Opodatkowany, ale nie w Polsce - Donald Tusk zapłaci nawet 45% podatku

2014-09-08 13:15
publikacja
2014-09-08 13:15
FORUM

Z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej premier Donald Tusk nie rozliczy się w Polsce. Całość podatków, dochodzących nawet do 45%, zasilać będzie budżet unijny. Jak ustalił Bankier.pl może to być kwota rzędu nawet 300-350 tysięcy złotych rocznie.

Wynagrodzenie przewodniczącego Rady Europejskiej oscyluje w granicach 1,25 mln zł rocznie. Kwota ta stanowi podstawę do naliczenia podatków, które zasilają budżet unijny. Donald Tusk nie wspomoże zatem rodzimej kasy Skarbu Państwa, a jego wynagrodzenia będą rozliczane poza granicami naszego kraju.

Objęcie funkcji unijnej nie oznacza zmiany rezydencji podatkowej Donalda Tuska. Nadal zatem pozostanie on polskim podatnikiem, który z całości swoich dochodów opodatkowany będzie w Rzeczypospolitej Polskiej. Do wynagrodzenia pobieranego z budżetu unijnego znajdzie jednak zastosowanie zwolnienie z podatku.


Źródło: FORUM

W myśl przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie wypłacone z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej podlega zwolnieniu od podatku dochodowego w Polsce na podstawie art. 21 ust 1 pkt 46a ustawy o PIT - podkreśla Jarosław Włoch, radca prawny, wicedyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie.

W:\GRAFICY\_Jan\Donald Tusk Rada Europejska\Ile zarobi Donald Tusk.jpg

- Dotyczy ono dochodów uzyskanych z instytucji unijnych oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich. Przepis ten dotyczy wszystkich polskich obywateli pobierających wynagrodzenie w ramach wykonywania umów o pracę, zlecenia lub podobnych, otrzymane od takich instytucji Unii jak chociażby Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy też Trybunał Obrachunkowy. Nie oznacza to, iż wynagrodzenie polskich europarlamentarzystów, członków trybunałów czy też przewodniczącego Rady jakiemukolwiek opodatkowaniu nie podlegają. Reguły jego opodatkowania wprowadza powołane w przepisie rozporządzenie - tłumaczy Włoch.

Ile podatku zapłaci przewodniczący Rady Europejskiej?

Podatek od wynagrodzenia Donalda Tuska będzie rozliczany według progresywnej skali podatkowej. Zostanie on obliczony od podstawy opodatkowania z pominięciem kwot nieprzekraczających 803 franków belgijskich (obecnie kwota wyrażona w euro), przy zastosowaniu stopy podatkowej wynoszącej od 8% do 45%. W przypadku wynagrodzenia o wartości 1,25 mln złotych, znacząca część zarobków zostanie opodatkowana według stawki 45%.

Jak podkreśla Radosław Włoch, podatek ten pobierany jest miesięcznie od dochodów, wynagrodzeń i dodatków wypłacanych przez Unię każdej uprawnionej osobie. Przewiduje się przy tym kwoty podlegające odliczeniu od dochodu, obejmujące m. in. świadczenie o charakterze społecznym.

Deklaracja PIT Donalda Tuska w Polsce

O ile przewodniczący Tusk nie będzie zarabiał w Polsce, to z końcem roku nie będzie zmuszony wykazywać swoich zarobków unijnych i rozliczać się przed polskim fiskusem. Zwolnienie podatkowe, które działa w jego przypadku, pozwala mu w całości zapomnieć o polskim systemie podatkowym.

Piotr Szulczewski

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
~Adre
Nie wiem skąd ekspert ma takie informacje o podatkach płaconych przez naszych parlamentarzystach, komisarzach i prezydencie w UE! Z tego co wiem nie płacą ani u nas ani w żadnym kraju UE podatków od pensji z tytułu pełnienia tych funkcji!
~obserwator
I jak tu ma być w tej UNII dobrze jak na prawo i lewo wydają kasę. Zacznijcie zaciskać pasą jak Polscy obywatele i zobaczycie że żyć można.
~Darek
@Piotr Szulczewski - czy możesz napisać jak się przedstawia wynagrodzenie netto ?
~Madera
I co? Z tego powodu mamy włosy z głowy rwać?!
~xxx
napisze mu maila, może teraz odda mi 13000zł co mi z OFE UKRADŁ!!Fajna ta unia- trzeba umieć dobrze kraść i sukces murowany.
~dex
i bardzo dobrze to jest korzystniejsze dla polski niz by tu byl i zza nasze podatnikow pieniadze dalej uprawial zabawe w sitwe. jednego darmozjada mnie.
~endi
po prostu ręce opadają , czy ten człowiek nie ma wyrzutów sumienia ?
~Mirek
Ludzie opamiętajcie się,bo zawiść was zeżre , a potem klękacie w kościołach ...ludzie o czystych sercach :P
~dfghjkj
rownie dobrze moge zgwalcic twoje malo letnie dziecko a potem pisac zebyscie sie opamietali bo w bibli napisane by przebaczac a ze ten dziad podatkami i nakazami mnie obkradl a polske mimo dodatkow z unii zadluzyl na sto lat lub dluzej tylko po to by byly platne autostrady..to nie zawisc to nienawiwsc

Powiązane: Donald Tusk szefem Rady Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki