REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Orban: Można się spodziewać starań o reformy w Unii Europejskiej

2017-06-23 18:46
publikacja
2017-06-23 18:46
Dodaj Bankier.pl w Google

Premier Węgier Viktor Orban ocenił w czwartek po szczycie UE w Brukseli, że należy się spodziewać starań o reformy w Unii Europejskiej po wyborach w Niemczech.

Orban: Można się spodziewać starań o reformy w Unii Europejskiej
Orban: Można się spodziewać starań o reformy w Unii Europejskiej
fot. Kacper Pempel / / FORUM

Francuski prezydent (Emmanuel Macron) jasno dał do zrozumienia, że chce zwiększenia skuteczności UE i będzie do tego dążyć oświadczył Orban na konferencji prasowej w Brukseli.

Innym czynnikiem są wybory w Niemczech, ale myślę, że jest bardzo prawdopodobne, iż po wrześniu włożymy dużo wysiłku i planowania w nową epokę reform europejskich. Będziemy dużo dyskutować i musimy się przygotować oznajmił.

Za najważniejszy rezultat szczytu Orban uznał wzmocnienie wymiaru obronnego Unii, aby gospodarczą i polityczną moc kontynentu można było wesprzeć także siłą wojskową.

Odnosząc się do tematyki migracji, premier Węgier zaznaczył, że uważa rozlokowanie uchodźców przebywających na terytorium UE nie za kwestię solidarnościowo-techniczną, lecz tożsamościową,

Wakacje na giełdzie

Nie mamy najmniejszego zamiaru zmieniać swojej tożsamości. Zdajemy sobie sprawę, że w wielu państwach już się ona zmieniła,() ale mamy prawo nie iść ich śladem - oznajmił.

Jak zaznaczył, Węgry są gotowe pomagać uchodźcom w ich krajach i podjąć wiele innych działań, ale nie - zmienić swoją tożsamość.

Odnosząc się do przyszłego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie skargi Słowacji i Węgier dotyczącej obowiązkowej relokacji uchodźców w państwach UE, Orban oświadczył, że nawet ewentualne negatywne orzeczenie nie zmusi rządu węgierskiego do rezygnacji z dotychczasowego stanowiska. Znajdziemy sposób, żeby osiągnąć swój cel - dodał.

Pytany o Macrona, oznajmił, że ich przyjaźń rozpoczęła się po męsku i że zgodzili się, iż podstawą współpracy musi być wzajemny szacunek.

Przed szczytem Macron w wywiadzie dla prasy europejskiej zarzucił przywódcom krajów Europy Wschodniej "cyniczne podejście" do UE i zdradę Europy. Zagroził konsekwencjami, zastrzegł jednak, że nie widzi konfliktu między Wschodem a Zachodem Europy.

Orban dodał, że na spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z Macronem określono kwestie, w sferze których jest możliwa pragmatyczna współpraca. (PAP)

mw/ mc/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~SPQR
Europa musi ostro skręcić w prawo.
Dość już lewicowania!

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki