REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Oto najszczęśliwsze kraje do życia. Imponujący awans Polski

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-03-25 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-25 06:00

W których krajach żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie? W Finlandii, Danii i Islandii. Właśnie poznaliśmy wyniki ciekawego raportu World Happiness Report. Na którym miejscu znalazła się Polska?

Oto najszczęśliwsze kraje do życia. Imponujący awans Polski
Oto najszczęśliwsze kraje do życia. Imponujący awans Polski
fot. Finn Stock / / Shutterstock

To Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie. Finlandia po raz szósty zajęła pierwsze miejsce w publikowanym od 2012 roku rankingu.

Oto najszczęśliwsze kraja świata

W pierwszej dwudziestce znalazły się:

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Izrael
  5. Holandia
  6. Szwecja
  7. Norwegia
  8. Szwajcaria
  9. Luksemburg
  10. Nowa Zelandia
  11. Austria
  12. Australia
  13. Kanada
  14. Irlandia
  15. Stany Zjednoczone
  16. Niemcy
  17. Belgia
  18. Republika Czeska
  19. Wielka Brytania
  20. Litwa

Co brano pod uwagę? Ranking jest przygotowywany przez naukowców w oparciu m.in. o dane z sondażu Gallup World Poll. Ocenia globalne szczęście na podstawie 150 krajów z całego świata. Bierze pod uwagę długość życia, PKB na osobę, wsparcie społeczne, niska korupcja, hojność w społeczności, w której ludzie dbają o siebie nawzajem, oraz wolność w podejmowaniu kluczowych decyzji życiowych.

Celem raportu jest dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomogłoby ich krajom naleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.

W zestawieniu, w którym uwzględniono 137 państw, Polska zajęła 39. pozycję, oznacza to awans o 10 miejsc w stosunku do zeszłorocznego raportu. Okazuje się, że jesteśmy szczęśliwsi nie tylko od Japończyków (47.) i Greków (58.), ale także słynących z optymizmu Brazylijczyków (49).

Na samym dole tabeli znajdują się natomiast mieszkańcy Afganistanu.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Litwa wskoczyła do pierwszej dwudziestki jako jedyny nowy kraj, awansując aż o 30 miejsc od 2017 i spychając ze swojego miejsca Francję. Imponujący awans zaliczył także Izrael - z 9. na 4. miejsce.

Na 70 miejscu uplasowała się Rosja, Ukraina zajmuje 92 miejsce.

Co daje ludziom szczęście?

Z raportu wynika, że ​​ludzie z krajów, w których funkcjonują skuteczne instytucje demokratyczne, są znacznie szczęśliwsi niż ci, których kraje mają braki w tych obszarach. Demokracja, dobre rządy i rządy prawa prowadzą do poprawy jakości życia i wzrostu szczęścia ludzi - wynika z danych.

Nie dziwią zatem wysokie noty krajów skandynawskich, które od lat są kojarzone z takim właśnie podejściem do życia.

"Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu" - powiedział agencji Reutera dyrektor SDSN i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ Jeffrey Sachs przy okazji publikacji wyników w poprzednich latach.

Obok Finlandii na liście wysoko plasują się Szwecja i Dania; większość krajów w pierwszej dziesiątce to narody skandynawskie – gdzie istnieją silne systemy zarządzania i przestrzega się praw człowieka. Kraje te plasują się również bardzo nisko pod względem korupcji.

Od rosnącego PKB na mieszkańca po wolność słowa i wsparcie socjalne, kraje znajdujące się na szczycie listy cieszą się znakomitymi wynikami.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Szwecja jako pierwszy kraj na świecie przyjęła ustawę o wolności prasy (1766 r.), a Finlandia znajduje się bardzo wysoko w rankingu percepcji korupcji Transparency International (87 punktów w skali od 0 (wysoce skorumpowany) do 100 (słabo skorumpowany)).

Raport stwierdza ponadto, że istnieje rosnący konsensus co do tego, że szczęście można promować poprzez politykę publiczną oraz działania biznesu i społeczeństwa obywatelskiego; dodając, że szczęście i dobre samopoczucie można mierzyć na wiele sposobów, w tym poprzez badania satysfakcji ludzi z ich życia.

World Happiness Report
World Happiness Report
World Happiness Report
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (80)

dodaj komentarz
zdzislaw_
...życie na Litwie jest lepsze niż we Włoszech, Hiszpanii, Singapurze - ciekawe to zestawienie.
and00
Dziwne kryteria, takie progresywne
Zakładają że Normalny człowiek do szczęścia nie potrzebuje kochającej rodziny, serdecznych przyjaciół, a demokracji i "niezależnych" sądów
Aż dziwne ze nie wspomnieli o prawach LGBT+++...
and00
mogli też zrobić ankietę, albo krótki test psychologiczny, tylko że prawdopodobnie najszczęśliwsze okazały by się kraje biedne, z fasadowa demokracja i sporą korupcją i nie promujących homoseksualizmu, ba nawet często religijne...

I wyniki by nie były politycznie poprawne...
kasanowaistara
ok. czyli raport jest przygotowany przez naukowcow (rozumiem ze akademikow finansowanych z budgetu panstwowego) i bierze pod uwagę długość życia (nie jego subiektywna jakosc), PKB na osobę (ktory w krajach skandynawskich jest generowany blisko w 60% przez panstwo), wsparcie społeczne (czytaj rzadowe), niska korupcja (czyli "my ok. czyli raport jest przygotowany przez naukowcow (rozumiem ze akademikow finansowanych z budgetu panstwowego) i bierze pod uwagę długość życia (nie jego subiektywna jakosc), PKB na osobę (ktory w krajach skandynawskich jest generowany blisko w 60% przez panstwo), wsparcie społeczne (czytaj rzadowe), niska korupcja (czyli "my nie bierzemy" bo jestesmy cacy), hojność w społeczności (czyli znowu wydatki panstwowe badz samorzadowe). Jedynym miernikiem ktory ma sens jest wolność ale zauwazmy ze chodzi tylko o wolnosc w podejmowaniu KLUCZOWYCH decyzji życiowych, a nie o wolnosc w ogole. A to my, przygotowujacy badania wiemy najlepiej ktore decyzje sa kluczowe a ktore nie. No i jak sobie usmazymy takie badania "naukowe" to bedziemy miec takie a nie inne ich wyniki. Pozdrawiam myslacych.
men24a
Śmiać mi się chce jak to czytam, największy skok zrobiła Litwa, ta Litwa gdzie najwięcej jest samobójstw na świecie !!! Tak szczęśliwie się tam mieszka podobnie jak u nas cudu doznali ludzie, że naczelnika ochrania tysiące policjantów przed rozwcieczonym tłumem.

Najwyższy wskaźnik liczby samobójstw na 100 000 mieszkańców
Śmiać mi się chce jak to czytam, największy skok zrobiła Litwa, ta Litwa gdzie najwięcej jest samobójstw na świecie !!! Tak szczęśliwie się tam mieszka podobnie jak u nas cudu doznali ludzie, że naczelnika ochrania tysiące policjantów przed rozwcieczonym tłumem.

Najwyższy wskaźnik liczby samobójstw na 100 000 mieszkańców na świecie wykazuje Korea (24,6) oraz Litwa (21,6),
men24a
A tak w Polsce zbawcę narodu miłuje lud, gdzie ponoć coraz lepiej się żyje tylko po co te ciągłe zapomogi i tarcze ?

"Co najmniej 100 policjantów ochrania każde z partyjnych spotkań Jarosława Kaczyńskiego z działaczami i zwolennikami PiS w całej Polsce. Świadczą o tym m.in. oficjalne dane z komend wojewódzkich policji,
A tak w Polsce zbawcę narodu miłuje lud, gdzie ponoć coraz lepiej się żyje tylko po co te ciągłe zapomogi i tarcze ?

"Co najmniej 100 policjantów ochrania każde z partyjnych spotkań Jarosława Kaczyńskiego z działaczami i zwolennikami PiS w całej Polsce. Świadczą o tym m.in. oficjalne dane z komend wojewódzkich policji, z którymi zapoznała się WP, a także nieoficjalne informacje od samych funkcjonariuszy."
Napisaliśmy już o tym, że jedną z ostatnich ubiegłorocznych wizyt Kaczyńskiego - w grudniu w Chojnicach - zabezpieczało prawie 300 policjantów. Poinformowaliśmy też, że uroczystości związane z przekopem Mierzei Wiślanej z udziałem m.in. szefa PiS ochraniało ponad 800 funkcjonariuszy policji.
Spotkanie Kaczyńskiego w Ełku 5 listopada 2022 roku ochraniało 97 policjantów. Dzień później - 6 listopada - prezes PiS był w Olsztynie i Ostródzie. Tam również spotkał się z działaczami PiS. Pierwszą wizytę zabezpieczało 126 funkcjonariuszy, drugą - 100.
pstrzezek
Admin nie daje za wygraną? ;)
pstrzezek2023-03-25 14:41
Finlandia na 1 miejscu ;)) kraj z bardzo wysokim wspaźnikiem depresji. Co ma swoje odzwierciedlenie w używkach takich jak alkohol (oficjalnie kontrolowany przez państwo).
Brazylia 49 ;))))) Kraj gdzie ludzie mają na wszystko wywalone oby był karnawał raz do roku.

Fajne
Admin nie daje za wygraną? ;)
pstrzezek2023-03-25 14:41
Finlandia na 1 miejscu ;)) kraj z bardzo wysokim wspaźnikiem depresji. Co ma swoje odzwierciedlenie w używkach takich jak alkohol (oficjalnie kontrolowany przez państwo).
Brazylia 49 ;))))) Kraj gdzie ludzie mają na wszystko wywalone oby był karnawał raz do roku.

Fajne macie te rankingi
zgadujzgadula
Heja najlepiej sie mieszka w PL tu kazdy zeby przetrwac musi byc skrzyzowaniem Indiana Jonesa,Rambo , I Macgayvera....
peluquero
Naszymi sąsiadami w tym zestawieniu są Nikaragua i Panama...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki