REKLAMA

Palenie papierosów może zwiększyć ryzyko rozwoju COVID-19

2020-04-18 07:00
publikacja
2020-04-18 07:00
fot. fotografierende / Pexels

Palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych może zwiększyć ryzyko rozwoju COVID-19 - wskazuje w weekendowym wydaniu "Nasz Dziennik".

Jak podkreśliła gazeta, to wniosek z badań kanadyjskich uczonych. "Palacze i osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża" - wskazuje dziennik, cytując analizy zaprezentowane w "European Respiratory Journal".

Badania, jak dodano, oparto na danych uzyskanych w Chinach, gdzie wskaźnik śmiertelności chorujących na Covid-19 mężczyzn był wyższy niż ten u kobiet. Z kolei, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), połowa męskiej populacji tego kraju pali, podczas gdy problem ten dotyczy tylko 2 proc. kobiet.

"My nie znamy jeszcze dobrze tego wirusa, ale wydaje się pewne, że w przypadku palaczy przebieg choroby może być ostrzejszy" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" prof. Witold Zatoński, internista i epidemiolog. Ekspert przypomniał, że palenie predysponuje do niewydolności płuc, innych stanów zapalnych w płucach, tym samym palacze, którzy teraz zmagają się z wirusem, mogą te problemy ze strony układu oddechowego mieć większe.

"Chorzy czy osoby będące w kwarantannie nie zdają sobie sprawy z tego, na co narażają się, paląc" - zwrócił uwagę prof. Zatoński. Dodał, że smog to kolejny czynnik zwiększający ryzyko ze strony układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. (PAP)

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki