Paliwa przed rozpoczęciem wakacji droższe niż rok temu

2019-06-19 15:00
publikacja
2019-06-19 15:00
fot. Kai Pfaffenbach / Reuters

Tegoroczny długi weekend będzie dla kierowców droższy od zeszłorocznego. Nie dość, że ceny przy dystrybutorach uparcie nie chcą spadać, to jeszcze coraz większą część kosztów tankowania stanowią podatki.

Obserwując wrocławskie stacje paliw widać, że coś wreszcie drgnęło. Przed inaugurującym tegoroczne wakacje długim weekendem benzynę w stolicy Dolnego Śląska w coraz większej liczbie punktów można było kupić za mniej niż 5,20 zł/l, a ceny oleju napędowego w „marketowych” stacjach zjechały w pobliże 5 zł/l.

Jednakże w skali całego kraju wciąż jest drogo. Według stanu na 13 czerwca średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej Pb95 wynosiła aż 5,24 zł za litr. Było to ledwie o trzy grosze na litrze mniej niż pod koniec maja, gdy średnia cena benzyny na polskich stacjach osiągnęła najwyższy poziom od października 2014 roku. Litr oleju napędowego kosztował średnio 5,16 zł i także było to o dwa grosze mniej niż tydzień wcześniej. Cena autogazu kształtuje się na poziomie 2,20 zł za litr.

Dla porównania, rok temu tuż przed rozpoczęciem wakacji Pb95 kosztowała 5,03 zł, olej napędowy 4,99 zł zaś LPG 2,09 zł.

Bardzo wysokie ceny na stacjach utrzymywały się pomimo istotnych obniżek cen w hurcie. 19 czerwca PKN Orlen sprzedawał benzynę po 3 893 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,79 zł za litr. To o blisko 50 groszy na litrze mniej niż miesiąc temu! Dlatego też analitycy od dwóch tygodni wieszczą obniżki cen na stacjach paliw. Ostatnie dni sugerują, że spadki nabierają rozpędu.

50% ceny paliwa stanowi podatek...

W kontekście zmian względem ubiegłego roku wspomnieć należy o opodatkowaniu paliw. Od 1 stycznia weszła w życie tzw. opłata emisyjna wynosząca 8 gr/l, a po uwzględnieniu VAT-u faktycznie 10 gr/l.

W rezultacie już ponad połowę detalicznej ceny benzyny stanowią podatki. Na każdym litrze tego paliwa kierowca płaci 1,54 zł akcyzy, 13 gr opłaty paliwowej, 8 gr opłaty emisyjnej i blisko złotówkę VAT-u. Nieco niżej opodatkowany jest olej napędowy, gdzie na każdym litrze trzeba dodać państwu 1,17 zł akcyzy, 29 gr opłaty paliwowej, 8 gr opłaty emisyjnej i blisko złotówkę VAT-u. W zasadzie stacje paliw są więc ekspozyturami urzędów skarbowo-celnych.

Regionalne „Petrozagadki

Każdy posiadacz samochodu wie, że ceny na poszczególnych stacjach mogą się znacznie różnić. Duże różnice zdarzają się nawet na obszarze jednego miasta. Z kolei ze względu na większą konkurencję w dużych miastach na ogół jest taniej niż na obszarach wiejskich. Nie wspominając nawet o czasem absurdalnie wysokich cenach na stacjach autostradowych czy zlokalizowanych w popularnych kurortach. Istnieją także dość trwałe różnice regionalne. O wszystkim tym warto pamiętać w czasie podróży po Polsce, która pod względem cen paliw jest krajem dosyć zróżnicowanym.

Jeżeli nie widzisz mapy poniżej, kliknij w ten link

Od lat najtańszą benzynę tankują mieszkańcy Dolnego Śląska. Z kolei najwyższe ceny na stacjach obserwuje się na Podkarpaciu i ogólnie na wschodnich rubieżach Polski. Mniej zróżnicowane regionalnie są średnie ceny ON, które w ostatnim tygodniu najniższe były w województwie dolnośląskim (5,13 zł/l) a najwyższe w warmińsko-mazurskim (5,19 zł/l).

Rozwiązanie tej polskiej „Petrozagadki” znajdą Państwo w artykule Michała Żuławińskiego, który dwa lata temu wziął na warsztat regionalne różnice w cenach paliw.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
shadow_xx
Paliwo+ w wykonaniu kaczego rządu.

https://www.youtube.com/watch?v=Ggiwo9EmDT0
artur17
Nie podatki -bo te się nie zmieniły od dawna ale zmowa koncernów. Dziś w Krakowie benzyna na Auchan 4,89 a na stacjach Orlen, BP, Shell po 5,25. Pozostaje bojkot monopolistów.
skasowane_konto
duże miasta już bardzo są przepełnione autami. Jeżdżenie po 1 osoba w aucie i szybko robią się korki, a smog truje wszystkich. Trzeba podwyższać akcyzę, żeby zmieniać nawyki i autem wybierać się tylko gdy jest to konieczne a nie zawsze nawet na siłownię ludzie potrafią jechać wozem żeby później chodzić na bieżni.duże miasta już bardzo są przepełnione autami. Jeżdżenie po 1 osoba w aucie i szybko robią się korki, a smog truje wszystkich. Trzeba podwyższać akcyzę, żeby zmieniać nawyki i autem wybierać się tylko gdy jest to konieczne a nie zawsze nawet na siłownię ludzie potrafią jechać wozem żeby później chodzić na bieżni.. trochę wyobraźni.
niewierzacyateusz
też czasami tak mam ,że chciałbym żeby benzyna była 10 razy droższa :) pomykam rowerkiem przez las a tu jakieś pajacyki na quadach albo nastolatki na motorkach smrodzą i hałasują
ryszard-taryfiarz odpowiada niewierzacyateusz
No niby tak ale nikt bułek, picia i dętek rowerowych nie przywozi do sklepu rowerem. Więc za każdy towar zapłaciłbyś dużo drożej bo nikt by tego za darmo nie przywiózł.
niewierzacyateusz
"Sadowski: PiS przechodzi z pozycji socjalnych na całkowicie liberalne " na portalu drzeczy.pl
leonidass
Topić jednych, poić drugich.
1984
Benzyna nie jest wyjątkiem, podatki są wszechobecne. Np. na prądzie poza VAT i akcyzą są parapodatki jak opłata za emisję CO2 (wliczona w cenę kWh) oraz odrębne jak opłata przejściowa (po wejsciu do UE zerwano KDT i jest ona rekompensatą). Na razie opłata za OZE wynosi zero ale w przyszłym roku to się zmieni. Po prostu Benzyna nie jest wyjątkiem, podatki są wszechobecne. Np. na prądzie poza VAT i akcyzą są parapodatki jak opłata za emisję CO2 (wliczona w cenę kWh) oraz odrębne jak opłata przejściowa (po wejsciu do UE zerwano KDT i jest ona rekompensatą). Na razie opłata za OZE wynosi zero ale w przyszłym roku to się zmieni. Po prostu nie wyrobimy unijnego limitu 15% "zielonej energii"...

Wszystkie rządy mnożyły różne daniny tak jakby 3 podstawowe (VAT, PIT i CIT) nie wystarczały. Z tego powodu od stycznia benzyna podrożała o 10 gr, pozostałe podatki były w niej od dawna. Znieść można tylko tę najnowszą daninę oraz opłatę paliwową. Można też zmniejszyć VAT, unijne minimum to 15% ale powrót do 22% też byłby dobry. Za w/w są odpowiedzialne rządy które je wprowadzały, akcyza to odrębna sprawa. Jej stawki określa UE i bez polexitu nie można jej zlikwidować.
dr_zweig
PiS wprowadził cała masę nowych danin, które lądują w cenach końcowych produktów i usług dla ludności
Przykładowo po wprowadzeniu danin za używanie wody i stworzeniu 'Wód polskich' elektrownie płacą za wodę do chłodzenia pobieraną z rzeki. Za wodę płacą też wszystkie firmy, komunalki i rolnicy posiadający
PiS wprowadził cała masę nowych danin, które lądują w cenach końcowych produktów i usług dla ludności
Przykładowo po wprowadzeniu danin za używanie wody i stworzeniu 'Wód polskich' elektrownie płacą za wodę do chłodzenia pobieraną z rzeki. Za wodę płacą też wszystkie firmy, komunalki i rolnicy posiadający studnię głębinową
Podatek bankowy w rzeczywistości jest nałożony też na polisy ubezpieczeniowe. Ilu Polaków ma świadomość, że PiS opodatkował ich polisy OC od samochodu?
PiS jest cwany i nakłada podatki pośrednio i w ukryciu a ludzie klną na firmy, które muszą podnieść ceny
nie_lewacz_lemingu
Co tam, jak tam janusze i grażyny? Dalej was suwerenów doją na PB i ON? :D
Jak mi przykro. Ale to dobrze. Im więcej podatków odprowadzacie* (*wydoją z was) na paliwach, tym krzywousty mniejszą ma chrapkę na opodatkowanie choćby lpg, czy innych rzeczy z których korzystam.
PS. Nosacze, ja dziś tankowałem za 1,98 :
Co tam, jak tam janusze i grażyny? Dalej was suwerenów doją na PB i ON? :D
Jak mi przykro. Ale to dobrze. Im więcej podatków odprowadzacie* (*wydoją z was) na paliwach, tym krzywousty mniejszą ma chrapkę na opodatkowanie choćby lpg, czy innych rzeczy z których korzystam.
PS. Nosacze, ja dziś tankowałem za 1,98 :D tak tak, a jak zaczęło piec, to szybciutko do apteki po odpowiednią maść :D

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki