W których krajach żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie? W Finlandii, Danii i Islandii. Właśnie poznaliśmy wyniki ciekawego raportu World Happiness Report. Na którym miejscu znalazła się Polska?


To Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie. Finlandia po raz szósty zajęła pierwsze miejsce w publikowanym od 2012 roku rankingu.
Oto najszczęśliwsze kraja świata
W pierwszej dwudziestce znalazły się:
- Finlandia
- Dania
- Islandia
- Izrael
- Holandia
- Szwecja
- Norwegia
- Szwajcaria
- Luksemburg
- Nowa Zelandia
- Austria
- Australia
- Kanada
- Irlandia
- Stany Zjednoczone
- Niemcy
- Belgia
- Republika Czeska
- Wielka Brytania
- Litwa
Co brano pod uwagę? Ranking jest przygotowywany przez naukowców w oparciu m.in. o dane z sondażu Gallup World Poll. Ocenia globalne szczęście na podstawie 150 krajów z całego świata. Bierze pod uwagę długość życia, PKB na osobę, wsparcie społeczne, niska korupcja, hojność w społeczności, w której ludzie dbają o siebie nawzajem, oraz wolność w podejmowaniu kluczowych decyzji życiowych.
Celem raportu jest dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomogłoby ich krajom naleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.
W zestawieniu, w którym uwzględniono 137 państw, Polska zajęła 39. pozycję, oznacza to awans o 10 miejsc w stosunku do zeszłorocznego raportu. Okazuje się, że jesteśmy szczęśliwsi nie tylko od Japończyków (47.) i Greków (58.), ale także słynących z optymizmu Brazylijczyków (49).
Na samym dole tabeli znajdują się natomiast mieszkańcy Afganistanu.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że Litwa wskoczyła do pierwszej dwudziestki jako jedyny nowy kraj, awansując aż o 30 miejsc od 2017 i spychając ze swojego miejsca Francję. Imponujący awans zaliczył także Izrael - z 9. na 4. miejsce.
Na 70 miejscu uplasowała się Rosja, Ukraina zajmuje 92 miejsce.
Co daje ludziom szczęście?
Z raportu wynika, że ludzie z krajów, w których funkcjonują skuteczne instytucje demokratyczne, są znacznie szczęśliwsi niż ci, których kraje mają braki w tych obszarach. Demokracja, dobre rządy i rządy prawa prowadzą do poprawy jakości życia i wzrostu szczęścia ludzi - wynika z danych.
Nie dziwią zatem wysokie noty krajów skandynawskich, które od lat są kojarzone z takim właśnie podejściem do życia.
"Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu" - powiedział agencji Reutera dyrektor SDSN i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ Jeffrey Sachs przy okazji publikacji wyników w poprzednich latach.
Obok Finlandii na liście wysoko plasują się Szwecja i Dania; większość krajów w pierwszej dziesiątce to narody skandynawskie – gdzie istnieją silne systemy zarządzania i przestrzega się praw człowieka. Kraje te plasują się również bardzo nisko pod względem korupcji.
Od rosnącego PKB na mieszkańca po wolność słowa i wsparcie socjalne, kraje znajdujące się na szczycie listy cieszą się znakomitymi wynikami.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że Szwecja jako pierwszy kraj na świecie przyjęła ustawę o wolności prasy (1766 r.), a Finlandia znajduje się bardzo wysoko w rankingu percepcji korupcji Transparency International (87 punktów w skali od 0 (wysoce skorumpowany) do 100 (słabo skorumpowany)).
Raport stwierdza ponadto, że istnieje rosnący konsensus co do tego, że szczęście można promować poprzez politykę publiczną oraz działania biznesu i społeczeństwa obywatelskiego; dodając, że szczęście i dobre samopoczucie można mierzyć na wiele sposobów, w tym poprzez badania satysfakcji ludzi z ich życia.





