REKLAMA

OFE straciły "ćwiartkę" w trzy lata

2020-04-24 15:56
publikacja
2020-04-24 15:56

Wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych (OFE) za okres od 31 marca 2017 r. do 31 marca 2020 r. wynosi minus 25,141 proc. - podała w piątek Komisja Nadzoru Finansowego.

fot. Piotr Zajda / / Shutterstock

"Wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych za okres od dnia 31 marca 2017 r. do dnia 31 marca 2020 r. wynosi -25,141 proc." - napisano w komunikacie KNF.

Rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski przekazał w piątek PAP, że "wyniki inwestycyjne OFE uzyskiwane od lutego 2014 roku (tzn. od wejścia w życie zmian prawnych w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych) są powiązanie z sytuacją na GPW".

"Średnia trzyletnia stopa zwrotu wszystkich OFE na koniec marca 2020 roku była ujemna i wyniosła -25 proc. Bezpośrednią przyczyną takiego wyniku były głębokie spadki cen akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wywołane przez reakcję inwestorów na pandemię koronawirusa" - przekazał.

Jak dodał, w pierwszym kwartale 2020 r. "drastycznie pogorszyła się koniunktura na światowych rynkach finansowych, z którymi polska giełda jest silnie powiązana".

"Niepokój inwestorów związany z dynamicznie rozwijającą się sytuacją pandemii obejmującą kolejne państwa na świecie przełożył się na gwałtowny spadek notowań większości indeksów giełdowych, w tym także indeksów na GPW. Okres silnych spadków na giełdach przypadł na ostatnie trzy miesiące zaliczające się do okresu trzyletniego, za który OFE ustalają swoje stopy zwrotu. Blisko trzydziestoprocentowe spadki indeksów na GPW miały decydujący wpływ na wysokość stóp zwrotu OFE w całym okresie" - wyjaśnił.

Jak podał KNF, wysokości stóp zwrotu w tym czasie dla poszczególnych otwartych funduszy emerytalnych wynoszą: Allianz Polska OFE (-23,723 proc.), Aviva OFE Aviva Santander (-23,860 proc.), MetLife OFE (-24,010 proc.), Aegon OFE (-24,100 proc.), Nationale-Nederlanden OFE (-25,056 proc.), OFE Pocztylion (-25,855 proc.), Generali OFE (-26,146 proc.), AXA OFE (-26,224 proc.), PKO BP Bankowy OFE (-26,402 proc.), OFE PZU "Złota Jesień" (-26,837 proc.).

Otwarty Fundusz Emerytalny to osoba prawna zarządzana i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne, tzw. II filar. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
prawnuk
Winni s politycy. Emerytury nie buduje się w oparciu o skrajnie ryzykowne instrumenty. Te straty powinien pokryć Rostowski, Tchórzewski i Sasin - z własnych pieniędzy
slowan
Jak ofermy oddają akcje w wezwaniach kilkadziesiąt procent poniżej zakupu to nie dziwne że takie straty....
dareek1000
Killgore, jesteś takim debilem, że nie możesz sprawdzić ile wynosi stopa zwrotu w ZUS? Ameba intelektualna też wie, że w zusie nie ma możliwości żeby było na minusie. Jesteś przedstawicielem takiego mentalnego i intelektualnego dna. Nie umiesz do sprawy podejść obiektywnie? Co to za pocieszenie że w zusie -120? Jakie to ma znaczenie?Killgore, jesteś takim debilem, że nie możesz sprawdzić ile wynosi stopa zwrotu w ZUS? Ameba intelektualna też wie, że w zusie nie ma możliwości żeby było na minusie. Jesteś przedstawicielem takiego mentalnego i intelektualnego dna. Nie umiesz do sprawy podejść obiektywnie? Co to za pocieszenie że w zusie -120? Jakie to ma znaczenie? Czyli okradli cię i jest ok, bo ci drudzy są gorsi( choć to gówno prawda)? Nawet jak kretyn nie zauważyłeś że koleś ma cię za debila i jak totalnemu idiocie wciska jakieś gadki o wirusie. To też gówno prawda, bo spółki w ktore inwestowaly OFE lecą w dół od początku dobrej zmiany. Te spółki to głównie wig20. A tam jest energetyka która w lutym była warta po 30-40 procent tego co w 2015. Wirus tylko pogorszył sprawę. Sprawia ci to różnicę? Pewnie nie bo ty wolisz chrzanić głupoty bo Zusie. A prawda jest taka, że niechcący lepiej wyszli ci którzy nie zostali w OFE. Bo to nie ZUS dal zarobić więcej (rewaloryzacja 35 procent od 2015) tylko OFE nie zarobiło. A to różnica.
samsza
OFE posiada akcje realnych spółek, ZUS "posiada" obietnice. A to różnica. Przyszłość pokaże, kto lepiej wyjdzie...
cek
to nigdy nie powinno powstac , okradany czlowiek przy wpłacie na ofe i dalej za nieudolnosc zarzadzajacych, giełda to wirtualne pieniądze ktorych raz jest wiecej a raz mniej
killgore
W tym samym czasie stopa zwrotu w ZUS wynosiła jakieś -120%, bo to przepalonych 100% środków trzeba jeszcze doliczyć koszt bezpartyjnych fachowców :)
prawnuk
i po co łgasz? Twoja składka w ZUS, w 100% ląduje na koncie. ZUS utrzymywany jest przez państwo.
itsofunny
Przecież oni w ogóle nie zarządzają tymi pieniędzmi nawet gdy bessa krach epidemie leży to i się kisi pieniądze w błoto wyrzucone oddane za darmo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki