Obajtek: PKN Orlen przedstawił KE warunki zaradcze dot. przejęcia Lotosu

PKN Orlen przedstawił Komisji Europejskiej warunki zaradcze dotyczące przejęcia Lotosu - poinformował we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

"Złożyliśmy Komisji Europejskiej propozycje warunków zaradczych, które oceniamy (...) jako dobre i nadal prowadzimy w tym zakresie dialog" - powiedział Obajtek.

Obajtek zaznaczył, że chodzi o warunki, które "pozwalają (...) nam przeprowadzić tę transakcję, a Skarbowi Państwa pozwalają zgodzić się na tę transakcję". Jak mówił, na obecnym etapie nie może przedstawić szczegółów.

Prezes, pytany o zastosowaną w negocjacjach z KE procedurę "zatrzymania zegara" (ang. "stop the clock") powiedział, że uzyskanie dodatkowych informacji, o które poprosiła Komisja, wymaga dostosowania systemu informatycznego spółki. "W związku z tym prosiliśmy o zastosowanie procedury "stop the clock" z racji tego, żeby nam ten czas nie biegł". Podkreślił, że procedury takie są stosowane w przypadku fuzji, na wniosek Komisji lub na wniosek zainteresowanego. Obajtek podkreślił, że mimo procedury "zatrzymania zegara" trwają rozmowy z Brukselą dot. przejęcia Lotosu.

Pod koniec września Orlen informował w komunikacie, że spółka i Komisja Europejska zdecydowały się na zastosowanie procedury "zatrzymania zegara" w negocjacjach dotyczących zgody na przejęcie przez płocki koncern Grupy Lotos. Zastosowanie procedury "stop the clock" oznacza, że KE dała spółce więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych informacji w procesie przejęcia kapitałowego Lotosu. W opinii koncernu zastosowanie procedury to korzystne rozwiązanie dla obu stron procesu negocjacji. Dzięki procedurze „zatrzymania zegara” PKN Orlen zyskuje czas na zebranie dodatkowych informacji, a Komisja będzie miała więcej czasu na przeanalizowanie przedstawionej dokumentacji przed podjęciem finalnej decyzji - zaznaczył płocki koncern.

Komisja Europejska ma teoretycznie czas do 22 stycznia 2020 roku na wydanie decyzji w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem. Termin ten zostanie jednak wydłużony o czas stosowania procedury "stop the clock".

Autor: Radosław Jankiewicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 jes

Powrót socjalizmu ciąg dalszy. Jeden dostawca paliw, jeden bank a na końcu jedna, słuszna partia (i PSL jako wydmuszka).

! Odpowiedz
2 2 tomo122

Praktycznie już w tej chwili mamy monopol. Jeśli KE wyrazi zgodę na fuzję to po jakimś czasie ceny zamiast spadać niestety pójdą w górę. Przy takich naciskach z partii rządzącej taki koncern to bedzie kura znoszaca złote jaja... Zabranie kasy na 500+ to Orlen podniesie ceny...zabraknie kasy na 13 emeryturki to zabierzemy je z Orlenu... i tak mógłbym wyliczać jeszcze długo :(((

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 marianpazdzioch

Będziemy mieć jeden CPN, jak w peerelu. W zasadzie to mamy. Na Zachodzie jest po 5-10 konkurentów, głównie sieci hipermarketów. My mamy dwa duże państwowe koncerny, monopol. Reszta stacji to jest margines.

! Odpowiedz
2 6 ryszard-taryfiarz

nie strasz nie strasz bo się zes....

Orlen 1779, BP 550, Shell 415 , CircleK 353
Byłem ostatnio w Portugali i nie widzialem tych konkurentów Repsol, BP i nic więcej. No chyba, że to nie zachód.

Ale jaka to konkuracja jak wszysy biorą paliwa od Orlenu, taki mają biznes plan to nie wina Orlenu. Tak jak z telekomami albo robisz swoją infrastrukturę albo jedzieś na nadajnikach konkurencji i za bardzo nie pofikasz.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Orlen-przed-BP-Prawie-8-tys-stacji-paliw-w-Polsce-7711407.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 prosto-o-pieniadzach

29,7 % rynku to orlen i lotos (mowa o stacjach benzynowych bo rafinerie to inny temat).

! Odpowiedz
2 1 jes odpowiada ryszard-taryfiarz

Rysiu, ale paliwo BP kupuje w Orlenie. Nie wiesz o czym piszesz ale pewnie ciągle myślisz czy nie przesiąść się do Ubera.

! Odpowiedz
8 9 adam1ad

Jak fajnie być wolnym i niepodległym krajem.

! Odpowiedz
7 7 jarekzbyszek

Kajtek czas na Ciebie jak Szydło.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN 0,77% 86,24
2020-01-17 17:04:22

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil