REKLAMA

Organizacja ekologiczna: Budowa gazociągu Nord Stream 2 wstrzymana

2021-05-04 16:24
publikacja
2021-05-04 16:24
fot. HANNIBAL HANSCHKE / Reuters

Układanie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) zaskarżył do sądu w Hamburgu wydanie zezwolenia na budowę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna.

Skarga dotyczy zezwolenia na budowę w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Wydał je Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH). Ekolodzy próbowali początkowo kwestionować decyzję, składając sprzeciw w samej instytucji. Na początku kwietnia BSH odrzucił jednak wniosek NABU.

"Pozostaje nam zatem droga skarg (sądowych), aby chronić Bałtyk przed szkodami" - napisała organizacja w oświadczeniu.

Według ekologów, trasa gazociągu w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej przechodzi przez pięć morskich rezerwatów i kilka ostoi ptaków.

W kwietniu podobną skargę do sądu w Hamburgu złożyła inna organizacja – Deutsche Umwelthilfe.

Rzeczniczka BSH poinformowała, że pozwy sądowe mają charakter suspensywny, czyli zawieszają decyzję urzędu do końca maja bieżącego roku.

Dwie nitki gazociągu Nord Stream 2 są już ułożone w 95 proc. Brakuje około 150 km z czego 30 km na wodach niemieckich.

Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ajwaj_
Ptaszek niemiecki sie sprzeciwia :)

Dla akcjonariuszy GAZPROM nic sie nie zmienilo
Jada dalej jak jechali
_________
""Od końca maja Nord Stream 2 będzie mógł kontynuować budowę zgodnie z obowiązującym przepisem. W marcu 2018 roku Nord Stream 2 otrzymał stałe pozwolenie na układanie gazociągu
Ptaszek niemiecki sie sprzeciwia :)

Dla akcjonariuszy GAZPROM nic sie nie zmienilo
Jada dalej jak jechali
_________
""Od końca maja Nord Stream 2 będzie mógł kontynuować budowę zgodnie z obowiązującym przepisem. W marcu 2018 roku Nord Stream 2 otrzymał stałe pozwolenie na układanie gazociągu od końca maja do końca września""

Aktywiści domagali się anulowania pozwolenia BSH na ułożenie rury na odcinku 16,5 km w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec, które zostało wydane wcześniej na okres do początku lata.""
ajwaj_
Kal-boje musza nowy straszak dla wasali pilnie wymyslac :)
Chodzi o kasiore za wodór
_________________
RIA - ""Europa będzie jednak wkrótce potrzebowała innych źródeł energii. Rosja będzie mogła zarobić na eksporcie wodoru, w tym do Starego Świata, nawet sto miliardów dolarów rocznie. Cele są ambitne
Kal-boje musza nowy straszak dla wasali pilnie wymyslac :)
Chodzi o kasiore za wodór
_________________
RIA - ""Europa będzie jednak wkrótce potrzebowała innych źródeł energii. Rosja będzie mogła zarobić na eksporcie wodoru, w tym do Starego Świata, nawet sto miliardów dolarów rocznie. Cele są ambitne - do 2030 roku Rosja będzie kontrolować 20% światowego rynku, a docelowo stanie się liderem. Plany UE dotyczące osiągnięcia całkowitej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla są tutaj bardzo istotne.

Do 2050 r. wodór przyniesie Rosji 23,6-100,2 mld USD rocznie. Eksport na rynek światowy wyniesie od 7,9 do 33,4 mln ton, jak wynika z projektu Koncepcji rozwoju energetyki wodorowej do 2024 roku. Projekt został skoordynowany z firmami, odpowiednimi agencjami i przesłany do rządu.""
darius19
Rosja to dla nas kraj niebezpieczny a wrecz bandycki. NS2 wazny gospodarczo dla cara Putina.
Wiec jest aspekt ekologiczny (tu kwestionowany przez forumowiczow, teoriami spiskowymi), gospodarczy, polityczny... Znamienne jest brak (u nas) zaufania do, dzialania w ramach prawa. Co widzimy w Niemczech.
1as
Albo mamy swoich wśród tych "ekologów", albo po prostu muszą dostać swoją dolę. Niestety, raczej to drugie.
carlito1
No to teraz organizatorzy tej akcji budowy rurociągu "podarują" jakiś grosz na ratunek "żółwia niebieskiego czy innego zwierzaczka jakieś 1 mld. USD i rurociąg może płynąć....
Tak wygląda polityka ekoludzików.... Motorówkami na platformę wiertniczą/.... heheheh
jpelerj
Wstrzymanie dotyczy tych 30 km, dobrze rozumiem?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki