Oszuści (znowu) podszywają się pod KRUK-a. Nie daj się nabrać

redaktor Bankier.pl

Oszuści podszywający się pod KRUK S.A. od października wysyłają listy i maile, w których wzywają do zapłaty. Przed nowym rokiem Grupa KRUK poinformowała o próbach wyłudzenia pieniędzy i zaprzeczyła jakiemukolwiek związkowi ze sprawą. Mimo zgłoszenia przestępstwa, pisma napływają do dzisiaj – poinformowała nas czytelniczka Bankier.pl

(pl.kruk.eu)

Kwestia fałszywych listów i e-maili została podjęta już na początku października, jednak do dzisiaj odbiorcy otrzymują pisma, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy wykorzystują głośną w ostatnim czasie sprawę stałej opłaty za radio i telewizję.

Listy wzywające do zapłaty

„Firma KRUK INKASO specjalizująca się w skutecznej windykacji należności trudnych, działa w imieniu i na rzecz naszego Klienta, na podstawie umowy o obsługę wierzytelności za lata 1999-2014. Na Pana/Pani koncie rozliczeniowym stwierdzono zadłużenie z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego” – brzmi początek listu.

Linijkę niżej otrzymujemy nasze „rozliczenie”: należności z tytułu opłaty abonamentu – 79,99 zł, odsetki ustawowe: 176,71 zł, koszty windykacji: 642,00 zł, co łącznie opiewa na kwotę 898,61 zł.  Okazuje się jednak, że unikniemy dodatkowych opłat, jeżeli wpłacimy w terminie początkowe należności – 79.99 zł na podane przez nadawcę dane.

Maile z zawirusowanym załącznikiem

Oprócz fałszywych listów, odbiorcy otrzymywali również e-maile z dołączonym zawirusowanym plikiem. Grupa KRUK stawia sprawę jasno: „Jest to działanie przestępcze. Adres nadawcy wykorzystuje bezprawnie nazwę  firmy KRUK, a prawdziwe logo naszej firmy jest inne niż to wstawione w e-mailach.” Ponadto informuje: „Wszystkie fałszywe wiadomości zawierają zainfekowany załącznik. Hasło do załącznika może być podane w treści wiadomości, a sam załącznik może mieć podwójne rozszerzenie pdf.7z lub pdf.rar.”

Aliexpress vs Allegro - ten sam towar, różne ceny

Aliexpress vs Allegro - ten sam towar, różne ceny

Taki sam produkt, ten sam (długi) czas oczekiwania, ale różne ceny. Na Allegro nie brakuje aukcji z produktami, które sprzedawcy ściągają z Chin. O ile taniej zrobiliśmy te same zakupy, gdyby pominąć pośrednika?

Wszystkie dane firmy podane przez przestępców są nieprawdziwe – nazwiska pracowników, adresy e-mail czy miejsce siedziby firmy. Grupa KRUK przekazała sprawę organom ścigania, a na swojej stronie internetowej przestrzegają adresatów automatycznie pojawiającym się komunikacie o fałszywych mailach.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 ~endi

Odsetki Ustawowe w Niemczech od 2000 roku wynoszą stale 4% , a u nas ? KOSMOS , okradają ludzi jak tylko się da , tym powinien zająć się Bankier , dlaczego w Polsce wynoszą one obecnie 8% , a w Niemczech 4% , czy polski dłużnik jest dwa razy bogatszy od niemieckiego ? zamiast tego Pani premier Szydło odstawia pokazówki rodem z PRL-u ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~xtrac

Oszust podszywa się pod oszusta?

! Odpowiedz
0 12 ~windykator

Wstępne oględziny zawartości „złotego pociągu” wykazały olbrzymią ilość skrzyń z napisem Amber Gold ; - Taka informacja wypłynęła od poszukiwaczy i urzędników eksplorujących podwałbrzyski teren.
-Starosta Wałbrzycha dementuje pogłoski jakoby w świetle latarek zauważono także napisy PZU i OFE.
„To ewidentne bzdury”, stwierdził starosta. „Według mnie, cały pociąg zawiera jedynie skrzynie Amber Gold, choć nie dałbym głowy, czy w jednym z wagonów nie znajdą się skrzynie z napisem Kancelaria Prezydenta”. - . za nowypompon.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~max

Problem ze kruk i oszuci to synonim wiec jak mozna sie pod cos takiego podszywac?

! Odpowiedz
1 0 ~doczasu

Siec Euronet jest spółką Niemiecko-Francuską więc MOŻNA robić wszystko co się podoba. DO CZASU...

! Odpowiedz
1 22 ~eryk

czy naprawdę tak ciężko w tym kraju złapać tak zwykłego oszusta???
podaje on dane do przelewu czyli konta itp. to w czym jest problem by blokować te konta??
ciekawe że jak się jest komornikowi winnym 10złl to potrafi zaraz poblokować konta i zamrozić gotówkę gdziekolwiek a tu??

! Odpowiedz
0 3 ~kimos89

Panie miły ale to są konta na słupa. Co parę dni zmienia się numer konta na który należy wpłacać gotówkę. Banki też są sobie winne bo nie trzeba podawać danych adresowych i nazwy firmy żeby wysłać jakikolwiek przelew albo można podać błędne ,a pieniądze i tak dojdą bo nie jest to brane w ogóle pod uwagę.

! Odpowiedz
0 0 ~szefuf odpowiada ~kimos89

Ale czemu banki "sobie winne"?
Przecież dla nich to super sprawa, pieniądze przetaczają się przez konta, klientów jest więcej, więc i sztucznie pompowana wartość rynkowa spółki rośnie :)
Zabezpieczyć się przed możliwością otworzenia konta na słupa jest maga łatwo, ale po co to robić? Przecież oni na tym zyskują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~xxx

ee tam, nikt sobie nie bedzie tym glowy zawracal...
niska szkodliwosc... itp...

! Odpowiedz
0 7 ~miro

od 430 zł to już przestepstwo, ale lepiej zamknać niepełnosprawnego za kradzież cukierka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne