REKLAMA

ONZ ostrzega przed pandemiami jeszcze groźniejszymi niż Covid-19

2020-10-29 22:44
publikacja
2020-10-29 22:44
fot. Alexandros Michailidis / Shutterstock

Bez „sejsmicznej zmiany” we wspólnej batalii z chorobami zakaźnymi kolejne pandemie będą nawiedzać świat częściej, rozprzestrzeniać się szybciej, mocniej szkodzić gospodarce i zabijać więcej ludzi niż Covid-19 - ostrzegają międzynarodowi eksperci na forum ONZ.

„Ucieczka przed epoką pandemii jest możliwa, ale będzie to wymagało zmiany sejsmicznej w podejściu, od reakcji do zapobiegania” – argumentują badacze.

Ogłoszony w czwartek raport opiera się na pracach Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów (IPBES). Koncentrowały się one m.in. na degradacji przyrody spowodowanej pandemią.

Niebezpieczeństwo rośnie szybko, podkreślają eksperci działającej pod auspicjami ONZ platformy dla ponad 130 rządów, która zajmuje się problematyką środowiska. Każdego roku ludzkość stoi w obliczu ponad pięciu nowych chorób mogących potencjalnie wywołać pandemię.

Covid-19 jest co najmniej szóstą pandemią od czasu wielkiej pandemii grypy w roku 1918, znanej też jako grypa hiszpańska – podkreślono w opracowaniu 22 ekspertów.

Specjaliści zwrócili uwagę, że nowa choroba ma swoje korzenie w drobnoustrojach przenoszonych przez zwierzęta, tak jak w przypadku wszystkich pandemii. Jej wybuch napędzała jednak działalność człowieka.

„Ta sama działalność człowieka, która powoduje zmiany klimatyczne i zanikanie różnorodności biologicznej, rodzi ryzyko pandemii poprzez wpływ na nasze środowisko. Zmiany w sposobie użytkowania ziemi, ekspansja i intensyfikacja rolnictwa, niezrównoważony handel, produkcja i konsumpcja niszczą przyrodę i zwiększają kontakt między dzikimi zwierzętami” - tłumaczył dr Peter Daszak, kierujący warsztatami IPBES.

W opinii ekspertów ryzyko pandemii można znacznie zmniejszyć przez większą dbałość o obszary chronione i ograniczenie działalności człowieka powodującej utratę różnorodności biologicznej. To z kolei zmniejszy kontakty między dzikimi i gospodarskimi zwierzętami, a także ludźmi, co pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się nowych chorób.

„Mamy coraz większe możliwości zapobiegania pandemiom. (…) Nasze podejście uległo jednak w istocie stagnacji. Wciąż polegamy na próbach powstrzymywania i kontrolowania chorób po ich pojawieniu się za pomocą szczepionek i leków. Możemy uciec od epoki pandemii, ale wymaga to dużo większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko reagowaniu” – wyjaśnił Daszak będący też prezesem EcoHealth Alliance, organizacji pozarządowej chroniącej ludzi, zwierzęta i środowisko przed chorobami zakaźnymi.

Z szacunków ekspertów wynika, że skutki gospodarcze pandemii są stukrotnie wyższe niż przewidywane koszty jej zapobiegania. Jak oceniają oni, obecnie u ssaków i ptaków odkryto ok. 1,7 mln nieznanych wirusów. 850 tys. z nich może potencjalnie zakazić ludzi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
and00
Co ma degradacja przyrody do tego że jakiś Chińczyk zjadł nietoperza???
Jak Chiny by nie emitowały tyle CO2 to by go nie zjadł?

Typowe lewackie dyrdymały.
Coś złego? Wiadomo winne jest globalne ocieplenie, narodowcy, Trump
Śmieszne się to robi
pkc
degradacji przyrody spowodowanej sars nie ma, ludzie mnie jeżdzą mniej smiecą stanwód znacznie się poprawił, no więcej maseczek w lasach a mniej prezerwatyw i puszek po piwie
wjagus
Nie da się już straszyć covidem, więc wymyślą nowe epidemie
pkc
a ty taki strachliwy? nosisz rurki i pijesz sojową latte?
innowierca
" Zmniejszyc kontakty miedzy dzikimi i gospodarskimi zwierzetami "
Ograniczyc moze tak, ale wyeliminowac jest nierealne.Przeciez wystarczy czasem jeden kontakt do zarazenia.Dzikie zwierzeta maja tez wlasciwie nieprzerwany kontakt z ludzmi i to czesto w miastach(parki) .Maja racje ale to tylko teoretyzowanie
wlasciwie
" Zmniejszyc kontakty miedzy dzikimi i gospodarskimi zwierzetami "
Ograniczyc moze tak, ale wyeliminowac jest nierealne.Przeciez wystarczy czasem jeden kontakt do zarazenia.Dzikie zwierzeta maja tez wlasciwie nieprzerwany kontakt z ludzmi i to czesto w miastach(parki) .Maja racje ale to tylko teoretyzowanie
wlasciwie nie do wprowadzenia w praktyce na skale swiatowa.Jak w Indiach wyeliminowac kontakty pomiedzy zwierzetami gospodarskimi i dzikimi ??
Oni tam wlasciwie zyja w symbiozie.Czy ktos odgrodzi olbrzymie stada zwierzat chodowlanych chocby od ptakow ??.
A do tego takim samym zagrozeniem sa laboratoria wojskowe i rozne inne osrodki
gdzie sie prowadzi rozne badania na calym swiecie.
A jak napisano na dzis juz wiadomo ze zwierzeta maja 10 czy setki tysiecy tych wirusow no to fajnie sobie tak poteoretyzowac ale nie bardzo jest sie jak przed
tymi setkami tysiecy wirusow schowac.
pkc
wybić wszystkie i przejść na kotlety sojowe
--__hubert__---__--__--__--__-
W Indiach w latach 50 zaczął szerzyć się komunizm , na skutek biedy i rolnictwa mało efektywnego.
W tej sytuacji USA bojąc się rozprzestrzeniania się komunizmu na świecie i głodu zaproponowały pomoc Indiom i zaczęli dostarczać maszyny i nawozy dla nowoczesnego rolnictwa które zaczęło być wydajniejsze w efekcie
W Indiach w latach 50 zaczął szerzyć się komunizm , na skutek biedy i rolnictwa mało efektywnego.
W tej sytuacji USA bojąc się rozprzestrzeniania się komunizmu na świecie i głodu zaproponowały pomoc Indiom i zaczęli dostarczać maszyny i nawozy dla nowoczesnego rolnictwa które zaczęło być wydajniejsze w efekcie problem głodu zniknął ale wyjałowiona gleba i monokultura dzisiaj zbierają żniwa w postaci chorób . Jeśli tak to wygląda w jednym z najludniejszych krajów świata to co się dziwić że problem pandemii i różnych chorób będzie narastać . Człowiek musi zmienić swoje podejście do tej planety .
karbinadel
Być może właśnie w ten sposób planeta broni się przed nadmiarem ludzi
po_co odpowiada karbinadel
Planeta, przyroda, wszechświat mają głęboko w poważaniu co się z nimi dzieje.
To człowiek uzurpuje sobie prawo do personifikacji wszystkiego co nas otacza.

Nasze życie na tej planecie wywołuje odpowiednie reakcje otoczenia, jak doprowadzimy do wyginięcia gatunków które są dla nas pożywieniem, stanowią budulec
Planeta, przyroda, wszechświat mają głęboko w poważaniu co się z nimi dzieje.
To człowiek uzurpuje sobie prawo do personifikacji wszystkiego co nas otacza.

Nasze życie na tej planecie wywołuje odpowiednie reakcje otoczenia, jak doprowadzimy do wyginięcia gatunków które są dla nas pożywieniem, stanowią budulec itd. to po prostu wyginiemy. Ziemia za nami nie zapłacze, może coś się na niej jeszcze urodzi, może nie. Nikogo to nie obchodzi.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki