REKLAMA

PKO BP zapowiada podwyżkę oprocentowania lokat

Wojciech Boczoń2022-04-20 13:25analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-20 13:25

PKO Bank Polski poinformował swoich klientów, że od piątku podniesie oprocentowanie lokat terminowych. Oprocentowanie najlepszych depozytów sięgnie 3,3 proc., ale będzie zarezerwowane dla klientów bankowości prywatnej.

PKO BP zapowiada podwyżkę oprocentowania lokat
PKO BP zapowiada podwyżkę oprocentowania lokat
fot. Mateusz Szymański / / Shutterstock

Po trwającym cyklu podwyżek stóp procentowych NBP, stopa podstawowa wzrosła do poziomu 4,5 proc. I choć oprocentowanie kredytów poszło już do góry, to banki nie kwapią się z podnoszeniem odsetek na lokatach terminowych. Z rankingów Bankier.pl możemy wyczytać, że np. najlepsze lokaty półroczne dają zysk na poziomie 3 – 4 proc. Przy czym 4 proc. oferuje tylko jeden bank. Bankowcy tłumaczą się, że wysokość oprocentowania lokat nie zależy jedynie od stóp procentowych banku centralnego. Twierdzą, że to także wypadkowa przyjętego modelu biznesowego, zapotrzebowania na kapitał, presji konkurencyjnej i innych czynników.

Na niskie odsetki z lokat zwracała uwagę niedawno nawet Komisja Nadzoru Finansowego. „Urząd KNF zwracał w ostatnim czasie bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat i depozytów w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych" - poinformowała KNF w odpowiedzi na pytanie PAP o rozdźwięk między wzrostem oprocentowania kredytów i brakiem wzrostu oprocentowania lokat. Dodała jednak, że „przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują sfery oprocentowania depozytów terminowych lub rachunków oszczędnościowych. Oznacza to, że banki mają swobodę ich kształtowania w oparciu o wewnętrzną politykę oraz przyjęty model biznesowy” – czytamy.

Reklama

Na podwyżkę oprocentowania lokat zdecydował się właśnie PKO Bank Polski – największy bank w kraju. Od piątku, 22 kwietnia, będzie proponował klientom 2,5 proc. na lokacie rocznej, pod warunkiem, że przyniosą do banku nowe środki. Jeśli są klientami bankowości prywatnej, bank zaproponuje im stawkę 3,3 proc. W ofercie pojawi się także lokata kwartalna na nowe środki z oprocentowaniem 2 proc. (2,50 proc. dla bankowości prywatnej), a na lokacie mobilnej 3M oprocentowanie wzrośnie do 2,5 proc. Standardowe lokaty dostępne w iPKO (1M-12M) będą objęte stawkami od 0,3 proc. do 1 proc.

Z powyższego wynika, że stawki proponowane przez bank wciąż będą dalekie od czołówki rynkowej. Ruch największego banku w kraju będzie miał jednak prawdopodobnie wpływ na pozostałe banki, które zdecydują się uatrakcyjnić swoją ofertę lokat. Do tej pory PKO BP proponował co najwyżej 2 proc., więc pozostałe instytucje mogły czuć się „bezpiecznie” ze swoimi lokatami na 3 proc. Teraz, można oczekiwać, że mniejsze banki, które zabiegają o pieniądze z rynku jeszcze mocniej podniosą stawki. Być może za chwilę zobaczymy nawet lokaty ze stawkami powyżej 5 proc.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
nazare
Jak ktoś miał stare konto w NEST Bank to dziś ma oprocentowanie na oszczędnościowym 5,5% . (do 2 milionów) Na koncie otwartym w lutym jest już 4%. W Toyota Bank 4,74.% W Alior na nowe środki 3,5%. Coś się powoli rusza.
qwertas
W tym samym czasie na koncie oszczędnościowym w ING 0.05%, w Citi Handlowym 0.5% a w Millennium 0.75%. Są lepsze i są gorsze banki (ING) w kwestii oprocentowania konta oszczędnościowego od PKO BP.
1a2b
Jak to zapowiada? I co? i czeka na oklaski?
osiemgwiazd
W mojej ocenie to najbardziej zacofany bank w Polsce. Nawet logowania maskowanwgo nie mają na stronie internetowej. Ba! Klawiatury ekranowpej też nie ma. W oddziałach wieczne kolejki syarszych ludzi i wciskanie obligacji skarbowych, ktore mah fatalnie niskie oprocentowpanie. Rządowy, pisowski bank.
qwertas
Gdyby nie ostatnie zdanie myślałbym, że to jest komentarz zrownoważonej osoby. Jednak po ostatnich słowach wiem, że to wściekły wyznawca PO i TVNu dał głos. PKO BP nie jest taki zły, ich aplikacja mobilna jest bardzo intuicyjna i przyjemna dla oka. Co do emerytów w oddzialach… a kto poza nimi chodzi do oddziałów teraz?!
banquier
Za pozyskany w ten sposób kapitał, skupią z obligacje skarbowe z rentownością 6,2% (lub wyżej) i zrobią czysty biznes.

A ciemnogród się cieszy....
scuti1986
Bank nie potrzebuje pieniędzy żeby kupić obligacje. Może to zrobić kreując je tak jak w przypadku kredytu. Czary mary i cyk milionik na obligacje
banquier odpowiada scuti1986
Aby kreować , trzeba pokryć rezerwe obowiązkową....
faramir_z_gondoru
Łaskawcy normalnie ...
pisflacja
I tak mnie nie dogonicie buhahahahahahahahahahahaha :)

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki