REKLAMA

PKN Orlen zbuduje w Płocku wytwórnię tlenu i azotu za 760 mln zł

2022-05-17 13:08, akt.2022-05-17 13:41
publikacja
2022-05-17 13:08
aktualizacja
2022-05-17 13:41
PKN Orlen zbuduje w Płocku wytwórnię tlenu i azotu za 760 mln zł
PKN Orlen zbuduje w Płocku wytwórnię tlenu i azotu za 760 mln zł
/ Orlen

PKN Orlen poinformował we wtorek, że zarząd spółki wyraził zgodę na inwestycję w postaci budowy nowej wytwórni tlenu i azotu na terenie płockiej rafinerii. Inwestycja jest szacowana na 760 mln zł, wykonawcą będzie niemiecka firma Linde.

Jak podał PKN Orlen w komunikacie, nowa wytwórnia będzie produkować 38,5 tys. m sześc. tlenu na godzinę oraz 75 tys. m sześc. azotu na godzinę. Gazy mają być wykorzystywane przez powstający kompleks Olefiny III i inne instalacje w Płocku. Zakończenie inwestycji jest planowane na początek 2025 r. - zaznaczył Orlen.

"Realizacja inwestycji jest niezbędna z uwagi na konieczność zabezpieczania tlenu gazowego i azotu gazowego dla nowego, budowanego kompleksu instalacji Olefin III oraz innych instalacji w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Dodatkowo, w wyniku realizacji inwestycji poszerzony zostanie portfel oferowanych produktów o wysokomarżowe gazy ciekłe oraz osiągnięte zostaną oszczędności z tytułu poprawy efektywności operacyjnej i procesowej" - napisano.

Jak podała spółka, zarząd PKN Orlen wyraził zgodę na realizację tej inwestycji 12 kwietnia br., a Rada Nadzorcza wyraziła swoją zgodę 20 kwietnia br.

PKN Orlen podkreślił, że dzięki zgodzie Rady Nadzorczej możliwe będzie podpisanie umowy na budowę nowej jednostki Wytwórni Tlenu i Azotu III z firmą Linde GmbH w formule EPC, po wynegocjowaniu wszystkich warunków umownych.

W wyniku realizacji inwestycji zostanie poszerzony portfel oferowanych produktów o wysokomarżowe gazy ciekłe oraz osiągnięte zostaną oszczędności z tytułu poprawy efektywności operacyjnej i procesowej - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen to największa polska firma, działająca w sektorze rafineryjnym, petrochemicznym i energetycznym. Największym pojedynczym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma 27,52 proc. akcji. Kapitalizacja to obecnie ok. 32 mld zł. PKN Orlen ma sześć rafinerii - w Polsce, Czechach i na Litwie; rocznie przerabia 29,5 mln ton ropy naftowej. Ma też największą liczbę stacji paliw w Polsce; posiada je także na kilku innych rynkach w Europie - m.in. w Czechach i na Słowacji. Ponadto, koncern sprzedaje 40 produktów petrochemicznych do ponad 60 krajów. W ostatnich latach koncern przejął już kontrolowaną przez państwo energetyczną spółkę Energa, jest w trakcie przejmowania także kontrolowanego przez państwo Lotosu. W trzecim kwartale br. ma nastąpić fuzja z PGNiG.

(PAP/ PAP Biznes)

doa/ asa/ wkr/ skr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
minekminka134
Obajtek dobry Pan jest
jaho31
a tfu Platforma Kolaboracji i Targowicy Obywatelskiej
to by Orlen chętnie ruskim sprzedała, zamiast cokolwiek budować
takie to złodziejskie towarzystwo
zoomek
Dlaczego niemiecka? Chcą aby coś odpadło jak z prezydenckiej limuzyny?
pogromca_kacapow
W Polsce nikt nie ma takiej technologii
polonu
azot do rur z amerykańskim LNG i będą sprzedawać jako pełnowartościowy gaz złodzieje .
pjoz
zasadniczo złodzieje korzystają z białoruskich firm kurierskich
azot ciężko wysłać pocztą

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki