REKLAMA

Orlen przejął zobowiązania Lotosu. Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln zł

2022-11-28 12:40, akt.2022-11-28 17:11
publikacja
2022-11-28 12:40
aktualizacja
2022-11-28 17:11

Orlen przejął od Lotosu nie tylko aktywa, ale też zobowiązania. Wciąż toczą się postępowania, w których Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln zł, w tym podatku niezapłaconego przez kontrahentów Lotosu przy transakcjach zakupu biokomponentów - podał RMF24 w poniedziałek.

Orlen przejął zobowiązania Lotosu. Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln zł
Orlen przejął zobowiązania Lotosu. Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln zł
/ FORUM

W poniedziałkowej publikacji „Orlen zapłaci za grzechy Lotosu związane z mafią vatowską” portal RMF24 podkreślił, że „Orlen przejął od Lotosu nie tylko aktywa, ale dostał też w spadku zobowiązania Grupy Lotos”. „Okazuje się, że wciąż toczą się postępowania, w których Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln złotych, w tym między innymi podatku niezapłaconego przez kontrahentów Lotosu przy transakcjach zakupu biokomponentów przed laty” - podano w artykule.

Jak zaznaczono, „sprawa rozpoczyna się kilkanaście lat temu, kiedy oszuści współpracujący z Lotosem przygotowywali całą strukturę powiązanych spółek, których jedynym celem miało być wyprowadzenie VAT-u”. Powołując się na uzyskane informacje, portal RMF24 zaznaczył, że „Lotos miał dokonywać wielu zakupów biokomponentów w spółkach, które dopiero co powstały, pomijając przy tym światowych gigantów”. „Spółki te krótko istniały na rynku - ich zadaniem było jedynie wypracowanie fikcyjnego zwrotu podatku VAT” - podkreślono.

Według publikacji Grupa Lotos „miała w ogóle nie weryfikować swoich kontrahentów, którzy byli kompletnie nieznani na rynku paliw i petrochemii”.

„Wraz z fuzją Orlenu z Lotosem - jak przyznaje w RMF FM rzeczniczka PKN Orlen Edyta Olkowicz - koncern przejął nie tylko aktywa Lotosu, ale też zobowiązania wobec Skarbu Państwa »związane z rozliczeniem VAT przy handlu paliwami w latach 2014 i 2015«” - czytamy w artykule.

„Te rozliczenia podatkowe Lotosu z tych lat są obecnie przedmiotem kontroli skarbowej. Oczywiście nie możemy informować o szczegółach, natomiast zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniu finansowym Lotosu za I kw. 2022 r., spółka wykazała rezerwę w związku z postępowaniami organów kontroli skarbowej na łączną kwotę 92,5 mln zł” - powiedziała rzeczniczka PKN Orlen, cytowana w publikacji. Według portalu RMF24 „to oznacza, że na taką kwotę opiewają roszczenia Skarbu Państwa względem Lotosu”.

W publikacji podano, że „grupa spółek, które współpracowały w łańcuchu wyłudzającym VAT, miała wystawiać faktury bez pokrycia. Z naszych informacji wynika, że stałym +chwytem+ miał być przekręt na płyty CD”. Jak wyjaśniono, firmy odliczały od podatku rzekomy VAT za płyty, który był dokładnie takiej wartości jak VAT za biokomponenty. Następnie pieniądze były często wyprowadzane za granicę, „gdzie wypłacano je w gotówce i trafiały do beneficjentów oraz twórców tego przestępczego układu” - wskazano.

W artykule przypomniano, że „już kilka lat temu media pisały, że Lotos płacił za błędy i przekręty swoich kontrahentów”. „Tak było m.in. w przypadku spółki, w której na czele rady nadzorczej stał Riad Haidar, znany lekarz i polityk. Media donosiły, że skarbówka zakwestionowała rozliczenia spółki HBS, ale to Lotos musiał uregulować zaległy podatek VAT w kwocie 30 mln zł” - wskazano w publikacji. Wspomniano przy tym, że „łącznie Lotos zapłacił już w tej sprawie do budżetu państwa ponad 200 mln zł zaległego podatku VAT”.

W artykule podano też, że w 2015 r. „Urząd Kontroli Skarbowej nałożył na Lotos 240 mln zł kary”. „I choć spółka zapłaciła, bo od niezapłaconej kary naliczane są odsetki, to jej władze twierdziły, że nie były to przestępstwa Lotosu. Złożono więc odwołanie od tej decyzji, ale kara została utrzymana” - zauważył portal RMF24.

W publikacji podkreślono, że „w latach, w których miały miejsce wyłudzenia VAT, szara strefa wciąż była spora i silna”, przy czym „zmianę na rynku paliwowym widać po wprowadzeniu tzw. pakietu paliwowego, którego przepisy zaczęły obowiązywać w 2017 r.”. Zwrócono przy tym uwagę, że miały one na celu „właśnie ograniczenie szarej strefy”.

„I wtedy nastąpił bardzo dynamiczny, bo 20-procentowy wzrost konsumpcji paliw w Polsce - mówi rzecznika PKN Orlen Edyta Olkowicz w rozmowie z RMF FM. Jak dodaje, pomijając efekty wzrostu gospodarczego, szacuje się, że dzięki walce z szarą strefą, legalny rynek oleju napędowego powiększył się wówczas o 30 proc.” - wskazano w artykule.

Zaznaczono zarazem, iż według rzeczniczki PKN Orlen, licząc łącznie od II kw. 2016 do II kw. 2018 r., przychody Grupy Orlen wzrosły o niemal 40 proc. Jak podkreślono w publikacji, w 2018 r. były o 40 proc. wyższe niż dwa lata wcześniej.

„A to pokazuje, jak duża była skala sprzedaży +lewych+ paliw - w teorii niemal jedna trzecia paliw na polskim rynku pochodziła z przestępstwa. Różnicę widać też we wpłaconym do budżetu państwa przez Orlen podatku VAT. W roku 2015 koncern wpłacił ok. 25 mld zł VAT-u, w roku 2021 - 35 mld zł. Trzeba tu zaznaczyć, że w 2021 r. paliwa były ok. 1 zł na litrze droższe” - wskazał portal RMF24.

W publikacji przytoczono wypowiedź rzeczniczki Orlenu i wyliczono, że łącznie od 2016 r. koncern wpłacił ok. 200 mld zł do budżetu państwa. Dla porównania w latach 2008-2016, „kiedy walka z szarą strefą nie była skuteczna”, do budżetu trafiło 162 mld zł - zaznaczono.

Daniel Obajtek zabiera głos w sprawie

W TVP Info prezes PKN Orlen podkreślił, że rezerwa na kwotę 92,5 mln zł była zawiązana na ewentualne roszczenia Skarbu Państwa, czyli urzędów skarbowych. "To była kwestia głównie mafii VAT-owskich. Firmy, które nie miały pewnej tradycji na rynku, które były bardzo szybko tworzone, obracały fakturami" - powiedział.

"Chociaż dla mnie jest to niezrozumiałe. Lotos powinien współpracować z dużymi firmami zajmującymi się obrotem biododatków. Wtedy takie firmy mają pewną historię, są firmami sprawdzonymi. Jeśli współpracuje się z firmami, które są bardzo szybko tworzone i nagle przez te firmy robi się operacje finansowe, to zadaję sobie pytania, gdzie służby Lotosu, gdzie nadzór?" - stwierdził Obajtek.

Zaznaczył, że każda taka firma powinna mieć komórkę sprawdzającą, która weryfikuje firmy, z którymi współpracuje. "Tu jakoś tych komórek do weryfikacji nie było, w związku z tym były różnego rodzaju nieprawidłowości. To, co organy skarbowe państwa wykryły, to zabezpieczenie na kwotę ok. 100 mln zł jest na skutek ewentualnie roszczeń w zakresie obrotu fakturami, bo nie zawsze był to obrót produktami" - wskazał prezes PKN Orlen.

Dodał, że sam nie wyobraża sobie współpracy z firmą w zakresie biokomponentów, „która powstała parę tygodni wcześniej, nie ma doświadczenia, nie ma odpowiedniej ekspozycji kapitału”. „To były działania, które doprowadzały do gorszych wyników, to przekładało się na budżet, na rozwój szarej strefy mafii paliwowej. Kiedy wychodzą takie rzeczy na jaw, widzę, że ten cały atak na moją osobę, na kwestię połączenia (PKN Orlen i Lotosu, PAP), ma drugie dno" - powiedział Obajtek.

Pytany, czy kwota 92,5 mln zł jest ostateczna, prezes Orlenu zaznaczył, że nie będzie się wypowiadał za organy kontrolne. "Ta kwota jest zabezpieczona. Jeśli będą inne roszczenia, to oczywiście jest dalsza nasza odpowiedzialność, nałożona na spółkę. Przejęliśmy Lotos więc odpowiadamy za tę kwestię" - podkreślił Obajtek.

Rzeczniczka PKN Orlen: Rozliczenia podatkowe Lotosu przedmiotem kontroli celnych

PKN Orlen przejął wraz z Grupą Lotos zobowiązania podatkowe, które obejmują też zobowiązania wobec Skarbu Państwa związane z odliczaniem VAT przy handlu paliwami w latach 2014-2015. Rozliczenia podatkowe Lotosu są przedmiotem kontroli celnych - powiedziała PAP rzeczniczka PKN Orlen Edyta Olkowicz.

„Wraz z przejęciem aktywów Grupy Lotos PKN Orlen przejął także zobowiązania podatkowe Lotosu. Obejmują one również zobowiązania wobec Skarbu Państwa związane z odliczaniem VAT-u przy handlu paliwami w latach 2014 i 2015” - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka PKN Orlen Edyta Olkowicz, proszona o komentarz do publikacji portalu RMF24 „Orlen zapłaci za grzechy Lotosu związane z mafią vatowską”.

Jak podkreśliła Olkowicz, „rozliczenia podatkowe Lotosu są obecnie przedmiotem kontroli celnych”. „Nie możemy informować o szczegółach. Natomiast zgodnie ze sprawozdaniem za pierwszy kwartał 2022 r. Lotos wykazał rezerwę, w związku z postępowaniami organów kontroli skarbowej, na kwotę 92,5 mln zł” - zaznaczyła rzeczniczka PKN Orlen.

mb/ mk/ kmz/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mararok
Gdyby nie było vatu to by nie było takich problemów :) i wielu innych

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki