REKLAMA

ONZ: Indie wyprzedzą Chiny, a Polaków ubędzie

Michał Żuławiński2015-07-30 08:30analityk Bankier.pl
publikacja
2015-07-30 08:30

Populacja świata do 2030 r. przekroczy 8,5 mld, do 2050 r. 9,7 mld, a w 2100 przewyższy 11 mld – wynika z najnowszych prognoz demograficznych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ludność Polski kurczy się w każdym z trzech analizowanych przez ONZ wariantów.

Już po raz 24. Departament ds. Gospodarczo-Społecznych ONZ przygotował prognozy demograficzne na najbliższe kilkadziesiąt lat. Jak zwykle, demografowie nakreślili kilka wariantów, wśród których najwięcej uwagi poświęca się trzem podstawowym, zakładającym wysoką, średnią i niską zmianę liczby ludności. 

Według umiarkowanej prognozy, już w 2022 r. dojdzie do zmiany na fotelu lidera pod względem ludności – miejsce Chin zajmą Indie. Sytuacja ta ma utrzymać się przez resztę stulecia, a do Państwa Środka zbliżać się będzie nowa demograficzna potęga – Nigeria.

Liczba ludności w poszczególnych krajach (wariant średni, w milionach) / ONZ

Warianty zmienności kreślone przez demografów ONZ mocno się od siebie różnią. Doskonale widać to na przykładzie Polski, którą, w zależności od przyjętego wariantu, w 2100 r., zamieszkiwać ma 35,6; 22,2 lub 12,8 milionów osób.

Liczba ludności w Polsce w poszczególnych wariantach (w milionach) / ONZ

Demografowie ONZ zajęli się nie tylko liczbą ludności, ale też i jej wiekiem. Według ich prognoz, do 2050 r. co trzeci mieszkaniec Europy będzie miał 60 lub więcej lat. W Azji natomiast udział sześćdziesięciolatków wzrośnie z 11% do 25%.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (116)

dodaj komentarz
~effik
Najprostsze rozwiązanie: likwidacja systemu emerytalnego. Tak właśnie: likwidacja. Chcesz zabezpieczenia na starość to wychowaj sobie potomstwo (a jednocześnie nie musisz w tym czasie płacić na przywileje emerytalne górników i rolników).
~Poco
A jednocześnie wzrośnie cena surowców kopalnych i zbóż. Tobie się wydaje, że wszystko jest czarne albo białe...
Bez przywilejów nikt pod ziemię by nie zjechał, chcesz się przekonać ? Zaproponuj na zabitej dechami wsi pensję na poziomie 2-3 tys. zł netto ale ze 100% ryzykiem trwałego urazu i bardzo wysokim ryzykiem
A jednocześnie wzrośnie cena surowców kopalnych i zbóż. Tobie się wydaje, że wszystko jest czarne albo białe...
Bez przywilejów nikt pod ziemię by nie zjechał, chcesz się przekonać ? Zaproponuj na zabitej dechami wsi pensję na poziomie 2-3 tys. zł netto ale ze 100% ryzykiem trwałego urazu i bardzo wysokim ryzykiem śmierci.
Myślisz, że ktoś się zgodzi pracować do 67 roku życia ?
~szajs
Wiarygodne BADANIA Z ONZ ALBO 35 ALBO 12 - brawo DLA AAALITYKÓW - TAKIEGO SZAJSU DAWNO NIE CZYTALEM
~xyz odpowiada ~Poco
Dlaczego do 67 roku życia skoro nic nie jest ani czarne ani białe?
Przecież on mówi o likwidacj systemu emerytalnego, więc taki pracownik sam decyduje kiedy kończy aktywność zawodową i przchodzi na utrzymanie SWOICH dzieci.
Po za tym na wielu wsiach ludzie pracują na budowach, wysokościach i na dachach bez ubezpieczeń,
Dlaczego do 67 roku życia skoro nic nie jest ani czarne ani białe?
Przecież on mówi o likwidacj systemu emerytalnego, więc taki pracownik sam decyduje kiedy kończy aktywność zawodową i przchodzi na utrzymanie SWOICH dzieci.
Po za tym na wielu wsiach ludzie pracują na budowach, wysokościach i na dachach bez ubezpieczeń, zabezpieczeń i całkiem na czarno za znacznie mniejsze pieniądze.
~JakubŁukasik odpowiada ~Poco
Chciałbym zauważyć, że zlikwidowanie systemu emerytalnego, to automatyczna podwyżka wszystkich pensji o ok. 1000zł. Zresztą, jeśli ktokolwiek wierzy, że ZUS będzie za 30 lat wypłacał emerytury, to albo nie ma pojęcia o stanie tej instytucji, albo jest bardzo naiwny.
~apacz
Araby murzyni produkja dzieci i wysylaja doEuropy i maja w dupie wszystkich karmic mamy my a nasze dzieci 1 lub 2 ledwie tez wyzywa ale kopacz wykopie nas a przyjmie brudasow narkomanow swirow gwalcicieli jak w stanach patrzcie co tam sie dzieje may spokoj ale to sie konczy kopacz PO nas wykonczy ,bedziemy siedziec w domu juz po Araby murzyni produkja dzieci i wysylaja doEuropy i maja w dupie wszystkich karmic mamy my a nasze dzieci 1 lub 2 ledwie tez wyzywa ale kopacz wykopie nas a przyjmie brudasow narkomanow swirow gwalcicieli jak w stanach patrzcie co tam sie dzieje may spokoj ale to sie konczy kopacz PO nas wykonczy ,bedziemy siedziec w domu juz po 19 ze strachu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~as
Ktoś, kto pisze o swoim narodzie, że im mniej, tym lepiej - jest gnidą i zerem. I nie, nie ma na to kontrargumentów.
~Ambroż
Zapomnieli napisać że te 13 mln będzie uzupełnione do 40 mln islamistami z Afryki i Bliskiego Wschodu
~endi
Podczas bitwy pod Grunwaldem Polaków było 3 miliony , więc 13 mln to i tak bardzo dobry wynik

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki