REKLAMA

Oprocentowanie kredytów rośnie, a lokat ani drgnie. KNF sugeruje zmiany

2022-03-28 06:30
publikacja
2022-03-28 06:30

Urząd KNF zwracał w ostatnim czasie bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych - poinformowała KNF w odpowiedzi na pytanie PAP o rozdźwięk między wzrostem oprocentowania kredytów i brakiem wzrostu oprocentowania lokat.

Oprocentowanie kredytów rośnie, a lokat ani drgnie. KNF sugeruje zmiany
Oprocentowanie kredytów rośnie, a lokat ani drgnie. KNF sugeruje zmiany
fot. Robert Gardzinski / / FORUM

PAP zapytał Komisję o jej ocenę pojawiających się wobec banków zarzutów, że wraz ze wzrostem stóp procentowych podniosły oprocentowanie kredytów, w zdecydowanej większości nie podniosły analogicznie oprocentowania lokat.

"W przeciwieństwie do zasad oprocentowania kredytów, które zostały określone na poziomie przepisów ustawowych, sposób wyznaczania oprocentowania konkretnych bankowych produktów depozytowych (oszczędnościowych) zależy od ich regulaminów (lub innych dokumentów ustalających sposób ich funkcjonowania). Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują sfery oprocentowania depozytów terminowych lub rachunków oszczędnościowych. Oznacza to, że banki mają swobodę ich kształtowania w oparciu o wewnętrzną politykę oraz przyjęty model biznesowy" - napisała KNF w odpowiedzi.

Jak dodano, "niezależnie od tego Urząd KNF zwracał w ostatnim czasie bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat i depozytów w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych".

Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. Po tej podwyżce stopa referencyjna wynosi 3,5 proc., stopa lombardowa – 4 proc., stopa depozytowa wynosi 3 proc., stopa redyskontowa weksli wyniosła 3,55 proc. a stopa dyskontowa weksli - 3,60 proc. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku.

Po ostatniej podwyżce stóp na przykład oprocentowanie kredytów hipotecznych oferowanych w tej chwili przez banki oscyluje wokół 7-7,5 proc. RRSO.

Z kolei oferowane przez największe banki lokaty standardowe na 3 miesiące są oprocentowane na 0,01 proc. w skali roku, a lokaty nieodnawialne, na nowe środki, lub obwarowane dodatkowymi warunkami, jak np. posiadanie odpowiedniego konta w banku rzadko przekraczają 2,5 proc. w skali roku. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
salad77
Ale po co bankom lokaty? Żeby odprowadzać od nich podatek bankowy wprowadzony przez pis? Do tego lokat nie potrzebują, bo poziom rezerw wymaganych od banków jest śmiesznie niski. Bankom nie opłaca się zbierać pieniędzy z rynku, skoro mają nadpłynność i mogą ją dowolnie zwiększać. To się wpisuje w trend, obecnie kto jest pracowity Ale po co bankom lokaty? Żeby odprowadzać od nich podatek bankowy wprowadzony przez pis? Do tego lokat nie potrzebują, bo poziom rezerw wymaganych od banków jest śmiesznie niski. Bankom nie opłaca się zbierać pieniędzy z rynku, skoro mają nadpłynność i mogą ją dowolnie zwiększać. To się wpisuje w trend, obecnie kto jest pracowity i oszczędny ten frajer.
zosia3005
Klienci nie powinni trzymać w takich bankach pieniędzy poza niezbędnymi kwotami minimalnymi. Ja nie trzymam - przenoszę chociażby na 3-miesięczne obligacje czy w inne miejsca - dla zasady , żeby bank nie miał ode mnie darmowego finansowania . Muszą wystąpić masowe wypłaty - inaczej banków nikt nie zmusi do podniesienia stóp na lokatach.
faramir_z_gondoru
Do tego potrzebna jest świadomość społeczna, ale niestety wielu Polaków to ekonomiczni analfabeci. Jedna godzina ekonomii w szkole w zamian za jedną lekcję religii.
xiven
banki nie potrzebuja pieniędzy ludzi bo biorą je z dodruku
demeryt_69
Czym zakończy się tak duża nadpłynność banków na całym świecie?

PS. Dług publiczny Włoch właśnie przekroczył 160% ichniego PKB.
artur_wu
no jakto czym, najwiekszym krachem w dziejach. Im bardziej centralne sie przed tym bronia zeby nie dobic kredytobiorcow tym wiekszy bedzie krach, reset powinien byc teraz, stopy wysoko, zeby zwiekszyc popyt na gotowke, na chwile bedzie recesja i prawdopodobnie deflacja ale to wszystko sie uspokoi. Drukowanie nigdy nie konczylo sie no jakto czym, najwiekszym krachem w dziejach. Im bardziej centralne sie przed tym bronia zeby nie dobic kredytobiorcow tym wiekszy bedzie krach, reset powinien byc teraz, stopy wysoko, zeby zwiekszyc popyt na gotowke, na chwile bedzie recesja i prawdopodobnie deflacja ale to wszystko sie uspokoi. Drukowanie nigdy nie konczylo sie dobrze i tak samo bedzie i teraz a im dluzej zwlekaja i czekaja na cud, tym wiekszy kryzys bedzie
demeryt_69
Nest - KO z oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M
dzejms
Wszystko poniżej inflacji to kpina bo powinno być choć trochę powyżej.
demeryt_69 odpowiada dzejms
A zadłużeni uważają, że WIBOR za wysoki - komu tu wierzyć?

demeryt_69
Śląski: OKO Bonus - oprocentowanie zmienne 2% przez 3 m-ce od założenia konta, maks. do 200 000 zł

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki