Parlament Europejski wyraził zgodę na ratyfikację układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między UE a Kosowem, który ma wzmocnić współpracę gospodarczą i handlową oraz przybliżyć ten najbiedniejszy kraj Bałkanów do standardów unijnych.
Za ratyfikacją umowy głosowało 486 europosłów, 102 było przeciw, a 81 wstrzymało się od głosu.
"To bardzo dobra wiadomość i kolejny ważny krok na drodze do integracji Kosowa z UE" - oceniła autorka rezolucji w tej sprawie, austriacka europosłanka Ulrike Lunacek z frakcji Zielonych.
Układ przewiduje wzmocnienie dialogu politycznego między UE a Kosowem, a także rozwijanie relacji handlowych i współpracy w wielu sektorach, jak energia, ochrona środowiska oraz wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne. Ma też pomóc we wprowadzaniu unijnych standardów w Kosowie w takich dziedzinach jak zasady konkurencji, zamówienia publiczne, ochrona własności intelektualnej, ochrona konsumentów i administracja.
Czwartkowe głosowanie europarlamentu otwiera drogę do formalnego zakończenia procesu ratyfikacji układu UE-Kosowo przez rządy państw członkowskich. Umowa ta nie wymaga ratyfikacji przez parlamenty narodowe państw UE.
UE i Kosowo podpisały układ o stabilizacji i stowarzyszeniu 27 października ubiegłego roku, po blisko dwuletnich negocjacjach. Drogę do zawarcia umowy - utorowało osiągnięte wiosną 2013 r. przełomowe porozumienie o normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią, która nie uznała niepodległości swojej dawnej prowincji.
W latach 2014-20 UE przeznaczy w ramach pomocy przedakcesyjnej dla Kosowa 645,5 mln euro.(PAP)
awi/ ro/