REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Semple: Wariant omikron nie jest katastrofą, a obawy z nim związane są wyolbrzymione

2021-11-27 15:36
publikacja
2021-11-27 15:36
Semple: Wariant omikron nie jest katastrofą, a obawy z nim związane są wyolbrzymione
Semple: Wariant omikron nie jest katastrofą, a obawy z nim związane są wyolbrzymione
fot. SamaraHeisz5 / / Shutterstock

Nowy wariant koronawirusa omikron prawdopodobnie nie będzie odporny na obecne na rynku szczepionki, a obawy z nim związane są obecnie wyolbrzymiane - ocenił cytowany w sobotę przez BBC mikrobiolog prof. Calum Semple z rady naukowej doradzającej brytyjskiemu rządowi w sytuacjach kryzysowych (SAGE).

Wariant omikron, zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako "niepokojący", zawiera mutacje, które najprawdopodobniej zwiększyły jego zdolność do rozprzestrzeniania się. Brak danych uniemożliwia jednak jasne określenie, czy jest on bardziej odporny na szczepionki i czy może prowadzić do cięższego przebiegu Covid-19 - przypomina BBC.

Zdaniem Semple'a obecne na rynku szczepionki "najprawdopodobniej zdolne są do ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby" wywołanej nowym wariantem.

"Nowa sytuacja nie jest katastrofą, a obawy części z moich kolegów są naprawdę wyolbrzymione" - ocenił naukowiec. "Odporność nabyta dzięki szczepieniu nadal ochroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Katar, przeziębienie czy ból głowy są nadal możliwe, jednak szanse na trafienie do szpitala czy śmierć są zdecydowanie mniejsze po przyjęciu szczepionki i to się nie zmieni" - dodał rozmówca BBC.

Z oceną mikrobiologa zgodził się prof. Andrew Pollard - dyrektor Oxford Vaccine Group, zespołu naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy opracowali szczepionkę przeciw Covid-19 produkowaną przez firmę AstraZeneca. Jednocześnie podkreślił, że potrzebne są kilkutygodniowe badania, które pozwolą wyciągnąć konkretne wnioski na temat wariantu omikron.

"Pomimo mutacji występujących w innych wariantach (koronawirusa), szczepionki nadal są w stanie chronić przed poważnym przebiegiem choroby powstałej w wyniku zakażenia wariantem Alfa, Beta, Gamma czy Delta. Jest naprawdę mało prawdopodobne, by w zaszczepionych społecznościach doszło do powtórzenia nasilenia się pandemii, jak miało to miejsce przed rokiem" - wskazał Pollard.

Nowy wariant koronawirusa został po raz pierwszy zgłoszony w Republice Południowej Afryki 24 listopada. W następnych dniach zidentyfikowano go również w sąsiadującej z RPA Botswanie, Belgii, Hongkongu i Izraelu. Część krajów wprowadziła już ograniczenia dotyczące przylotów z RPA i kilku innych krajów Afryki Południowej. Wśród nich znalazły się m.in. USA, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Katar, Oman, Brazylia, Egipt czy Turcja. (PAP)

jbw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
charnecky
No to w poniedziałek odkup akcji na giełdach.
syn_kornela
Żebyś się nie zdziwił
jenak
Przecież grypa mutuje do dziś, regularnie, co kilka miesięcy, a hiszpanka się już nigdy nie powtórzyła. Organizm poznał zasadniczy zrąb wirusa, a reszta mutacji go nie obchodzi. To tak jak odkręcanie gorącej wody. Za pierwszym razem być możesz sparzysz się (niektórzy tego doświadczyli; niektórzy też zmarli z powodu Przecież grypa mutuje do dziś, regularnie, co kilka miesięcy, a hiszpanka się już nigdy nie powtórzyła. Organizm poznał zasadniczy zrąb wirusa, a reszta mutacji go nie obchodzi. To tak jak odkręcanie gorącej wody. Za pierwszym razem być możesz sparzysz się (niektórzy tego doświadczyli; niektórzy też zmarli z powodu Covida), ale już za drugim i kolejnym razem tego nie zrobisz.
jenak
I to jest właśnie problem tej plandemii.

Wczoraj jeden ekspert wrzucił, że omikron to katastrofa (widziałam tytuł, cytujący eksperta "jeszcze czegoś takiego nie widziałem"), a dzisiaj Semple, że to wyolbrzymione.
Czyli niezła psychuszka dla ludzi o słabych nerwach.
bha
Skąd może coś dokładnie widzieć o tym nowym wariancie czy będzie katastrofą i tragedią dla wielu organizmów czy nie ???, jeśli jeszcze ta nowa odmiana nie jest nawet dokładnie przebadana ?????. Zawsze są tacy ludzie co we wszystkim nawet tym najgorszym będą szukali jakiś pozytywów szczególnie dla opinii ogólnej Skąd może coś dokładnie widzieć o tym nowym wariancie czy będzie katastrofą i tragedią dla wielu organizmów czy nie ???, jeśli jeszcze ta nowa odmiana nie jest nawet dokładnie przebadana ?????. Zawsze są tacy ludzie co we wszystkim nawet tym najgorszym będą szukali jakiś pozytywów szczególnie dla opinii ogólnej w eterze ,nie rzadko nie bez celu by jakoś zamydlać choć trochę kolejną niepewną może jednak grożną ??? dla wielu organizmów nową powstałą w trwającej cały czas Pandemii rzeczywistość ,lub by ograniczyć ewentualną panikę ,nerwowość na rynkach itd. , i najgorsze nie mówić do końca wszystkim prawdy jak faktycznie może być będzie, jest i czym to może grozić zakażonym nowym wariantem organizmów ludzkich. Dopiero po czasie jak już nie ma wyjścia wychodzi złe, tragiczne dla wielu szydło z tajemniczego do do samego końca worka !!! .Niestety.
pirat125
CHRONI PRZED NICZYM - ŚCIEMA TOTALNA - TO NIE JEST SZCZEPIONKA TYLKO PREPARAT-A TO JEST DUUUUUŻA RÓÓÓÓŻNICA
adamii
Czemu na grype nie wymyslili jeszcze takiej szczepionki jak na covida? Tam co sezon inna szczepionka jest skuteczna bo inny szczep, a na covida jedna, ktora chroni wszystkich przed wszystkim^^
samsza
Nie wiem, ale chętnie się wypowiem, ok.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki