Nowa opłata w cenie paliwa od 1 stycznia

W piątek opublikowana została ustawa tworząca system wsparcia dla napędów alternatywnych - gazu, wodoru i prądu. To oznacza, że od 1 stycznia do benzyny i oleju napędowego doliczana będzie nowa opłata. Trwają ustalenia na co przeznaczyć 1,7 mld zł rocznie nowych przychodów. Jednym z celów ma być ocieplenie domów najbiedniejszych rodzin.

(fot. Maciej Biedrzycki / FORUM)

Rząd Mateusza Morawieckiego wykazał się determinacją, której zabrakło rządowi Beaty Szydło - skutecznie przeprowadził ustawę nakładającą nową opłatę na paliwo (ok. 10 gr brutto na litrze). To rozwiązanie może kosztować rząd tyle samo, co obywateli. Benzyna na stacjach podrożeje o ok. 2%. O tyle samo może spaść poparcie partii rządzącej. Pomimo tego, ustawa została opublikowana w piątek, 13 lipca i wejdzie w życie 28 lipca.

Tym razem Prawo i Sprawiedliwość przeznaczy jednak pieniądze na walkę ze smogiem i wsparcie nowoczesnego transportu, a nie - jak planowało w połowie ubiegłego roku - na budowę i remonty dróg samorządowych. Dzięki temu efekt ma być bardziej kojarzony z rządem i ma pomóc w rozwiązaniu poważnego i dobrze nagłośnionego problemu - smogu. Przy okazji wesprze też plan nadganiania zaległości w stosunku do większości Europy, gdzie dużo szybciej od Polski rozwija się transport elektryczny.

Ceny paliw rosną bez względu na opłatę emisyjną

Rząd trafił z wprowadzeniem opłaty na najgorszy możliwy moment. Ceny na stacjach paliw rosną pomimo, że opłata będzie doliczana do nich dopiero za kilka miesięcy. To efekt drożejącej na światowych rynkach ropy (w górę idą też ceny węgla i gazu.Stacje paliw długo broniły się przed pokonaniem psychologicznej bariery, sprzedając zarówno olej napędowy jak i benzynę po 4,99 zł/l, zmniejszając w ten sposób swoją marżę, ale w końcu solidarnie zaczęły sprzedawać oba paliwa drożej. Cześć opinii publicznej od razu ogłosiła, że to efekt "kolejnego podatku". W końcu nawet państwowe koncerny - Orlen i Lotos zapowiedziały, że nie przeniosą tej opłaty na klientów, ograniczając w ten sposób swoje zyski.

Gdzie trafią pieniądze z opłaty?

Dzięki opłacie emisyjnej, a także czterem mniejszym źródłom przychodów - m.in. w taryfach za energię elektryczną i z budżetu państwa - rząd chce zebrać w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł. Z tego 1,4 mld zł trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a ok. 0,3 mld zł na nowotworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, także zarządzany przez NFOŚiGW.

(WysokieNapiecie.pl)

Na co zostaną przeznaczone pieniądze? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 44 ajwaj

O jak fajnie :)
Patryjoci :) PISty ""najważniejszy w wyborach samorządowych jest bój o sejmiki, bo „tam są pieniądze” ""
PISy bez maski

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ryszard-terlecki-szczerze-o-polityce/lmw87km

! Odpowiedz
8 82 ginwithtonic

Dojna zmiana w natarciu, dojenia ciąg dalszy. Tak się zastanawiam, gdzie są dzisiaj ci mędrcy, którzy na tym forum trzy lata temu pisali, że kasa będzie na wszystko, wystarczy nie kraść :D :D :D

! Odpowiedz
9 62 kitowiec

ta jeszcze nie wiadomo na co wydadzą ale już zbierają debile. A na wybory nikt nie pójdzie a narzekają wszyscy

! Odpowiedz
6 101 antek10

Rozdadzą zebrane pieniądze tym co nie pracują bo im sie należy

! Odpowiedz
6 54 secundus

"Gdzie trafią pieniądze z opłaty?" - do całej konfraterni.

! Odpowiedz
5 38 mkx

A elektrownie w Polsce nadal będą emitować rtęć do atmosfery...

! Odpowiedz
13 8 jkl777

W limuzynie BeeMWu filtry wylapia. Gorzej holota i drugi sort, ktory musi tyrac na nich. Ale to sa rezerwy odnawialne. Kampania 50MLN Wolakow na 50 lecie IVRP sluszna...

! Odpowiedz
7 81 abcx

Najlepiej przeznaczyć te 1,7 mld zł na alkohol i piękne panie dla najbiedniejszych rzecz jasna...

! Odpowiedz
8 76 jasiek2017

Duzo gadanie. I co z tym zrobicie? 10, 50 negatywnych komentarzy i co dalej? Pisac to sobie mozna ile sie chce.
Dopiero podczas glosowania mozna odsunac ta pazerna wladze od stolkow.

Tyle, ze oglupione spoleczenstwo widzi tylko 500+ i 300+.

! Odpowiedz
8 80 _xyz

Masz 100% racji. 500+ kupili sobie kolejną kadencję, a może kadencje.

Dopóki w opozycji nie pojawi się prawdziwy lider (nie jak Rysio czy Grzesio), a ludzie nie ruszą trzech liter do lokali wyborczych, to nadal jesteśmy skazani na aktualną bandę, która nawet z konstytucji nic sobie nie robi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia