REKLAMA

Państwo chce sprzedać pakiety PGE, PZU i PKO

2015-06-29 12:06
publikacja
2015-06-29 12:06
Państwo chce sprzedać pakiety PGE, PZU i PKO
Państwo chce sprzedać pakiety PGE, PZU i PKO
fot. Jakub Wosik / / EastNews

Minister Skarbu Państwa, Andrzej Czerwiński, informuje o możliwej sprzedaży kontrolowanych przez państwo pakietów akcji PZU, PGE oraz PKO BP - donosi Reuters. Pozyskane w ten sposób pieniądze miałyby dokapitalizować BGK poprzez program "Inwestycje Polskie".

- Skarb Państwa chciałby sprzedać akcje PGE, PZU i PKO jeszcze przed końcem kadencji rządu, aby zasilić program "Inwestycje Polskie" - powiedział na łamach Reutersa Czerwiński. Wybory parlamentarne w Polsce będą miały miejsce najprawdopodobniej w październiku 2015 roku.

Czerwiński dodał także, że potencjalna operacja zostałaby przeprowadzona w taki sposób, aby uniknąć zawirowań na notowaniach wyżej wymienionych spółek. Wszystkie one zaliczają się do grona gigantów GPW. Zarównie PKO BP, jak i PZU oraz PGE należą do piątki największych polskich spółek na rodzimej giełdzie.

Czerwiński nie wstrząsnął notowaniami PZU
Czerwiński nie wstrząsnął notowaniami PZU (Bankier.pl)

Wypowiedzi Czerwińskiego w niewielkim stopniu wpłynęły na rynek. Akcje PGE, PZU i PKO BP znajdowały się wprawdzie w poniedziałek na mocnych minusach, jednak było to związane głównie z sytuacją w Grecji. Po godzinie 10 papiery tych spółek bez większej zmienności dryfowały w bok, co pokazuje, że inwestorzy na zapowiedzi ministra zareagowali ze spokojem.

PZU dzieli akcje pod rządową wyprzedaż?

Warto także w kontekście zapowiedzi Czerwińskiego przeanalizować przypadek PZU. Akcjonariusze spółki zadecydują na najbliższym WZA o splicie akcji w stosunku 10:1. Efektem takiego ruchu byłoby m.in. dziesięciokrotne zmniejszenie ceny jednej akcji PZU (każda akcja zamieniona zostałaby równocześnie na dziesięć akcji, więc stan posiadania każdego akcjonariusza zostałby zachowany). Już niedługo walory PZU, które obecnie kosztują 430 zł, mogą więc być wyceniane na 43 zł.

Ruch ten bardzo dobrze wpisuje się w dzisiejsze zapowiedzi ministra Czerwińskiego. Tańsze (nominalnie) akcjepo prostu łatwiej jest sprzedać; przynajmniej tym drobnym inwestorom. Przeciętny Kowalski, który miałby wydać ponad 400 zł na jeden papier jest z pewnością mniej elastyczny, niż przeciętny Kowalski, który na jeden papier musi poświęcić 40 zł. O możliwej emisji spekulowano więc już w momencie pojawienia się informacji o splicie, PZU odpierało jednak wówczas zarzuty, tłumacząc, że spółką kieruje tylko i wyłącznie chęć zwiększenia płynności.

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
MSP znów leci w kulki

To nie pierwszy taki „numer” w wykonaniu Ministerstwa Skarbu Państwa, gdy rynek jest zaskakiwany informacjami o sprzedaży akcji kontrolowanych przez państwo giełdowych spółek. I znów zabrakło jawnego i ogólnodostępnego komunikatu ze strony MSP.

Podobnie, jak niedawno w przypadku JSW, informacja pojawia się tylko w serwisie Reutersa, dając przewagę tym inwestorom, którzy wykupili płatny dostęp. Abstrahując od sensowności sprzedaży akcji „narodowych championów”, tuż przed wyborami sposób przekazania tej informacji kwalifikuje się do zbadania przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (137)

dodaj komentarz
~AA
Zdrajców z Targowicy wieszano kiedyś na latarniach. Czy nie warto powrócic do starych dobrych zwyczajów, aby ukrócić grabież, złodziejstwo i nieszczenie kraju przez decydentów. Innych by odstraszyło.
~ruina
To jest dewastacja państwa. A oni się spierają w telewizorniach czy Polska jest w ruinie! Tak jest w ruinie nawet skromnych udziałów w banku nie będziemy mieć. A Sienkiewicz mówił o tych "inwestycjach Polskich" jako "ch.. d... i kamieni ku..".
~wiesiagrzes
Właśnie o takich ruchach mówił Duda aby ich nie podejmować hehehe
~kika
na szubienice z takimi pomysłami
~xex
działanie na szkodę państwa powinny być traktowane jak zdrada i powinny być karane śmiercią
~Marciello
...i to w każdej dziedzinie służby obywatelskiej, polityk, radny urzędnik....
~Artur
A to OK.
Czyli rząd ma jeszcze cos do wyprzedania..
A juz sie bałem ze runie przed jesienią.
No to problem dla następców, a cała gloria wyprzedaży majątku dla PO.
~olo
Warto przypomnieć niechlubny udział Pana Czerwińskiego w nagraniach z afery hazardowej - wymieniony był tam w kontekście sprzedaży hydroelektrowni w Czorsztynie wraz z kompleksem wypoczynkowym. Cen sprzedaży podawana w mediach była ułamkiem wartości kompleksu i nabywca w kilka lat odzyskał by wszystko z ogromnych zysków tej firmy Warto przypomnieć niechlubny udział Pana Czerwińskiego w nagraniach z afery hazardowej - wymieniony był tam w kontekście sprzedaży hydroelektrowni w Czorsztynie wraz z kompleksem wypoczynkowym. Cen sprzedaży podawana w mediach była ułamkiem wartości kompleksu i nabywca w kilka lat odzyskał by wszystko z ogromnych zysków tej firmy - ponoć ta sprzedaż też nabrała tempa. Czy ktoś coś wie w tej sprawie. Zastanawia milczenie mediów w kwestii tu wymienionej.
~vonCrosno
Hydroelektrownia jest w Niedzicy.
~olo
Przekręt - ludzie trzeba bronić resztek Polski. Taka operacja jeśli w ogóle kiedyś to nie teraz i po bardzo długiej dyskusji albo po referendum.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki