REKLAMA

PBKM widzi szansę na poprawę sytuacji rynkowej w '21; pracuje nad strategią

2021-02-10 14:54
publikacja
2021-02-10 14:54
PBKM widzi szansę na poprawę sytuacji rynkowej w '21; pracuje nad strategią
PBKM widzi szansę na poprawę sytuacji rynkowej w '21; pracuje nad strategią
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Pandemia negatywnie wpłynęła na rynek bankowania krwi pępowinowej, ale jest szansa na poprawę sytuacji w drugim półroczu 2021 roku - ocenił Jakub Baran, prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Spółka pracuje nad strategią, a informacji na jej temat można spodziewać się w połowie roku. W planie na ten rok m.in. kolejnych kilka akwizycji i nowe próby kliniczne.

"Kryzys zweryfikuje rynek i część firm zaprzestanie działalności. Bankowanie odbuduje się w pełni dopiero wtedy, gdy będzie przekonanie, że pandemia jest pod kontrolą. Wtedy branża zacznie funkcjonować w miarę normalnie, co wcale nie znaczy, że tak jak wcześniej. Myślę, że jest szansa na poprawę sytuacji w tym roku. Pierwszy powód to słabnąca konkurencja, a drugi powód to poprawa sytuacji pandemicznej, która liczę, że nastąpi w drugim półroczu 2021 roku" - powiedział PAP Biznes prezes PBKM.

"Nie sądzę, by w pierwszej połowie roku nastąpiła jakaś istotna zmiana. Drugie półrocze nie będzie łatwe, ale powinno być lepsze niż pierwsze" - dodał.

Prezes wskazał, że 2020 rok nie należał do udanych lat, a rynek rodzinnego bankowania krwi pępowinowej w Europie się skurczył.

"Rozmawiamy z naszymi konkurentami i zdecydowana większość mówi o sporych trudnościach na prawie wszystkich rynkach europejskich. Nie jest to jednak zaskakujące, bo usługa bankowania krwi pępowinowej nie jest jeszcze usługą pierwszej potrzeby i w sytuacji dużej niepewności finansowej rodziny czasami wstrzymują się od jej zakupu" - powiedział Jakub Baran.

"Drugi kłopot, który nawet bardziej odczuwaliśmy pod koniec roku, to spadek liczby porodów. Mamy wrażenie, że obecnie decyzja o dziecku jest znacznie dłużej rozważana, niż przed pandemią" - dodał.

Wskazał, że z drugiej strony nie był to jednak "katastrofalny rok".

"Na koniec roku wygenerujemy zysk, mamy też wiele dalszych inicjatyw rozwojowych, niespecjalnie też cięliśmy koszty, zatrudnienie zostało utrzymane. Firmy, które mają w kryzysie pieniądze i są silne, finalnie zyskają" - powiedział prezes.

"Co ważne, radzimy sobie lepiej niż konkurencja. Nasz organiczny spadek sprzedaży usług (pozyskiwanie od klientów próbek) porównując te same spółki, wyniósł w ubiegłym roku ok. 12 proc., natomiast konkurencja mówi o spadkach rzędu 15-20 proc. W praktyce spadek ten udało się znacząco zmniejszyć poprzez zrealizowane akwizycje" - dodał.

Prezes poinformował, że wyniki PBKM powinny się w przyszłości poprawiać, bo liczba umów abonamentowych rośnie, ale możliwe, że spółka częściowo będzie je konsumować wydatkami na projekty biotechnologiczne.

"Wzrost zawierania umów modelu abonamentowych będzie kontynuowany. W minionym roku wprowadziliśmy nawet abonament w Portugalii, gdzie nigdy wcześniej taka forma nie istniała. Już ruszyliśmy z taką usługą również w Hiszpanii, wykorzystując do tego odrębny brand, niegdyś przejętej spółki. Klienci abonamentowi generują nam w tej chwili ok. 50 mln złotych rocznie, co stanowi niemal jedną czwartą przychodów" - powiedział prezes.

UDZIAŁ RYNKOWY BĘDZIE RÓSŁ; NAJWIĘKSZY POTENCJAŁ MA RYNEK NIEMIECKI

"Swój udział rynkowy, biorąc pod uwagę łączną liczbę nowo preparowanych próbek, szacujemy aktualnie na mniej więcej 38 proc. i sądzimy, że ten udział będzie się zwiększał" - ocenił prezes Jakub Baran.

"Rynek niemiecki ma największy potencjał rozwoju. W Niemczech rodzi się bardzo dużo dzieci, a społeczeństwo jest zamożne. Mimo pandemii ten rynek rośnie" - dodał.

Prezes poinformował też o planowanym połączeniu z niemiecką spółką VITA34, co - jego zdaniem - powinno wzmocnić pozycję grupy m.in. właśnie w Niemczech.

"Nasz akcjonariusz publicznie zapowiedział, że będzie dążył do połączenia PBKM i niemieckiej spółki VITA34, co będzie istotnie wpływało na umocnienie pozycji grupy PBKM na rynkach DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Nie wiadomo jeszcze jaka będzie forma połączenia i kiedy dokładnie to nastąpi, ale można zakładać, że coś w tym roku powinno się wydarzyć w tym temacie" - powiedział prezes.

Kolejne bardzo rozwojowe rynki to - jak wskazał prezes - Szwajcaria i Turcja.

"W Turcji rodzi się rocznie ok. 1,3 mln dzieci, a wykorzystanie komórek macierzystych jest 10 razy częstsze niż w innych krajach europejskich, z powodu występujących tam chorób" - powiedział prezes.

"Na naszych dwóch największych rynkach, w Polsce i Portugalii również widzimy potencjał do wzrostu" - dodał.

SPÓŁKA PRACUJE NAD STRATEGIĄ; W PLANIE KOLEJNE PRZEJĘCIA

"Nie spodziewamy się wyjścia poza Europę, interesują nas rynki, na których nas jeszcze nie ma. Cały czas mamy otwartych ponad 10 procesów na różnych etapach zaawansowania. W 2020 roku przeprowadziliśmy trzy transakcje i nie wykluczamy, że takie tempo utrzymamy. W styczniu otworzyliśmy dwa nowe rynki dla PBKM inwestując w spółki, które prowadzą banki komórek macierzystych na Słowacji i w Czechach. Można zakładać, że w tym roku przejmiemy kolejnych kilka firm" - powiedział prezes.

Spółka zapowiadała w 2020 roku, że przygotowuje się do integracji grupy po akwizycjach.

"W związku z planowaną integracją grupy prowadzimy proces identyfikacji obszarów, gdzie możemy zoptymalizować koszty. Proces ma potrwać około 9 miesięcy i potem kolejne 2-3 lata potrwa wdrożenie tego wszystkiego" - poinformował prezes PBKM.

"Akwizycje to jeszcze pewnie ten rok i przyszły, a potem będziemy skupiać się na uporządkowaniu grupy" - dodał.

Poinformował też, że spółka pracuje nad strategią, a informacji na jej temat można spodziewać się w połowie roku.

"Zatrudniliśmy firmy doradcze ze światowej czołówki i przeanalizowaliśmy obszernie naszą działalność - co robimy i czym powinniśmy się zajmować. Zidentyfikowaliśmy też obszary poza bankowaniem, które nas interesują. Sądzimy, że w połowie tego roku będziemy chcieli coś więcej powiedzieć na temat strategii grupy" - powiedział prezes.

SPÓŁKA PLANUJE KOLEJNE PRÓBY KLINICZNE Z UŻYCIEM KOMÓREK MACIERZYSTYCH

PBKM jest członkiem trzech konsorcjów, w ramach których zostały rozpoczęte terapie komórkowe, m.in. w kardiologii, diabetologii, dermatologii i medycynie estetycznej. W dotychczas realizowanych 4 próbach klinicznych i 1 próbie przekształconej w eksperyment medyczny wykonano ok. 650 podań różnego rodzaju frakcji komórek macierzystych pacjentom głównie w obszarze kardiologii i dermatologii. Ponadto, w ramach programu sektorowego InnoNeuroPharm, organizowanego przez NCBiR, spółka realizuje projekt ALSTEM, w którym rozwijany jest innowacyjny produkt leczniczy terapii zaawansowanej oparty na komórkach mezenchymalnych galarety Whartona w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego ALS.

"Rozpoczęliśmy rekrutację do naszej własnej próby klinicznej w stwardnieniu zanikowym bocznym ALS (w sumie będą 2 próby kliniczne). Obecnie mamy pierwszych 10 pacjentów, łącznie będzie ponad 100. Wyniki w ramach eksperymentalnego leczenia komórkami macierzystymi ALS w naszej klinice w Olsztynie są bardzo obiecujące. Jesteśmy w stanie udowodnić, że pacjenci żyją istotnie dłużej po podaniu komórek macierzystych" - powiedział prezes Jakub Baran.

Poinformował też, że spółka otrzymała w Portugalii rządowe dofinansowanie próby klinicznej w leczeniu COVID-19 przy użyciu komórek macierzystych.

"W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania badania i sądzimy, że rozpoczniemy tę próbę w pierwszej połowie roku. Na świecie jest ponad 60 prób klinicznych z wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu koronawirusa. Pojawiają się już także dobre wyniki w leczeniu, m.in. z USA" - powiedział prezes.

"Według ostatnich, przełomowych badań klinicznych realizowanych pod nadzorem amerykańskiej FDA, podawanie komórek mezenchymalnych (MSC) pochodzących ze sznura pępowinowego zmniejsza ryzyko śmierci i przyspiesza powrót do zdrowia pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej w COVID-19" - dodał.

Spółka planuje także dalsze prace związane z technologią CAR-T, w oparciu o którą chce rozwijać projekt wprowadzenia na rynek immunoterapii nowotworów. Wyłączną licencję korzystania z tej technologii kupiła w 2020 roku firma FamiCordTx, spółka zależna PBKM.

"Zweryfikowaliśmy harmonogram. W kwietniu chcemy złożyć wnioski o odpowiednie zgody i przystąpić do próby klinicznej na kilkunastu pacjentach w pierwszym półroczu. Widzimy zainteresowanie różnych ośrodków klinicznych" - powiedział prezes PBKM.

Spółka szacowała przed rokiem, że wyda na projekt ok. 15 mln zł ze środków własnych, jednak nie jest to całkowita potrzebna kwota.

"Będziemy zapraszali inwestorów, żeby pozyskać jakieś środki, ale chcemy najpierw osiągnąć jakieś kamienie milowe i pokazać konkrety. Na początku byłoby to finansowanie prywatne" - poinformował prezes.

Polski Bank Komórek Macierzystych zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i długotrwałym przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców w ramach tzw. bankowania rodzinnego.

Spółka pozyskała w czwartym kwartale łącznie 6.620 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 7.287 przed rokiem, co stanowi spadek o 9,2 proc. W całym 2020 roku grupa pozyskała łącznie w obszarze B2C i B2B 28.480 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 30.877 w 2019 roku (-7,8 proc.).

Na koniec 2020 roku PBKM przechowywał łącznie 390.300 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 336.607 przed rokiem, co oznacza wzrost o 16 proc. Liczba przechowywanych próbek w segmencie B2C na koniec 2020 roku wyniosła 358.098 (w tym 35,9 proc. umów w modelu abonamentowym) wobec 307.890 próbek na koniec 2019 roku (w tym 38,7 proc. umów w modelu abonamentowym), co oznacza wzrost o 16,3 proc.

Ponadto grupa przechowuje w ramach zawartej umowy z Cryo-Save materiał biologiczny należący do około 300 tys. rodzin.

Po trzech kwartałach 2020 roku PBKM odnotował 3,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto (12,4 mln zł przed rokiem) oraz 151,1 mln zł przychodów (138,7 mln zł przed rokiem). (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki