REKLAMA

Paliwa: ceny w hurcie spadły, a w detalu nie bardzo

2019-06-14 12:41
publikacja
2019-06-14 12:41
Orlen

Mimo że w czerwcu doszło do znaczącej przeceny paliw w rafineriach, to ceny na stacjach ledwo drgnęły i wciąż utrzymują się blisko 5-letnich maksimów. Analitycy spodziewają się, że dopiero następny tydzień przyniesie obniżki.

W mijającym tygodniu średnia detaliczna ceny benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 5,24 zł/l – poinformowało BM Reflex. To tylko o dwa grosze mniej niż tydzień wcześniej i ledwie o trzy grosze mniej niż pod koniec maja, gdy średnia cena benzyny na polskich stacjach osiągnęła najwyższy poziom od października 2014 roku.

Litr oleju napędowego kosztował średnio 5,16 zł i także było to o dwa grosze mniej niż tydzień wcześniej. LPG potaniał o trzy grosze na litrze, osiągając najniższą cenę (2,20 zł/l) od kwietnia. W stosunku do cen przed rokiem benzyna kosztuje 17-18 gr/l więcej, olej napędowy 14 gr/l, a LPG 8 gr/l.

Brak istotnych obniżek w detalu kontrastuje z sytuacją na rynku hurtowym. Przez ostatnie trzy tygodnie hurtowa cena benzyny w PKN Orlen spadła aż o 50 groszy na litrze. 14 czerwca płocki koncern sprzedawał benzynę po 3 888 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,78 zł za litr.

Zatem implikowana marża detalistów wynosi aż 46 groszy na litrze benzyny i 39 groszy na litrze oleju napędowego – są to poziomy dwukrotnie wyższe od przeciętnych. Warto przy tym pamiętać, że są to marże teoretyczne. W praktyce na stacjach tankujemy paliwo, które zostało zakupione jakiś czas temu po cenach hurtowych wyższych niż obecne.

- Większych zmian możemy się spodziewać na weekend i na początku przyszłego tygodnia – uważają analitycy BM Reflex.

- Spodziewane obniżki mogłyby mieć skalę nawet kilkunastu groszy na litrze. W okresie między 17 i 23 czerwca spodziewamy się znaczącego spadku cen dla wszystkich paliw. Benzyna 95-oktanowa kosztować może 5,07-5,22 zł/l. Spadek poniżej psychologicznej granicy będzie zapewne udziałem diesla na wielu stacjach - prognozujemy tutaj poziom cen 4,99-5,14 zł/l – dodają eksperci e-petrol.pl.

KK

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
eagleeye
Cóż najwidoczniej przez ostatnie dwa tygodnie nikt nie kupował na stacjach benzyny ze mają ciągle stare zapasy. Dla mnie to dziwne , ze owszem wszyscy kupują wahe z Lotosa i Orlenu mam kilkoro duzych graczy na rynku i co u wszystkich ta sama cena te same zapasy. Dlamnie tozwykła zmowa cenowa. Na szczęście ostatnio nie jezdzę Cóż najwidoczniej przez ostatnie dwa tygodnie nikt nie kupował na stacjach benzyny ze mają ciągle stare zapasy. Dla mnie to dziwne , ze owszem wszyscy kupują wahe z Lotosa i Orlenu mam kilkoro duzych graczy na rynku i co u wszystkich ta sama cena te same zapasy. Dlamnie tozwykła zmowa cenowa. Na szczęście ostatnio nie jezdzę duzo takze nie kupuje wahy ze starych zapasow
michalshk
Po co obniżać, skoro w przyszłości ceny na pewno wzrosną więc nie ma sensu wprowadzać zamieszania.
specjalnie_zarejstrowany1
To jest najstarszy kabaret. Jak paliwa sa tanie to stacje mowia ze one ciagle sprzedaja te droga co wczesniej kupily bo zrobily zapasy tej drogiej. Pozniej cena idzie jeszcze wyzej to zwiekszaja ceny "na wszelki wypadek" jakby bylo pozniej jeszcze drozej (zapasow tej taniej nie robia bo liczyli ze dalej bedzie taniec a uroslo)
carlito1
Paliwa nie będą tańsze ponieważ jest to po prostu świetny biznes i dochód budżetu.... Więc nie ma co się łudzić
ryszard-taryfiarz
Skarb państwa ma tylko 27% Orlenu reszta to fundusze i drobni ciułacze. Więc ten zysk to nie tylko idzie do budżetu.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki