REKLAMA
PIT 2023

Nie kupuj srebra na górce

Krzysztof Kolany2011-04-29 18:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2011-04-29 18:00
Tej wiosny rynek srebra ogarnęła gorączka, porównywalna do XIX-wiecznych wypraw po złoto. Tylko od początku roku kurs białego metalu wystrzelił w górę o 60% i pod koniec kwietnia dotarł do psychologicznej granicy 50 USD za uncję. Ostatni raz był tam 31 lat temu.

Źródło: Bankier.pl

„Handlujący oszaleli. To typowe zachowanie rynku ogarniętego manią spekulacyjną, z jaką mamy obecnie do czynienia w przypadku srebra” – powiedział gazecie „The Wall Street Journal” makler z wieloletnim doświadczeniem.

„Białej gorączce” poddali się nie tylko inwestorzy indywidualni, którzy zaczęli masowo kupować srebrne monety i jednouncjowe sztabki. Szaleństwo zakupów ogarnęło także zawodowych inwestorów: w poniedziałek wolumen obrotu kontraktami na srebro na nowojorskiej giełdzie towarowej sięgnął 319.205 sztuk, aż o 50% przebijając poprzedni rekord. Jednostkami ETF na fundusz iShares Silver Trust obracano trzykrotnie intensywniej niż papierami SPDR S&P 500, który odzwierciedla najważniejszy indeks giełdowy świata.

Po tak dynamicznych wzrostach nawet fanatyczni zwolennicy inwestowania w metale szlachetne ostrzegają przed kupowaniem srebra po tak wyśrubowanych cenach. Wielu uważa, że wzrost o 175% w ciągu ośmiu miesięcy jest mocno przesadzony i że srebro czeka głęboka i gwałtowna korekta. Choć długoterminowe fundamenty białego metalu nadal uważam za wyśmienite, to w krótkim terminie ceny wzrosły zbyt szybko i zbyt mocno.
W 2001 roku srebro rozpoczęło wieloletnią hossę z poziomu niespełna czterech dolarów za uncje. W ciągu dekady jego kurs wzrósł przeszło 12-krotnie. Za część aprecjacji srebra odpowiadała oczywiście słabość dolara i inflacja objawiająca się silnym wzrostem wartości surowców. Ale w ciągu ostatnich miesięcy srebro zdystansowało złoto, platynę i pallad. Dość powiedzieć, że od sierpnia parytet złoto-srebro obniżył się z 68,2 do 31,3, zaliczając spadek o 54% i najniższą wartość od 28 lat.

Choć to wciąż poziom dość odległy od historycznych standardów (12-20), to moim zdaniem proces dostosowawczy przebiega stanowczo zbyt szybko i wymaga poważnej korekty. Również fakt, iż po uwzględnieniu inflacji (liczonej oficjalnym CPI) szczyt z roku 1980 jest mocno odległy (wynosi ok. 136 USD), nie zmniejsza ryzyka przesilenia.

Niemniej po oczekiwanej korekcie srebro nadal pozostanie znakomitą długoterminową inwestycją, zapewniającą ochronę przed nadchodzącą inflacją i dającą szansę na spory zarobek w przypadku wzrostu popytu wynikającego z odkrycia nowych zastosowań przemysłowych. Obecna sytuacja stwarza też okazję do podjęcia spekulacji na wzrost parytetu złoto-srebra - czyli zajęcia długiej pozycji w żółtym kruszcu i zashortowania białego metalu.

Krzysztof Kolany
Analityk Bankier.pl
k.kolany@bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

srebro5latgif
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~trader
aktualnie srebro wychaowalo spadki na sredniej 100 sesji, bardzo mozliwe testowanie dna na 34,44 a potem szczytu na 36.42 i jest duza szansa na pokonanie szczytu 36.42 , bo jest duze wychlodzenie wskaznikow i zwyzka moze byc kontynuowana jeszcze, jak beda oznaki przegrzania wskaznikow wzrostu to powiem.
~centurion z Galicji
Większość inwestorów na rynkach surowcowych wykazuje typowe cechy instynktu stadnego ... Jak "najsłabsze" sztuki stada rozpoczynają zakupy... to jego przewodnicy
silni posiadaną wiedzą kończą wyprzedaż. Kurs srebra na giełdach jest taką samą
piramidą finansową jak inne "produkty" w obrocie giełdowym. Pamiętajcie
Większość inwestorów na rynkach surowcowych wykazuje typowe cechy instynktu stadnego ... Jak "najsłabsze" sztuki stada rozpoczynają zakupy... to jego przewodnicy
silni posiadaną wiedzą kończą wyprzedaż. Kurs srebra na giełdach jest taką samą
piramidą finansową jak inne "produkty" w obrocie giełdowym. Pamiętajcie o dewizie :
"NAJPIERW NIE STRACIĆ - POTEM ZAROBIĆ" . Ta wiedza kosztowała mnie 70.000 zeta.
Teraz... zarabiam. A są to niewielkie sumy . Bądźcieostrożni bo w przeciwnym razie zamiast zysków będzie płacz i zgrzytanie zębów...
~futureanalyst:)
"do psychologicznej granicy 50 USD za uncję. Ostatni raz był tam 31 lat temu. "
Inne dane:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=price+of+silver

....
~iwkycpn
tqkPDv kynhxomapxbe, [url=http://sxrseohlneyq.com/]sxrseohlneyq[/url], [link=http://fcknsfufqkhe.com/]fcknsfufqkhe[/link], http://htflljimbluh.com/
~swing odpowiada ~iwkycpn
:)) jasne.
~gilotyna
petrolinvest też byl wspaniałą inwestycją po 600 zł... hehe dziś szybka lekcja trzepania tłukostwa złapanego na szczycie.
~KKK
ubili Bin Ladena i $ sie umacnia, a to że spada 8% ( inne surowce zresztą też choc nie tak) to oznacza, że mamy do czynienia z bańkami spekulacyjnymi a wzrosty były podparte gorącym kapitałem a nie fundamentami ; indeksy giełdowe też tak niedługo będą spadac
~szok
Czemu tak dzisiaj spada (-10%!!!!!!!!!!!) ?!?!?!?!
Czyżby grubasy na srebrze zasugerowały się artykułem bankiera?!
Czy coś się stało na świecie w tym czasie co uzasadniałoby dziesięcio procentową przecenę?
~szok
Już wiem - koniec hossy = ucieczka niedźwiedzi. LOP spadł - hiperbola, wykres kontraktów wszystko wyjaśnia. Klasyczne załamanie rynku byka, książkowe zachowanie kontraktów.
~KKK
rozumiem, że pisząc o kghm masz na myśli srebro, które wydobywa? Bo surowiec miedz mimo taniejącego dolara spada ( nominowana w PLN spada jeszcze bardziej) a zapasy bardzo mocno rosną. Ile kghm wydobywa srebra rocznie?

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki