REKLAMA

PKW: frekwencja wyborcza większa niż w I turze

2020-07-12 15:07, akt.2020-07-12 19:19
publikacja
2020-07-12 15:07
aktualizacja
2020-07-12 19:19
fot. Mateusz Lopuszynski / Shutterstock

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach" - poinformował przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc.

Warszawa przoduje, Gdańsk na końcu stawki

Szef PKW na konferencji prasowej podał, że na godz. 17 najwyższa frekwencja była w województwach: mazowieckim - 55,55 proc., małopolskim - 54,58 proc. i łódzkim - 52,96 proc.

Najniższą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: opolskim - 46,20 proc., warmińsko-mazurskim - 48,65 proc. i lubuskim - 49,91 proc.

Spośród dużych miast najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano do godz. 17 w Warszawie - 57,69 proc., Zielonej Górze - 57,24 proc. i Poznaniu - 55,8 proc. - poinformował w niedzielę po południu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Szef PKW podał podczas konferencji prasowej, że z kolei najniższą frekwencję zanotowano do godz. 17 w Gdańsku - 50,98 proc., Katowicach 51,71 proc. i ex aequo w Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi - 51,91 proc.

"W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Klwów, powiat przysuski, województwo mazowieckie - frekwencja wyniosła tam 81,52 proc." - podał Marciniak.

Z kolei do godz. 17 "najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Kolonowskie, powiat strzelecki, województwo opolskie - frekwencja wyniosła tam 35,59 proc.".

Liczba wykroczeń związanych z wyborami wynosi 382

Liczba wykroczeń związanych z wyborami wynosi w tej chwili 382 - poinformował w niedzielę po południu przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Według danych PKW, do niepokojących zdarzeń doszło m.in. w Kochanowicach, Częstochowie i Ujściu.

Jak podkreślił Marciniak, liczba wykroczeń "wynosi w tej chwili 382 zdarzenia", ale są to "w zasadzie podobne sytuacje jak poprzednio".

Dodał, że do niepokojącego zdarzenia doszło w miejscowości Kochanowice, gdzie policjanci "w bezpośrednim pościgu zatrzymali mężczyznę, który ściągnął flagę państwową zamieszczoną na dachu budynku urzędu gminy i rzucił ją na ziemię"; Uznano, że dokonał znieważenia flagi państwowej. "W toku dodatkowych czynności ustalono, że ten sam mężczyzna dokonał zerwania plakatu z wizerunkiem kandydata na urząd prezydenta" - powiedział Marciniak.

Przewodniczący PKW jako kolejny przykład wymienił zdarzenie, do którego doszło w Częstochowie. "Wyborca po pobraniu karty do głosowania wyszedł z nią z lokalu wyborczego, twierdząc, że zastanowi się w domu nad wyborem kandydata i wypełnioną przyniesie z powrotem" - podał.

Marciniak wspomniał także o sytuacjach w Ujściu, gdzie "ok. godz. 8 mężczyzna, będąc w stanie nietrzeźwości, krzycząc i nagrywając wyborców zakłócił pracę komisji wyborczej" oraz Sochaczewie, w którym "nieznany mężczyzna poruszający się samochodem osobowym zaproponował innemu mężczyźnie pieniądze w kwocie 50 zł, do tego butelkę piwa oraz wódkę w zamian za oddanie głosu na określonego kandydata".

"W toku podjętych czynności ustalono, że mężczyzna w zamian za oddanie głosu zgodnie z oczekiwaniami innego mężczyzny przyjął pieniądze w kwocie 10 zł, jedną butelkę piwa, hot doga i pół litra wódki" - powiedział szef PKW.

Cisza wyborcza raczej nie będzie przedłużona

Marciniak podkreślił, że PKW nie ma informacji o zdarzeniach, które miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej.

Przypomniał, że po zamknięciu lokali wyborczych od godz. 21 obwodowe komisje wyborcze rozpoczną liczenie głosów i dane na ten temat będą spływały w nocy do okręgowych komisji wyborczych i do PKW. Jak mówił, najwięcej pracy będą miały komisje zagraniczne, które muszą policzyć pakiety wyborcze.

"Nie sądzę, żeby dzisiaj doszło do ogłoszenia wyników wyborów" - powiedział Marciniak.

Przypomniał też, że na godz. 22 zaplanowana jest ostatnia w niedzielę konferencja PKW, zaś kolejną zaplanowano na poniedziałek na godz. 10. "Jak spłyną dane, na pewno podzielimy się wynikami" - zapewnił.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przekazała, że w niektórych miejscowościach turystycznych uruchomiono już rezerwy kart do głosowania. "Póki co komisje sobie dobrze radzą, nie mamy informacji, że są jakieś większe problemy" - dodała.

Z kolei w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej - mówiła Pietrzak - wyborcy zgłaszali, że nie mogą głosować na podstawie zaświadczeń, bo w komisjach zabrakło formularzy na spis wyborców. "Wyjaśnialiśmy tę sprawę, komisje bardzo szybko sobie poradziły" - przekazała.

autor: Aneta Oksiuta, Daria Porycka

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sloneczkodzg
Dziękuję Polakom za Dudę . Brawo Patrioci .

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki