REKLAMA
BADANIE

WĘGRYWęgierscy politycy spowiadają się z majątku. Orban ma 14 mln forintów oszczędności

2023-02-01 13:05
publikacja
2023-02-01 13:05

Wraz z początkiem lutego opublikowano oświadczenia majątkowe czołowych węgierskich polityków. Premier Viktor Orban zadeklarował prawie 14 mln forintów oszczędności (około 169 tys. zł), ale niektórzy politycy są od niego znacznie bogatsi.

Węgierscy politycy spowiadają się z majątku. Orban ma 14 mln forintów oszczędności
Węgierscy politycy spowiadają się z majątku. Orban ma 14 mln forintów oszczędności
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Premier Węgier wykazał w swoim oświadczeniu dwie nieruchomości: jedną w Budapeszcie i jedną w Felcsut na północy Węgrzech, gdzie dorastał. Prócz tego wymienił 14 mln forintów (169 tys. zł) należności od instytucji kredytowej na wspólnym rachunku z żoną.

Orban „nie posiada samochodu, łodzi, samolotu ani innej ruchomości, nie jest też właścicielem żadnej firmy ani nie ma pieniędzy w funduszu private equity” – zauważa portal Telex.

Portal przypomina, że w czerwcu pensja premiera została podniesiona przez parlament. Obecnie zarabia on 3,5 mln forintów jako szef rządu oraz 1,3 mln forintów jako parlamentarzysta (łącznie ok. 58 tys. zł). Orban nie pobiera co prawda wynagrodzenia za liderowanie Fideszowi, jednak jego pensja premiera może wzrosnąć w marcu o kolejne 857 tys. forintów (10,3 tys. zł).

Lider opozycyjnej Koalicji Demokratycznej Ferenc Gyurcsany, który przed laty był notowany na liście 50 najbogatszych Węgrów, zadeklarował oszczędności w papierach wartościowych na poziomie 461 mln forintów (5,57 mln zł), w porównaniu z 587 mln forintów (7 mln zł) z ostatniego oświadczenia.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Prezydent Katalin Novak swoje pierwsze oświadczenie majątkowe jako głowa państwa opublikowała 1 czerwca 2022 roku, czyli niedługo po objęciu urzędu w maju. Od tego czasu, w ciągu kilku miesięcy, jej oszczędności wzrosły z 32 mln forintów (386 tys. zł) do 41 mln forintów (495 tys. zł). Ponadto Novak jest właścicielką ośmiu nieruchomości, w tym jedną z nich wynajmuje.

Sama Novak z rodziną po wyborze na prezydenta musiała przenieść się do rezydencji węgierskiej głowy państwa.

Minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto posiada 27,5 mln forintów (332 tys. zł) oszczędności. Jak podkreślają media, w 2020 roku miał na koncie tylko 222 tys. forintów (2,7 tys. zł). Ponadto Szijjarto wciąż jest zadłużony u swoich rodziców na kwotę 30 mln forintów (362 tys. zł).

Szef węgierskiej dyplomacji zasiada też w radzie fundacji, która kieruje Uniwersytetem Istvana Szechenyiego; wcześniej nie pobierał za to wynagrodzenia, ale od czerwca ma otrzymywać od 1 do 5 mln forintów – donosi portal Telex.

Dużo większy majątek wskazał minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky, choć jego oszczędności skurczyły się w porównaniu z ostatnim oświadczeniem o 310 mln forintów (3,74 mln zł); na początku listopada posiadał on na koncie 773 mln forintów (9,3 mln zł) i 965 tys. forintów (11,6 tys. zł) w obcej walucie. Jak przypomina Telex, Szalay-Bobrovniczky jest między innymi właścicielem firmy London Capital Ltd, która prowadzi kasyna w Budapeszcie.

„Przed powołaniem na urząd minister obrony obiecał, że będzie działał zgodnie z prawem i zlikwiduje konflikt interesów między stanowiskiem ministerialnym a interesami. Szybko pozbył się swojej spółki lotniczej w Czechach i firmy produkującej wagony, ale jesienią na pewno zachował udziały w czterech spółkach” – informuje Telex.

Również Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, zgromadził spory majątek. Prócz 118 mln forintów. (1,43 mln zł) w obligacjach rządowych posiada on jeszcze 100 mln forintów (1,2 mln zł). w depozytach oszczędnościowych. Ponadto w jego bieżącym oświadczeniu pojawiło się 19,6 mln forintów (237 tys. zł), które wcześniej nie były uwzględnione – zaznacza Telex.

Z Budapesztu Marcin Furdyna

mrf/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Grunt to tak to rozpisać by było legalne. Majątek kolegi czy pasierba wujka formalnie nie jest osobistym majątkiem polityka.
lancealot
A nasi rządzący już obawiają się oderwania od koryta i fundują sobie nieruchomości po kilka mln zł - dla różnych szemranych fundacji. Jedna z nich powstała na 3 dni przed terminem składania wniosków o dofinansowanie.
niederfurzdorf
No nie! Nasi to mogą bo nasi są zaradni a oni to nie bo to szemrane fundacje. Hmmm … od razu widać, że nigdy w życiu nie przeczytałeś żadnego raportu nt dotowania dotacjami publicznymi rożnych fundacji w czasach najlepszego premiera w historii Polski. Wtedy tefałeny i wybiórcze zajmowały się opozycją! Oczywiście zgodnie z zasadami No nie! Nasi to mogą bo nasi są zaradni a oni to nie bo to szemrane fundacje. Hmmm … od razu widać, że nigdy w życiu nie przeczytałeś żadnego raportu nt dotowania dotacjami publicznymi rożnych fundacji w czasach najlepszego premiera w historii Polski. Wtedy tefałeny i wybiórcze zajmowały się opozycją! Oczywiście zgodnie z zasadami przejrzystości życia publicznego j działań władzy !
marianpazdzioch odpowiada niederfurzdorf
No tak, ale wy przeciez nie jestescie gorsi i robicie to samo. Po co więc zmieniać?
niederfurzdorf
Ile Adamowicz, Sikorski, Nowak……
men24a
Oni to akurat żebracy przy panach z PiCu.
A tak dzisiaj oligarchowie zarabiają

"Zarobił 40 tys. zł za trzy posiedzenia komisji. Cymański: Musi się zastanowić, bo to sytuacja dziwna"
40 tys. zł za niecałe trzy godziny pracy.
Pierwsze jej posiedzenie miało tylko jeden punkt obrad - wybór przewodniczącego.
Oni to akurat żebracy przy panach z PiCu.
A tak dzisiaj oligarchowie zarabiają

"Zarobił 40 tys. zł za trzy posiedzenia komisji. Cymański: Musi się zastanowić, bo to sytuacja dziwna"
40 tys. zł za niecałe trzy godziny pracy.
Pierwsze jej posiedzenie miało tylko jeden punkt obrad - wybór przewodniczącego. Został nim poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
- To przykre, bo znam Leszka dobrze. Musi się zastanowić, bo to sytuacja dziwna i nieciekawa niestety. Myślę, że poseł powinien te pieniądze z podkomisji na jakieś dobro przeznaczyć, np. cele charytatywne, na osoby z niepełnosprawnościami - dodał Tadeusz Cymański
andregru odpowiada men24a
Człowiek chorągiewka już każdą partię zaliczył "Andrzej Gut-Mostowy przez lata był jednym z najbogatszych parlamentarzystów. Dziś nadal należy do sejmowych krezusów, a jego majątek liczy ponad 60 mln zł. Tak przynajmniej wynika z oświadczenia, które w piątek opublikowała Kancelaria Sejmu."
niederfurzdorf odpowiada men24a
Eee tam żebracy!? Może po prostu na ten moment za mało skrytek w ścianach odkryto, za mało reklamówek z biedry, za mało pożyczek od emerytów teściów żyjących ze sprzedaży frytek w budce na plaży.., zachwyca mnie kreatywność w opisywaniu rzeczywistości . Wiem, jest prawda czasu i prawda ekranu. Prawda tefałenu. Takie 11 mieszkań pana Eee tam żebracy!? Może po prostu na ten moment za mało skrytek w ścianach odkryto, za mało reklamówek z biedry, za mało pożyczek od emerytów teściów żyjących ze sprzedaży frytek w budce na plaży.., zachwyca mnie kreatywność w opisywaniu rzeczywistości . Wiem, jest prawda czasu i prawda ekranu. Prawda tefałenu. Takie 11 mieszkań pana socjologa , czterdziestolatka posła z PO kupione za diety poselskie to zaradność !!!!!

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki