens.
open_mind
Jak dupnie system to ze złotem będzie tak jak ze szynką w mięsnych za Komuny, po prostu zniknie, a dlaczego bo nikt nie będzie się o nie pytać (to nie będą zamawiać), hihihi

Powiązane: Złotowieści. Biuletyn o złocie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki