PKW: w razie problemów z systemem, komisje mają sporządzać protokoły ręcznie

W przypadku problemów z systemem informatycznym komisje podczas II tury wyborów samorządowych mają niezwłocznie przystąpić do "ręcznego" sporządzania protokołu - zdecydowała w środę PKW.

PKW zastosuje jeszcze raz system informatyczny, który zawiódł (fot. Andrzej Hulimka/REPORTER / EastNews)Przyjęta w środę uchwała PKW zawiera wytyczne dla komisarzy wyborczych oraz komisji obwodowych i terytorialnych.

W środę odbył się test wyborczego systemu informatycznego. We wszystkich 890 gminach, w których odbędzie się II tura wyborów, wykryto edycyjny, łatwy do skorygowania błąd w wydrukach protokołów - powiedział PAP Romuald Drapiński z Krajowego Biura Wyborczego.

II tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada.

PKW o systemie informatycznym: w zasadzie działa sprawnie

Środowe testy systemu informatycznego pokazały, że w zasadzie działa on sprawnie - powiedział dziennikarzom przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski. "Są pewne drobne mankamenty, które mogą podlegać usunięciu" - mówił.

Szef PKW powiedział też, że Komisja podjęła decyzję o zastosowaniu systemu informatycznego w II turze wyborów z pewnymi zabezpieczeniami. "Gdyby ten system nie zadziałał, to wówczas po konsultacji z informatykiem komisji gminnej, należy wprowadzić system ręcznego liczenia (głosów)" - podkreślił. (PAP)

kno/mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~RWLCUJA

wykryto edycyjny, łatwy do skorygowania błąd w wydrukach protokołów - powiedział PAP Romuald Drapiński z Krajowego Biura Wyborczego. W 1 TURZ EBELDOW BYLO TYLE ZE OSZUSCI Z PSL WYGRALI!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~mi

Niech pkw wreszcie ogłosi pełne dane z pierwszej tury a nie czeka az przedawni sie termin składania protestów wyborczych .

! Odpowiedz
0 2 ~hm

w Niedziele stawiam dwa krzyżyki, jeden na PO drugi na PSL

! Odpowiedz
0 0 ~github

Nie wiecie, czy zmodyfikowali aplikację klienta? W przeciwnym wypadku spodziewam się zddosowania obu serwerów :).

! Odpowiedz
1 0 ~handlarz

Poza Polską też dochodzi do ważnych zmian, których zwykły obywatel nie dostrzega. Dla dolara jako waluty światowej dni są policzone. Coraz więcej krajów odchodzi od USD. Jeśli jesteś finansowo powiązany z Wujem Samem, polecam bardzo dobry wywiad http://independenttrader.pl/237,sytuacja_dolara_na_antenie_ntv.html

! Odpowiedz
0 5 ~ciekawa_ania

Czyli co? Da się sfałszować czy nie?

! Odpowiedz
0 5 ~antykomuch

dziady co to chyba je jeszcze sam stalin w moskwie szkolił: "nie ważne kto jak głosuje, ważne kto liczy głosy"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil