REKLAMA

Oliver Hart i Bengt Holmström laureatami ekonomicznego Nobla

2016-10-10 11:45
publikacja
2016-10-10 11:45

Oliver Hart oraz Bengt Holmström zostali laureatami tegorocznej Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Jak poinformował Bank Szwecji, pochodzący z Wielkiej Brytanii i Finlandii ekonomiści zostali uhonorowani za badania w dziedzinie teorii kontraktów.

- Współczesne gospodarki tworzone są przez niezliczoną liczbę kontraktów. Nowe narzędzia teoretyczne stworzone przez Harta i Holmstroma są cenne dla zrozumienia rzeczywistych kontraktów i instytucji, jak również licznych pułapek wynikających z konstrukcji kontraktów – czytamy w uzasadnieniu.

Urodzony w Helsinkach 67-letni Bengt Holmström, który na co dzień pracuje w Massachusetts Institute of Technology swoje badania w tej dziedzinie prowadził już w latach 70. Oliver Hart (ur. 1948 r. w Londynie) z Uniwersytetu Harvarda został doceniony za wysiłki z lat 80.

fot. / / Materiały dla mediów

Teoria, nad którą pracują obaj nobliści, odpowiada na pytania typu: „Czy managerowie firm powinni otrzymywać wynagrodzenie w formie premii czy opcji zakupu akcji?”, „Czy nauczyciele, pracownicy opieki medycznej i strażnicy więzienni powinni otrzymywać stałe pensje czy wynagrodzenia zależne od efektów pracy?” oraz „Czy dostawcy usług publicznych – szkół, szpitali, więzień itp. – powinni być w rękach publicznych czy prywatnych?”.

Hart i Holmström nie figurowali na szczytach medialnej giełdy nazwisk. Częściej pojawiały się kandydatury Paula Romera, Williama Baumola, Williama Nordhausa czy Oliviera Blancharda, a nawet Thomasa Piketty’ego i Bena Bernankego.

W swoim testamencie Alfred Nobel nie wymienił ekonomii wśród dziedzin, w których ma być przyznawane wyróżnienie. Ufundował je dopiero w 1968 roku centralny bank Szwecji (Riksbank), w 300. rocznicę swej działalności. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Wśród nagrodzonych dotąd osób nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Nagrodę otrzymał wtedy profesor Leonid Hurwicz, amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia. Do niedawna laureatami wyróżnienia byli tylko mężczyźni. W 2009 roku po raz pierwszy otrzymała je kobieta - amerykanka Elinor Ostrom.

W ubiegłym roku laureatem nagrody został Angus Deaton. Brytyjski naukowiec, pracujący na amerykańskim uniwersytecie Princeton, został uhonorowany za analizy dotyczące zagadnień konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu.

Naukowcy uhonorowani za działalność w sferze ekonomii otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Wysokość nagrody dla ekonomistów, którą podzielą się po połowie, wyniesie w tym roku 8 mln koron szwedzkich (ponad 3,5 mln złotych).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~jezyna
W tym sensie medycyna to też nie nauka. Dadzają pacjenta i 3 lekarzy, a terapie też są 3. Pacjent umiera i oni wciąż nie znają rozwiązania.
~ananas
ekonomia, biznes, gospodarka się kręci, wnp.pl informuje, kadra zadowolona
~justus
Przeczytajcie sobie o rodzinie i pochodzeniu Pana Olivera Harta. Doprawdy nadreprezentacja "Eskimosów" w bankowości i finansach jest zastanawiajaca. To nie może się dla świata dobrze skończyć.
~JP
zyd zydowi oka nie wykole.
instytucja nobla to kompromitacja tej idei.
~windykator
Rysiek powinien dostać !
~35
Czas na to' bo grrozi nam zagłada ludności.
~drwal
To Nobla nie dostała mąż Myszki Agresorki za PRZELEWY?
~nhd
Czy któryś z tych noblistów czy innych miszczów ekonomii przewidział kryzys z 2008 roku? Żaden? Żaden nie przewidział tak ogromnej katastrofy?
~JurnyDziadek
Bo Ci noblisci z ekonomii to bardziej matematycy, a nie biznesmeni, czy spekulanci. Widac, ze w zyciu nie czytales zadnej pracy naukowej z ekonomii.
~Rikol odpowiada ~JurnyDziadek
To kto miał przewidzieć kryzys jak nie ekonomiści? Dlaczego o kryzysie dowiedzieliśmy się dopiero jak on nadszedł?

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki