PE za ratyfikacją układu o stabilizacji i stowarzyszeniu UE-Kosowo

Parlament Europejski wyraził zgodę na ratyfikację układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między UE a Kosowem, który ma wzmocnić współpracę gospodarczą i handlową oraz przybliżyć ten najbiedniejszy kraj Bałkanów do standardów unijnych.

Za ratyfikacją umowy głosowało 486 europosłów, 102 było przeciw, a 81 wstrzymało się od głosu.

"To bardzo dobra wiadomość i kolejny ważny krok na drodze do integracji Kosowa z UE" - oceniła autorka rezolucji w tej sprawie, austriacka europosłanka Ulrike Lunacek z frakcji Zielonych.

Dodała, że realizacja porozumienia pomoże w reformach w Kosowie oraz wzmocnieniu więzi z Unią, co z kolei przyczyni się do stabilizacji całego regionu.

Układ przewiduje wzmocnienie dialogu politycznego między UE a Kosowem, a także rozwijanie relacji handlowych i współpracy w wielu sektorach, jak energia, ochrona środowiska oraz wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne. Ma też pomóc we wprowadzaniu unijnych standardów w Kosowie w takich dziedzinach jak zasady konkurencji, zamówienia publiczne, ochrona własności intelektualnej, ochrona konsumentów i administracja.

Czwartkowe głosowanie europarlamentu otwiera drogę do formalnego zakończenia procesu ratyfikacji układu UE-Kosowo przez rządy państw członkowskich. Umowa ta nie wymaga ratyfikacji przez parlamenty narodowe państw UE.

UE i Kosowo podpisały układ o stabilizacji i stowarzyszeniu 27 października ubiegłego roku, po blisko dwuletnich negocjacjach. Drogę do zawarcia umowy - utorowało osiągnięte wiosną 2013 r. przełomowe porozumienie o normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią, która nie uznała niepodległości swojej dawnej prowincji.

Umowa ma wejść w życie w pierwszej połowie bieżącego roku.

W latach 2014-20 UE przeznaczy w ramach pomocy przedakcesyjnej dla Kosowa 645,5 mln euro.(PAP)

awi/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil