Obligatariusze GetBacku: Chcemy odzyskać całość środków od banków

2018-10-26 12:28
publikacja
2018-10-26 12:28

Obligatariusze GetBack będą starali się odzyskać całość środków zainwestowanych w obligacje, ale nie od GetBack, tylko od banków, które te instrumenty oferowały - poinformował w piątek dziennikarzy prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack Artiom Bujan.

/ fot. Tomasz Pikula / Puls Biznesu

"Człowiek wchodził do placówki banku, bankier wszystko robił i wychodził z placówki banku już mając ten status obligatariusza. (...) Generalnie szansa odzyskania całości jest, ale nie od GetBack-u tylko od tego, gdzie faktycznie stawaliśmy się posiadaczami obligacji" - powiedział Bujan.

Dodał, że w piątek Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack spotyka się z przedstawicielami prokuratury regionalnej, która prowadzi śledztwo odnośnie afery GetBack.

"Celem spotkania jest przekazanie informacji z naszej strony prokuraturze i poproszenie jej, aby prokuratura kierowała pozwy do sądów w tych przypadkach, kiedy obywatel, klient jednego z banków nie podpisywał żadnych umów, żadnych formularzy nabycia i gdy klientowi banku nie były znane warunki tych obligacji" - powiedział Bujan.

"W tej chwili prokuratura posiada wszelkie narzędzia prawne, żeby wnosić pozwy, nawet cywilne, do sądu, żeby wzywać ten bank i nakazywać zwrócenie utraconych środków w wyniku nieuprawnionej czynności bankiera. (...) Będziemy prosić prokuraturę, żeby w końcu zaczęła być ukierunkowana na możliwość odzyskania utraconych środków finansowych przez obywateli" - stwierdził szef stowarzyszenia.

Wcześniej Bujan informował, że w skali kraju straty poniesione przez obligatariuszy-osoby fizyczne poszkodowane w aferze GetBack szacowane są na ponad 2 mld zł.

Na początku października GetBack przedstawił zaktualizowaną propozycję układową, która zakłada spłacenie obligatariuszy w 38 proc., a nie w 31 proc., jak planował w propozycjach przedstawionych w sierpniu.

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej. W kwietniu br. GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBacku. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami" tymczasem PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF. W efekcie rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada K. ze stanowiska prezesa spółki.

KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych, mających na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności.

Warszawska Prokuratura Regionalna nadzoruje śledztwo dotyczące GetBacku. Zostało ono podjęte 24 kwietnia w ramach zespołu prokuratorów, który został powołany przez Prokuraturę Krajową po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie GetBacku. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Według prokuratury w toku śledztwa przesłuchano już łącznie kilkadziesiąt osób, w tym urzędników KNF i spółki GetBack, a także zabezpieczono dokumentację i dane elektroniczne.

Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratury dokonało zatrzymań. Sąd zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu m.in. wobec byłego prezesa GetBack Konrada K. i wiceprezes Anny P.

5 lipca br. spółka GetBack podała, że jej zobowiązania wynoszą 3,32 mld zł, podczas gdy we wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego z maja tego roku wykazywano 2,82 mld zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bmiara
Spokojnie, dzieje ci się jakaś w związku z tym (że inni próbują odzyskać kasę) krzywda?

Armia ludzi została "ubrana" w te papiery, osób które posiadały znacznie mniejszą mniejszą wiedzę o rynku finansowym niż ty, im trzeba jakoś pomóc.

Jeżeli nie chcesz zwrotu kasy to nic nie rób, nikt
Spokojnie, dzieje ci się jakaś w związku z tym (że inni próbują odzyskać kasę) krzywda?

Armia ludzi została "ubrana" w te papiery, osób które posiadały znacznie mniejszą mniejszą wiedzę o rynku finansowym niż ty, im trzeba jakoś pomóc.

Jeżeli nie chcesz zwrotu kasy to nic nie rób, nikt cię do niczego nie zmusza.

Siłą ci kasy nie oddadzą - luz ;)
mhm odpowiada bmiara
„Spokojnie, dzieje ci się jakaś w związku z tym (że inni próbują odzyskać kasę) krzywda?”
— tak, trzeba być skrajnym głupcem, by zwrotu środków za obligacje żądać od banku (oczywiście o ile to nie bank był emitentem obligacji). Ja jestem obligatariuszem, więc gdy grubas mówi, że obligatariusze będą
„Spokojnie, dzieje ci się jakaś w związku z tym (że inni próbują odzyskać kasę) krzywda?”
— tak, trzeba być skrajnym głupcem, by zwrotu środków za obligacje żądać od banku (oczywiście o ile to nie bank był emitentem obligacji). Ja jestem obligatariuszem, więc gdy grubas mówi, że obligatariusze będą się starali odzyskać środki od banków, to twierdzi, że ja też jestem takim głupcem, więc publicznie mnie obraża,

„Jeżeli nie chcesz zwrotu kasy to nic nie rób, nikt cię do niczego nie zmusza”
— zwrotu od banku? Ale obecnie w bankach kasę mam tylko na depozytach (w przeszłości zdarzało się, że korzystałem też ze struktur) i mogę ją bez problemu wypłacać...
mhm
Domyślam się, że Artiom Bujan ulokował w te obligacje dużą kwotę, ciekawe, skąd ją wziął?

Sądząc po jego fizjonomii, ale też głupotach, które wygaduje, nie jest osobą, która dzięki swojej inteligencji i systematycznej pracy doszła do bogactwa; taka nalana twarz jakoś się z ubeckim pomiotem kojarzy...
pjb
Wszyscy klienci kupowali obligacje czy akcje getback w oparciu o prezentowane dane finansowe. Te dane też pokazywali sprzedawcy. Ostatnie publikacje pokazują że nie były one prawidłowe. Co w takim przypadku z odpowiedzialnością audytora Deloitte który odpowiadał za ich poprawność? To przecież fundament tych wszystkich Wszyscy klienci kupowali obligacje czy akcje getback w oparciu o prezentowane dane finansowe. Te dane też pokazywali sprzedawcy. Ostatnie publikacje pokazują że nie były one prawidłowe. Co w takim przypadku z odpowiedzialnością audytora Deloitte który odpowiadał za ich poprawność? To przecież fundament tych wszystkich operacji i źródło strat. NIKT nie kupowałby tych obligacji gdyby pokazane były prawidłowe wyniki i wyceny portfeli !!! Co w tym temacie robi KNF i PROKURATURA?
mgs3
Deloitte to święta krowa. Nic nie zrobisz

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki