REKLAMA
Tour de spółki

Otmuchów oczekuje wzrostu przychodów, liczy na zysk w '17

2016-11-25 12:48
publikacja
2016-11-25 12:48

ZPC Otmuchów oczekuje wzrostu przychodów, liczy na powrót do rentowności w 2017 roku - poinformował zarząd spółki. Grupa planuje przeznaczyć na inwestycje w 2017 roku 10-20 mln zł. Liczy także, że sprzeda spółkę Jedność w pierwszej połowie 2017 roku.

"Ciężko deklarować na obecną chwilę, jaki wzrost przychodów grupa może osiągnąć w kolejnych latach. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby przede wszystkim stworzyć dobre fundamenty pod długoterminowy wzrost naszej grupy, aby odwrócić trend widoczny od paru lat w przychodach" - powiedział podczas konferencji Przemysław Danowski, prezes Otmuchowa.

"Zakładamy wzrost sprzedaży zarówno do dyskontów, jak również w innych kanałach dystrybucji i w eksporcie" - dodał Bogusław Szladewski, wiceprezes grupy.

Prezes Danowski pytany o to, kiedy grupa ponownie stanie się rentowna, odpowiedział: "Mam nadzieję, że w przyszłym roku".

Spółka poinformowała w czwartek, że będzie chciała poprawić rentowność poprzez dywersyfikację kanałów sprzedaży, w tym rozwój eksportu, a także utrzymać istotną rolę biznesu w obszarze sprzedaży B2B oraz private label.

Danowski poinformował w piątek, że w przyszłych kwartałach można spodziewać się utworzenia kolejnych odpisów. Ich wartość jednak nie będzie tak duża jak w przypadku tych, utworzonych przez spółkę w sierpniu tego roku (36,9 mln zł.).

Otmuchów po trzech kwartałach tego roku odnotował przychody na poziomie 180 mln zł (-0,5 proc. rdr). Skorygowana strata operacyjna wyniosła 0,5 mln zł, a strata netto 1,2 mln zł.

Grupa planuje przeznaczyć na inwestycje w 2017 roku 10-20 mln zł.

"Analizujemy nasze możliwości inwestycyjne. Zakładamy, że w 2017 roku nakłady mogą wynieść między 10 a 20 mln zł" - powiedział prezes.

Otmuchów podał w czwartek, że planuje inwestycje w rozwój istniejących i pozyskanie nowych, zaawansowanych technologicznie produktów, chce wykorzystać potencjał Odry, a także przeprowadzić dezinwestycje "w ograniczonym zakresie tj. w obszarze pellet i prażynek".

"Inwestycje głównie mają stymulować sprzedaż, ale chcemy też rozwijać ją +od góry+ i sprawić, że wzrost obrotu będzie wynikał także z wprowadzenia nowych produktów" - powiedział podczas piątkowej konferencji wiceprezes Jarosław Kapitanowicz.

Jak podał zarząd, jednym ze źródeł finansowania inwestycji mają być środki pozyskane z dezinwestycji.

"Analizujemy możliwości. Jednym ze źródeł realizowania inwestycji są środki z dezinwestycji. W zależności od naszych wyników będziemy patrzyli także na możliwości finansowania inwestycji długiem, aczkolwiek w tej chwili kowenant dług netto/EBITDA jest na dość wysokim poziomie, więc w tej chwili nie będziemy bardziej zadłużać spółki" - powiedział prezes Danowski.

Jak dodał, wskaźnik ten kształtuje się obecnie na poziomie między 3,0 a 4,0.

Otmuchów wycofał się ze sprzedaży Odry, ale - jak podał prezes - spółka chciałaby sfinalizować transakcje sprzedaży innej z firm w pierwszej połowie 2017 roku. Nie chciał jednak zdradzić na jakim etapie zaawansowania są prowadzone w tej sprawie negocjacje.

"Powinniśmy skupić się przede wszystkim na sprzedaży spółki Jedność" - powiedział prezes.

Grupa oczekuje stabilizacji cen na rynku surowców.

"Ceny surowców są w tej chwili dosyć niepewne, przynajmniej ceny dwóch naszych kluczowych surowców są na historycznych maksimach. Trudno przewidywać jak cena będzie się kształtowała. Mamy nadzieję, że ceny surowców ustabilizują się albo będą stabilnie spadać" - powiedział prezes Danowski. (PAP)

sar/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki