REKLAMA

PKN Orlen wybuduje dwie pierwsze stacje tankowania paliwa wodorowego

2021-05-04 13:20
publikacja
2021-05-04 13:20
fot. Mateusz Szymański / Shutterstock

PKN Orlen rozpoczął proces wyboru wykonawcy stacji tankowania paliwa wodorowego. Pierwsze stacje obsługujące autobusy i auta osobowe powstaną w Poznaniu i Katowicach - podała spółka w komunikacie prasowym. Jeszcze w tym roku koncern rozpocznie budowę hubu wodorowego we Włocławku.

"Wybór lokalizacji dla stacji ładowania jest efektem porozumień zawieranych z samorządami lokalnymi, zainteresowanymi rozwojem zeroemisyjnego transportu publicznego. Dzięki temu inwestycja, zasilana wodorem wyprodukowanym w grupie Orlen, od momentu uruchomienia będzie dostarczać paliwo wykorzystywane komercyjnie przez miejskie systemy transportowe. Według szacunków zapotrzebowanie na wodór w każdej z lokalizacji, w zależności od liczby autobusów dostępnych w taborze, wyniesie od 450 do 600 kg wodoru dziennie" - napisano.

Jak podano, w ramach programu wodorowego grupy realizowana jest m. in. budowa centralnych źródeł wytwarzania wodoru wysokiej czystości w Trzebini i we Włocławku. Hub w Trzebini jest w trakcie budowy, a jego uruchomienie nastąpi do końca 2021 roku. Inwestycja związana z budową hubu wodorowego we Włocławku jest na końcowym etapie postępowania zakupowego. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku.

Od 2017 roku na stacjach grupy Orlen w Niemczech działają dwa punkty ładowania wodoru. Ponadto koncern prowadzi zaawansowane prace nad powstaniem stacji wodorowych na terenie Czech. Jeszcze w 2021 roku uruchomione zostaną stacje w Pradze i Litvinowie, a w roku 2022 kolejne - w Brnie, Pilźnie i Pradze na autostradzie D10.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki