REKLAMA

Obajtek: PKN Orlen przedstawił KE warunki zaradcze dot. przejęcia Lotosu

2019-10-22 14:03
publikacja
2019-10-22 14:03

PKN Orlen przedstawił Komisji Europejskiej warunki zaradcze dotyczące przejęcia Lotosu - poinformował we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

/ fot. Piotr Guzik / FORUM

"Złożyliśmy Komisji Europejskiej propozycje warunków zaradczych, które oceniamy (...) jako dobre i nadal prowadzimy w tym zakresie dialog" - powiedział Obajtek.

Obajtek zaznaczył, że chodzi o warunki, które "pozwalają (...) nam przeprowadzić tę transakcję, a Skarbowi Państwa pozwalają zgodzić się na tę transakcję". Jak mówił, na obecnym etapie nie może przedstawić szczegółów.

Prezes, pytany o zastosowaną w negocjacjach z KE procedurę "zatrzymania zegara" (ang. "stop the clock") powiedział, że uzyskanie dodatkowych informacji, o które poprosiła Komisja, wymaga dostosowania systemu informatycznego spółki. "W związku z tym prosiliśmy o zastosowanie procedury "stop the clock" z racji tego, żeby nam ten czas nie biegł". Podkreślił, że procedury takie są stosowane w przypadku fuzji, na wniosek Komisji lub na wniosek zainteresowanego. Obajtek podkreślił, że mimo procedury "zatrzymania zegara" trwają rozmowy z Brukselą dot. przejęcia Lotosu.

Pod koniec września Orlen informował w komunikacie, że spółka i Komisja Europejska zdecydowały się na zastosowanie procedury "zatrzymania zegara" w negocjacjach dotyczących zgody na przejęcie przez płocki koncern Grupy Lotos. Zastosowanie procedury "stop the clock" oznacza, że KE dała spółce więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych informacji w procesie przejęcia kapitałowego Lotosu. W opinii koncernu zastosowanie procedury to korzystne rozwiązanie dla obu stron procesu negocjacji. Dzięki procedurze „zatrzymania zegara” PKN Orlen zyskuje czas na zebranie dodatkowych informacji, a Komisja będzie miała więcej czasu na przeanalizowanie przedstawionej dokumentacji przed podjęciem finalnej decyzji - zaznaczył płocki koncern.

Komisja Europejska ma teoretycznie czas do 22 stycznia 2020 roku na wydanie decyzji w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem. Termin ten zostanie jednak wydłużony o czas stosowania procedury "stop the clock".

Autor: Radosław Jankiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jes
Powrót socjalizmu ciąg dalszy. Jeden dostawca paliw, jeden bank a na końcu jedna, słuszna partia (i PSL jako wydmuszka).
tomo122
Praktycznie już w tej chwili mamy monopol. Jeśli KE wyrazi zgodę na fuzję to po jakimś czasie ceny zamiast spadać niestety pójdą w górę. Przy takich naciskach z partii rządzącej taki koncern to bedzie kura znoszaca złote jaja... Zabranie kasy na 500+ to Orlen podniesie ceny...zabraknie kasy na 13 emeryturki to zabierzemy Praktycznie już w tej chwili mamy monopol. Jeśli KE wyrazi zgodę na fuzję to po jakimś czasie ceny zamiast spadać niestety pójdą w górę. Przy takich naciskach z partii rządzącej taki koncern to bedzie kura znoszaca złote jaja... Zabranie kasy na 500+ to Orlen podniesie ceny...zabraknie kasy na 13 emeryturki to zabierzemy je z Orlenu... i tak mógłbym wyliczać jeszcze długo :(((
marianpazdzioch
Będziemy mieć jeden CPN, jak w peerelu. W zasadzie to mamy. Na Zachodzie jest po 5-10 konkurentów, głównie sieci hipermarketów. My mamy dwa duże państwowe koncerny, monopol. Reszta stacji to jest margines.
ryszard-taryfiarz
nie strasz nie strasz bo się zes....

Orlen 1779, BP 550, Shell 415 , CircleK 353
Byłem ostatnio w Portugali i nie widzialem tych konkurentów Repsol, BP i nic więcej. No chyba, że to nie zachód.

Ale jaka to konkuracja jak wszysy biorą paliwa od Orlenu, taki mają biznes plan to nie wina Orlenu. Tak jak z
nie strasz nie strasz bo się zes....

Orlen 1779, BP 550, Shell 415 , CircleK 353
Byłem ostatnio w Portugali i nie widzialem tych konkurentów Repsol, BP i nic więcej. No chyba, że to nie zachód.

Ale jaka to konkuracja jak wszysy biorą paliwa od Orlenu, taki mają biznes plan to nie wina Orlenu. Tak jak z telekomami albo robisz swoją infrastrukturę albo jedzieś na nadajnikach konkurencji i za bardzo nie pofikasz.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Orlen-przed-BP-Prawie-8-tys-stacji-paliw-w-Polsce-7711407.html
prosto-o-pieniadzach
29,7 % rynku to orlen i lotos (mowa o stacjach benzynowych bo rafinerie to inny temat).
jes odpowiada ryszard-taryfiarz
Rysiu, ale paliwo BP kupuje w Orlenie. Nie wiesz o czym piszesz ale pewnie ciągle myślisz czy nie przesiąść się do Ubera.
adam1ad
Jak fajnie być wolnym i niepodległym krajem.
jarekzbyszek
Kajtek czas na Ciebie jak Szydło.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki