REKLAMA
PIT 2023

Koronawirusowy "czarny piątek" na rynkach. Mocne spadki również na GPW

autorzyMichał ŻuławińskiMichał Kubicki2021-11-26 09:07, akt.2021-11-26 17:43
publikacja
2021-11-26 09:07
aktualizacja
2021-11-26 17:43

Fala wyprzedaży zalała dziś nie tylko sklepy, ale i giełdy. Powrót amerykanów do handlu zbiegł się z niepokojącymi informacjami o nowej mutacji koronawirusa.

Koronawirusowy "czarny piątek" na rynkach. Mocne spadki również na GPW
Koronawirusowy "czarny piątek" na rynkach. Mocne spadki również na GPW
fot. ffikretow / / Shutterstock

Czwartek był dniem bez sesji w USA (ze względu na Święto Dziękczynienia), przez co na globalnych rynkach panował względny spokój. Sytuacja zmieniła się dzień później – w Black Friday.

Informacje o nowym groźniejszym wariancie koronawirusa tylko utwierdziły inwestorów w tym, że pandemia wcale nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a kłopoty na rynkach finansowych mogą wrócić jak bumerang.

Sesja na GPW przebiegała pod jednoznaczne dyktando giełdowych niedźwiedzi. WIG20 stracił 3,87 proc., kończąc na poziomie ok 2150 pkt. Spadki były szerokie – 16 z 20 spółek wchodzących w skład głównego indeksu warszawskiej giełdy znalazło się na minusie.

Bankier.pl

Najmocniej traciły: JSW (-11,17 proc.), Lotos (-8,26 proc.), CCC (-7,57 proc.) i Pekao (-7,11 proc.). Powyżej 5 proc straciły jeszcze KGHM (-6,73 proc.), PKN Orlen (-6,33 proc.), PKO BP (-5,78 proc.) i Tauron (- 5,66 proc.).

Rosnącymi wyjątkami były oczywiście rozpędzający się Mercator (13,25 proc.) i Allegro (4,09 proc.), którym nowa fala pandemii może dodać wiatru w żagle. O rosnących w piątek na GPW spółkach piszemy tutaj. Do wzrostów dołączyło Asseco (02,08 proc.) i Cyfrowy Polsat (0,18 proc.).

Inne indeksy również oddały sporo: mWIG40 (-2,90 proc.), a sWIG80 (-2,98 proc.) i jest najniżej od maja. Szeroki WIG spadł do 66 440 pkt. (-3,51 proc.). Obroty wyniosły 1,84 mld zł, z czego 1,45 mld dotyczyło dużych spółek.

Traciły prawie wszystkie sektorowe indeksy, a najmocniej górnictwo (-7,25 proc.) i paliwa (-6,09 proc.)

Banki znalazły się na podium najbardziej tracących indeksów. WIG-Banki po czterech wzrostowych sesjach otworzył się spadkową luką, oddając ponad 500 pkt. Od listopadowego szczytu jesteśmy niżej o ok. 15 proc. Mocno traciły Alior (-8,69 proc.), BOŚ (-6,86 proc.) czy BNP ( -5,47proc.).

Jedynym indeksem, który zanotował wzrost, był ten dotyczący producentów gier. WIG-Games wzrósł o 0,14 proc.

Rosły spółki uważane za beneficjentów niepewnych, covidowych czasów. Opisujemy je w tym artykule. Oprócz tych z WIG20 zwyżkowały XTB (5,30 proc.), Ten Square Games (5,11 proc.) czy Ciech (5,75 proc.), który podał komunikat o prognozach na kolejne kwartały.

Podobnie rzeczy mialy miejsce na innych europejskich parkietach. WIG20 znalazł się wśród najmocniej spadających indeksów, wraz z hiszpańskim IBEX35 (-4,84 proc.), rosyjskim RTS (-4,58 proc.), francuskim CAC40 (-3,8 proc.), greckim ATHEX Comp (-4,45 proc.) i włoskim FTSE MIB (-4,44 proc.).

Po otwarciu wszystkie najważniejsze amerykańskie indeksy tracą. S&P500 spada o 2,27 proc., w przypadku Nasdaqa jest to 2,17 proc., a Dow Jonesa - ponad 2,43 proc. Dziś sesja na Wall Street trwać będzie do 19:00 czasu polskiego, a więc 3 godziny krócej niż zwykle

Obawy o powrót polityki lockdownów zbijają ceny ropy naftowej – baryłka Brent tanieje o ponad 10 proc., do 73,5 USD. W dół idzie również miedź (-2,9 proc.). Wzrost niepokojów pomaga natomiast cenom złota, które rosną o 0,5 proc., do poziomu 1797 USD.

Na giełdach Dalekiego Wschodu dominował kolor... zielony, który w tym kręgu kulturowym oznacza się spadki (kolor czerwony kojarzy się pozytywnie, więc oznacza wzrosty). Japoński Nikkei stracił 2,53 proc., hongkoński Hang Seng 2,67 proc., koreański Kospi 1,47 proc., a chiński Shanghai Composite 0,56 proc. (ciekawostka – szanghajska giełda obchodzi dziś 31. rocznicę jej reaktywacji w 1990 r.).

W burzliwym otoczeniu obserwujemy wzrost kursu EUR/USD z 1,125 do ponad 1,13 dolara. Przekłada się to na wzrost kursu euro wyrażonego w złotych (4,71 zł wobec 4,68 zł rano) i jednoczesną przecenę dolara (z 4,18 zł do 4,16 zł). W poszukiwaniu bezpiecznych przystani globalni inwestorzy stawiają na franka szwajcarskiego, który drożeje do ponad 4,50 zł. Tańszy jest natomiast funt brytyjski, wyceniany na 5,545 zł.

Źródło:
Tematy
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (53)

dodaj komentarz
bhaha
już po was wredne pasożyty!
ufoludki z księżyca
bhahaha
the_mind_renewed
A tymczasem wyspy Solomon, Islands Płoną budynki rządowe. Nie żebym coś sugerował. Ale ma to związek.
the_mind_renewed
A tymczasem Wolontariusz "Granicy" Poseł Lewicy Maciej Konieczny zaatakowany przez żołnierzy WOT: Tak twierdzi. Klaun jeden. Powinien parę ostrych pałek dostać aby mu więcej nie przyszło do głowy aby z granicy państwa Polskiego i ludzi ochraniających ją żartować.
sel
Widać nie dostałeś pałą, a warto sprawdzić zanim będziesz polecać..
niepejsiaty_polak
Panie @jenak i inni z kilkoma wpisami pod artykułem : wszędzie was pełno, jak kiedyś meryta, a potem demeryta. Napisz w jednym wpisie o co ci chodzi i nie zaśmiecaj portalu swoimi mądrościami. Poza tym darmowa rada dla ciebie i innych nawiedzonych po kielichu: jak sobie chlapnales co nieco wieczorem - to kluczyki do samochodu i telefon Panie @jenak i inni z kilkoma wpisami pod artykułem : wszędzie was pełno, jak kiedyś meryta, a potem demeryta. Napisz w jednym wpisie o co ci chodzi i nie zaśmiecaj portalu swoimi mądrościami. Poza tym darmowa rada dla ciebie i innych nawiedzonych po kielichu: jak sobie chlapnales co nieco wieczorem - to kluczyki do samochodu i telefon oddaj wcześniej żonie albo bratu. I powiedz, żeby ci pod żadnym pozorem ich nie oddawali. Dobrze na tym wyjdziesz, zapewniam cię...
jenak
Czasy są zbyt poważne, żebym zaśmiecała forum. Widzę, że wielu nie rozumie, co się dzieje. Nie dziwię się, ponieważ media nie pomagają w rozumieniu. Zamulają chcący (to częściej), czasami niechcący (to niestety rzadziej).
Uzurpuję sobie prawo, aby myśleć, że jestem o parę kroczków dalej w rozumieniu. Można wpisy olać, robimy
Czasy są zbyt poważne, żebym zaśmiecała forum. Widzę, że wielu nie rozumie, co się dzieje. Nie dziwię się, ponieważ media nie pomagają w rozumieniu. Zamulają chcący (to częściej), czasami niechcący (to niestety rzadziej).
Uzurpuję sobie prawo, aby myśleć, że jestem o parę kroczków dalej w rozumieniu. Można wpisy olać, robimy to codziennie przy ich natłoku, można przeczytać i próbować zrozumieć. Może to w czymś pomoże.
Wg mnie są to czasy przełomowe, a być może nawet coś więcej.
Kołysanie szalupą, w której razem siedzimy (trochę niestety, ale taki los), uważam za nie wskazane, a nawet głupie. Nie podoba mi się to, gdyż mam pewne dowody, że może się to dla nas wszystkich bardzo źle skończyć.

Czyli, gdy siedzę obok człowieka, który pędzi na trasie, mam nie odzywać się?
itso_widmo_bieli odpowiada jenak
''Wg mnie są to czasy przełomowe,'' - dla urzędasów to na pewno dla zwykłego człowieka nie tak bardzo
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=gy7ehFq361g


удачи !!
stachsgh
Mocne spadki, że aż w jaskiniuu paszli !!
https://www.youtube.com/watch?v=NnLBBTjSPsY
superbroker
No i super. Powodzenia w grze spadkowej!

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki