REKLAMA

PKB spadł najmocniej w najnowszej historii Polski

Michał Żuławiński2020-08-31 10:05, akt.2020-08-31 10:18analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-31 10:05
aktualizacja
2020-08-31 10:18
PKB spadł najmocniej w najnowszej historii Polski
PKB spadł najmocniej w najnowszej historii Polski
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

W drugim kwartale polski PKB spadł najmocniej w najnowszej historii – potwierdził GUS. To efekt załamania konsumpcji prywatnej i inwestycji.

W minionym kwartale realny (czyli już po uwzględnieniu wzrostu cen) produkt krajowy brutto Polski spadł o 8,9 proc. względem poprzedniego kwartału. Względem analogicznego kwartału 2019 roku niewyrównana sezonowo dynamika polskiego PKB wyniosła -8,2 proc. (dane wyrównane sezonowo pokazały wynik -7,9 proc. rdr). To rzecz jasna najgorsze wyniki w najnowszej historii Polski (porównywalne dane dostępne są od 1995 r.).

Informacje podane dziś przez GUS są zbieżne z opublikowanym dwa tygodnie temu szybkim szacunkiem, który pozbawiony był jednak wielu szczegółowych informacji – m.in. o wpływie poszczególnych kategorii na końcową dynamikę. Poznaliśmy je dopiero dziś.

W naznaczonym pandemią drugim kwartale 2020 r. największy wkład we wzrost PKB miały wydatki rządowe oraz saldo handlu zagranicznego, które dołożyły po 0,8 pkt proc. do ogólnej dynamiki. Potężny negatywny wkład wniosła konsumpcja gospodarstw domowych (-6,3 pkt proc.), co było związane z pandemicznymi obostrzeniami. Zapaści doznały też inwestycje, które odjęły od ogólnego wyniku 1,8 pkt proc. Nieco mniej, bo 1,7 pkt proc. odjęły natomiast zapasy.

Na powyższe kategorie można spojrzeć także przez pryzmat dynamiki rocznej. Konsumpcja i inwestycje spadły o 10,9 proc. względem drugiego kwartału 2019 r. Wydatki rządowe wzrosły o 4,8 proc., eksport spadł o 14,3 proc., a import o 17,5 proc.

W danych GUS-u znajdziemy też podział na poszczególne branże pod względem spadku generowanej przez nie wartości dodanej. Największe załamanie wystąpiło w zakwaterowaniu i gastronomii (-78,4 proc. r/r).  Dwucyfrowe spadki charakteryzowały też przemysł (-11,8 proc.), handel (-11,6 proc.), transport (-15,7 proc.). Pandemia relatywnie łagodnie dotknęła budownictwo (-0,8 proc.). Jedyne lekkie wzrosty odnotowano w informacji i komunikacji (2,4 proc.) oraz usługach publicznych (2,7 proc.).

Trzeci kwartał będzie lepszy

Polska gospodarka ma za sobą drugi z rzędu kwartał spadku produktu krajowego brutto, co zwykle definiowane jest mianem recesji. Już w I kwartale dało się odczuć negatywne efekty antywirusowego „zamknięcia gospodarki”: PKB spadł wtedy o 0,4 proc. kdk.

Warto przy tym dodać, że polska gospodarka wyraźnie hamowała na długo przed pojawieniem się epidemii Covid-19. W ostatnim kwartale 2019 roku wzrost PKB wyniósł zaledwie 0,2 proc. kdk, a dynamika roczna spowolniła do 3,2 proc. wobec 3,9 proc. kwartał wcześniej. Wyraźnie zwalniał wzrost konsumpcji, czemu towarzyszył spadek importu i niska dynamika eksportu.

Wyniki za drugi kwartał to rzecz jasna obraz przeszłości. Od maja trwa dynamiczna odbudowa życia gospodarczego w Polsce, przez co statystyki PKB za III kwartał zapewne zaprezentują się znacznie lepiej. Kolejny raport GUS przyniesie prawdopodobnie rekordowy wzrost w ujęciu kwartał do kwartału, co będziemy zawdzięczać efektowi bardzo niskiej bazy.

Szybki szacunek produktu krajowego brutto za trzeci kwartał 2020 roku GUS poda w piątek 13 listopada.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (35)

dodaj komentarz
and-owc
PKB spadło jak "Abecadło z pieca spadło" - wierszyk dla dzieci (J.Tuwin).
palestrina
to niemozliwe, mój ukochany prezydent Duda i premier Morawiecki wiedza co robią, trzeba zrobic kontrole w GUS'sie napewno sie pomylili, myślę że prezesKaczyński nie pozostawi tak tej obelgi bez wyjasnień. Rząd obiecal wspieranie najbiedniejszych, mam nadzieje że dotrzyma słowa i wkrótce zwiększy wypłaty w 500+ bo to niemozliwe, mój ukochany prezydent Duda i premier Morawiecki wiedza co robią, trzeba zrobic kontrole w GUS'sie napewno sie pomylili, myślę że prezesKaczyński nie pozostawi tak tej obelgi bez wyjasnień. Rząd obiecal wspieranie najbiedniejszych, mam nadzieje że dotrzyma słowa i wkrótce zwiększy wypłaty w 500+ bo za te juz niewiele moge kupić.
meryt
palestrina "trzeba zrobic kontrole w GUS'sie"

Strażnik z NIK ma urzędnicze aspiracje, nudno na obchodzie :)

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sturmbannfuhrer_brunner
Trzynasta i czternasta emerytura, 500+ oraz 300+ nas uratują, jestem spokojny :)
428ustka
ale jak to przeciez nasz prezydent mowil cos innego ze polska sie rozwija rosnie w sile gospodarka jak w niemcach chyba nie powiecie ze sciamnial zeby wygrac wybory ne wolno nawet tak myslec
znawca_wszystkiego
nonsens. hańba ci.
stachsgh
Witam !!
A co w tych zwariowanych czasach epidemiologicznie i politycznie kupować? Chyba nic, ale mozna pomyśleć nad tym co oni https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
anna_domagalczyk
A jednak prorządowe wyroby ceramiczne aka trolle próbują komentować LOL! Oczywiście bez rzeczowych argumentów, jedynie hasła " a miesiąc temu to napisali..." Ale jednak śmieszy :-) Jednak jedyna słuszna partia to stan umysłu :-)))
meryt
anna_domagalczyk "Oczywiście bez rzeczowych argumentów, jedynie hasła "

Rzeczowe argumenty czy hasła?

anna_domagalczyk 2020-04-29 10:13 "Patrząc na próby ratowania kursu PLN przed totalną zwałką (widać na wykresach), sądzę że to potrwa do wyborów. Potem będzie zaciskanie pasa i pewnie podwyżki
anna_domagalczyk "Oczywiście bez rzeczowych argumentów, jedynie hasła "

Rzeczowe argumenty czy hasła?

anna_domagalczyk 2020-04-29 10:13 "Patrząc na próby ratowania kursu PLN przed totalną zwałką (widać na wykresach), sądzę że to potrwa do wyborów. Potem będzie zaciskanie pasa i pewnie podwyżki stóp. Na konsumpcji w tym roku już chyba największe betony położyły krzyżyk a prywatnych inwestycji nie będzie. Ze słów pana Zubelewicza wynika, że chyba zaczęła się poważniejsza ucieczka od złotówki i to nie tylko zagranicznych inwestorów. Zawsze lepiej mieć waluty niż PLN, zwłaszcza gdy oprocentowanie takie samo."

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki