REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 nowe wymagania wobec mieszkań

Malwina Wrotniak2017-11-21 11:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2017-11-21 11:00

Minister budownictwa i infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków, zgodnie z którym od 1 stycznia projektowane mieszkania będą musiały odpowiadać nowym wymaganiom. Jedną z nowości jest minimalny metraż mieszkań na poziomie 25 mkw.

Zniesienie obowiązku zaplanowania miejsca na pralkę w łazience oraz dopuszczenie projektów przewidujących aneks kuchenny w kawalerkach – to niektóre z zapisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, podpisanego w ubiegłym tygodniu przez szefa tego resortu. „Lokale będzie można zaaranżować w sposób nowoczesny” – zapowiada ministerstwo.

fot. / / YAY Foto

Mieszkanie to minimum 25 metrów

Najgorętszą dyskusję, jeszcze na etapie prac nad projektem rozporządzenia, wzbudzały plany wprowadzenia minimalnego metrażu dla nowo projektowanych mieszkań. W internetowej ankiecie przeprowadzonej przez redakcję Bankier.pl czytelnicy opowiadali się przeciwko takim ograniczeniom, sugerując, że to właściciel lokalu decyduje, w jakich warunkach chce mieszkać.

fot. / / PollDaddy

– Nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie dla narzucania minimalnej powierzchni lokalu w sytuacji, kiedy dzisiaj takie mieszkania znakomicie się sprzedają, co z kolei oznacza, że ludzie są nimi zainteresowani – mówił w swoim oficjalnym stanowisku Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. –  To sami nabywcy powinni decydować, w jakich mieszkaniach chcą mieszkać i po prostu mieć wybór. Rozporządzenie powinno jedynie zapewnić warunki bezpieczeństwa. Uważamy, że decydowanie za obywateli o tym, co dla nich oznacza komfortowe mieszkanie, jest po prostu błędne – podkreślał Płochocki.

fot. / / PollDaddy

Przedstawiciele ministerstwa tłumaczyli jednak, że zmiany w tym zakresie mają m.in. ukrócić politykę deweloperów budujących tzw. mikroapartamenty – nawet kilkunastometrowe lokale nazywane mieszkaniami i stawiane na terenach przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne, choć de facto sprzedawane jako lokale usługowe. Szczegółowo opisywaliśmy tę sprawę w artykułach: „24 mkw. to za mało, żeby mieszkać na stałe?” oraz „Mikroapartamenty – modne inwestycje pełne kontrowersji”.

W efekcie podpisanego przez ministra rozporządzenia, od 1 stycznia 2018 r. metraż nowo projektowanych mieszkań będzie musiał wynosić co najmniej 25 mkw. Minimalna powierzchnia użytkowa zastąpi minimalną szerokość i powierzchnię mieszkania. – W ocenie MIB projektanci, którzy posiadają niezbędne wykształcenie i odpowiednią praktykę zawodową, powinni mieć większą swobodę w projektowaniu, dostosowaną do potrzeb rynkowych, biorąc za przyjęte rozwiązania pełną odpowiedzialność – uzasadnia zmiany resort. Przywołuje jednocześnie dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2015 r., zgodnie z którymi przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w Polsce wynosi 26,7 mkw.

Kawalerka z aneksem, łazienka niekoniecznie z pralką

Swobodzie w projektowaniu mają sprzyjać również inne zapisy rozporządzenia. Zgodnie z nimi zniesiony zostaje obowiązek zaprojektowania w łazience miejsca na pralkę. Jak wyjaśnia MIB, „od czasu kiedy powstał niniejszy przepis, sposób, w jaki ludzie korzystają z pralek, jak i kiedy robią pranie zmienił się”. Powołując się na obserwacje, że w nowych mieszkaniach pralka coraz częściej montowana jest w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu, resort stawia jedynie ogólny wymóg zaprojektowania miejsca umożliwiającego zainstalowanie automatycznej pralki domowej. O jej szczegółowej lokalizacji ma natomiast decydować właściciel mieszkania.

Znowelizowane przepisy znoszą również obowiązujący dotychczas zakaz projektowania w kawalerkach aneksu kuchennego zamiast osobnej kuchni. Obowiązujące od nowego roku przepisy przewidują opcję kawalerek z aneksami kuchennymi, pod warunkiem zastosowania w nich kuchenki elektrycznej oraz wentylacji grawitacyjnej.

Nowe wymagania dotyczące mieszkań to tylko część szerszego pakietu zmian wprowadzanych nowelizacją rozporządzenia. Pozostałe zmiany dotyczyć będą m.in. zagospodarowywania działek budowlanych, wyposażenia technicznego budynków, bezpieczeństwa pożarowego czy energooszczędności budynków. MIB podkreśla, że nowe zmiany są próbą dostosowania przepisów do współczesnych technologii stosowanych w budownictwie.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jendreka
Widziałem niedawno taki film. W Japonii w mikro lokalach żyją sobie ludziki spędzając resztek wolnego czasu przed monitorem, po pracy i przy zamówiony posiłku przez Internet. PiS też to widział i w tym kierunku zmienia prawo budowlane. Chodzi o zmniejszenie kosztów budownictwa na głowę. To będą te mieszkanka objęte programem mieszkanie +.
jendreka
Takie właśnie będą budowane w programach rządowych. Powrót do komuny. Gratuluję. Jeden człek jak pies w budzie, oto co nas czeka. Współczuć tylko przyszłym pokoleniom. Ale cóż, sami sobie gotują ten los.
dr_ahejm
Jaki Kraj takie Aprtamenta. Oczko się odlepilo, temu Misiu.
rekin1986
Teoretycznie można zrobić miejsce na pralkę poza mieszkaniem gdzie indziej np w piwnicach czy na poddaszach jako pomieszczenie dla wszystkich gdzie są one wykorzystywane jako
pralnia- suszarnia z zamontowanymi wieszakami na ubrania i z nadmuchami powietrza tylko , że to podniesie nieco koszty budowy takich budynków bo trzeba
Teoretycznie można zrobić miejsce na pralkę poza mieszkaniem gdzie indziej np w piwnicach czy na poddaszach jako pomieszczenie dla wszystkich gdzie są one wykorzystywane jako
pralnia- suszarnia z zamontowanymi wieszakami na ubrania i z nadmuchami powietrza tylko , że to podniesie nieco koszty budowy takich budynków bo trzeba zrobić coś takiego jako dodatkowe pomieszczenie z instalacją wodną , kanalizacyjną , gazową czy elektryczną to też dojdzie po kilkadziesiąt zł na 1 m2 mieszkania oraz może powodować konflikty o podział przy naliczaniu rachunków licznikowych

Widziałem coś takiego w Krakowie w blokach budowanych tuż po wojnie gdzie nie było przewidzianych miejsc na pralki są zrobione zwykłe łazienki a pomieszczenia do prania- suszenia
ubrań są na poddaszu zostały zrobione gdy wymieniano całe dachy to robiąc nowe dachy przerobiono poddasza właśnie na pralnie przy okazji remontów można coś takiego robić gdy się robi nowy dach od podstaw bo robić to poza planowo to tylko pakowanie się w dodatkowe koszty budowy i funkcjonowania mieszkań

trooper
W wielu krajach Europy pralki w łazienkach są zakazane bo rodzą zagrożenie porażenia prądem. Gniazdka z prądem w łazienkach także są zakazywane, a zezwalane jedynie gniazdka pod golarkę w lampkach z bardzo słabym bezpiecznikiem.
xemir
W takiej Szwajcarii pralki w blokach mogą być tylko w pralniach ( na dole budynku) i dodatkowo nie korzysta się z nich w godzinach nocnych. W UK też są spore ograniczenia dotyczące lokalizacji gniazdek łazienkowych: https://www.tlc-direct.co.uk/Technical/DataSheets/Firstlight/Zones.pdf
ggardlo
Chciałbym zobaczyć statystyki porażeń prądem przez gniazdka w łazienkach. Nie sądzę aby było ich dużo więcej niż w innych pomieszczeniach domu. W UK gniazdka są inne, mają większe, prostokątne bolce, które są w całości metalowe (u nas tylko końcówki, reszta długości jest izolowana). Na własnej skórze sprawdziłem jak łatwo zostać Chciałbym zobaczyć statystyki porażeń prądem przez gniazdka w łazienkach. Nie sądzę aby było ich dużo więcej niż w innych pomieszczeniach domu. W UK gniazdka są inne, mają większe, prostokątne bolce, które są w całości metalowe (u nas tylko końcówki, reszta długości jest izolowana). Na własnej skórze sprawdziłem jak łatwo zostać porażonym gdy się taką wtyczkę źle chwyci przy wyciąganiu.
BTW w UK jest mnóstwo durnych przepisów, których naprawdę nie warto przenosić na Polski grunt.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki