REKLAMA

Omikronowe odbicie nie dotarło na GPW

2021-11-29 10:48
publikacja
2021-11-29 10:48
Omikronowe odbicie nie dotarło na GPW
Omikronowe odbicie nie dotarło na GPW
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Poniedziałkowy poranek przyniósł solidne odbicie po piątkowych spadkach. Odreagowanie po covidowej panice nie dotarło jednak na warszawski parkiet, na którym przeważali sprzedający.

W piątek doszło do fali wyprzedaży na rynkach akcji i surowców. Siana przez media panika wokół nowego wariantu chińskiego wirusa (którego WHO ochrzciła mianem „omikron”, choć z alfabetu greckiego wypadałaby literka „xi”) wystraszyła także inwestorów, którzy zaczęli obawiać się powrotu do polityki dewastujących gospodarkę lockdownów. Jednakże  część ekspertów szybko zaczęła uspokajać nastroje lub wprost nawoływała do „niepopadania w histerię”.

To w poniedziałek pomogło uspokoić sytuację na rynkach finansowych. Do 10:30 główne giełdowe indeksy w Europie rosły w granicach 1%. W górę odbijały także rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji skarbowych. Kontrakty terminowe na Nasdaq zwyżkowały o blisko 1%, a futures na S&P500 szły w górę o 0,7%.

- Jest wiele, czego nie wiemy o omikronie, ale rynek został zmuszony do ponownego oszacowania perspektyw wzrostu gospodarczego do czasu, aż nie dowiemy się więcej – powiedział cytowany przez Reutersa Rodrigo Catril, strateg rynkowy z NAB.

Po potężnej, 12-procentowej przecenie ropy naftowej, w poniedziałek rano notowania czarnego surowca szły w górę o ponad 2%.  Drożeją także metale przemysłowe: miedź o 1,8%, srebro o 2%, a nikiel o ponad 1%.

Wzrosty nie chcą zawitać za to na warszawski parkiet. Do 10:45 WIG20 zniżkował o 0,05%. Wśród polskich blue chipów najlepiej radziły sobie zwyżkujący o blisko 12% Mercator oraz drożejący o przeszło 6% CD Projekt. O prawie 4% taniały papiery CCC. Pod kreską były też akcje banków. To sugeruje, że inwestorzy grają na powtórkę zeszłorocznego scenariusza częściowego lockdownu, co najmocniej uderzyłoby w wyniki sieci handlowych, sektora finansowego i mediów. W górę idą za to notowania „covbidowych hitów” pokroju wspomnianego już Mercatora, Mabionu (+5,7%) czy Harpera (+14%).

KK  

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
A jak guma w majtach szczeli to znaczy że omikron był lub jest?
szprotkafinansjery
No i co narobiliście? Jednak dotarło, większość spółek na zielono. Ładnie to tak manipulować nastrojami? inwestorzy nie widzieli optymizmu na zachodzie, to im go wmówiliście. A może ktoś rano kupił kontrakty na spadki i teraz jest przez was w plecy?
bha
Nie chwały dnia przed zachodem słońca.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki