REKLAMA

Nowy rekord upadłości konsumenckiej – prawie 8 tys. bankrutów

Michał Kisiel2020-01-09 14:52analityk Bankier.pl
publikacja
2020-01-09 14:52
fot. Rebecca_Vale / Shutterstock

O ponad 20 proc. wzrosła liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej – w 2019 r. przybyło niemal 8 tys. bankrutów. To nowy roczny rekord, a w grudniu padł także rekord miesięczny. Po raz pierwszy w historii tej instytucji sądy zatwierdziły ponad 800 wniosków.

W całym 2019 r. w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 7944 ogłoszenia o upadłości konsumenckiej, informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Oznacza to, że po raz kolejny pobity został rekord bankructw osób fizycznych. W 2018 r. z tej opcji skorzystało 6,5 tys. dłużników, a od momentu wprowadzenia w życie nowych, bardziej liberalnych przepisów w 2015 r. – ponad 26 tys. osób.

Rekordowy okazał się także grudzień – był pierwszym miesiącem, w którym liczba upadłości przekroczyła 800 przypadków. W ostatnim kwartale 2019 r. wyraźnie wzrosło zainteresowanie szansą na nowy start dla dłużników popadających w kłopoty finansowe. Każdy z trzech miesięcy przynosił nowe maksima rozpatrzonych wniosków.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2018 r. / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Wśród osób, które ogłosiły upadłość konsumencką w 2019 r. najmłodsza miała 16 lat, a najstarsza 94. „Średnia wieku to 52 lata dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn. Średnia wieku osób ogłaszających upadłość wyniosła 51 lat.  Najwięcej upadłości dotyczy osób w wieku 40-49 lat (23,18 proc.) i 60-69 (20,88 proc.)” – informuje COIG. Seniorzy (pow. 60. roku życia) odpowiadali łącznie za niemal jedną trzecią wszystkich bankructw.

Stały wzrost liczby upadłości obserwowany od 2015 r. to nie tylko wynik rosnącej świadomości potencjalnych bankrutów, ale także zapewne efekt rosnącej sprawności sądów. Jak informuje COIG, nadal zaledwie co drugi wniosek złożony przez dłużnika kończy się ogłoszeniem upadłości. Sytuacja może zmienić się już w marcu tego roku.

Przypomnijmy, że od 24 marca 2020 r. obowiązywać będą nowe regulacje prawne. Osoby starające się o ogłoszenie upadłości, które przyczyniły się do swojej niewypłacalności, będą mogły również liczyć na status bankruta. Obecnie wina dłużnika jest przeszkodą blokującą dostęp do upadłości konsumenckiej.

Ta fundamentalna zmiana może zaowocować znacznym wzrostem zainteresowania bankructwem wśród osób fizycznych. Wiele zależy jednak od podejścia sądów. Nowe prawo oddzielając orzeczenie upadłości od procesu oddłużenia, stwarza ryzyko, że część bankrutów nie będzie miała szansy na start „z czystą kartą”. Wierzycielom może zależeć na aktywnym udziale w procesie i wykazaniu, że dłużnik ponosi winę za finansowe tarapaty.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Przyczyną jest demografia. Dzieci z wielodzietnych rodzin nie mają szans konkurować z jedynakami, których jest coraz więcej.
xxpp
A co jest przyczynę tego, że piszesz takie bzdury?
open_mind odpowiada xxpp
Psychica
silvio_gesell odpowiada xxpp
Ma boleć.
degrengolada
Państwo nie oddłuża, bo wierzy że ktoś tam wpadł w długi przez "przypadek"

ale dlatego, że osoba mocno zadłużona przechodzi do szarej strefy już na zawsze. Długów i tak już nie spłaci i pracuje po kątach.

Po takim "resecie" znów może pracować na wlewanie do studni Rządowej pieniędzy
Państwo nie oddłuża, bo wierzy że ktoś tam wpadł w długi przez "przypadek"

ale dlatego, że osoba mocno zadłużona przechodzi do szarej strefy już na zawsze. Długów i tak już nie spłaci i pracuje po kątach.

Po takim "resecie" znów może pracować na wlewanie do studni Rządowej pieniędzy z podatków
macrogregory
Ciekawe dlaczego nasze banki ciągną na minimach a produkcja samochodów w Niemczech na 23 letnich minimach wraz z rekordami upadłości i tsunami bankurctw leci od Chin po USA...

Zaczyna zmiatać nas pomału... Jeszcze niech ceny nieruchomości walną o 50% i będzie dopiero zabawnie jak wszyscy królowie wynajmów teraz
Ciekawe dlaczego nasze banki ciągną na minimach a produkcja samochodów w Niemczech na 23 letnich minimach wraz z rekordami upadłości i tsunami bankurctw leci od Chin po USA...

Zaczyna zmiatać nas pomału... Jeszcze niech ceny nieruchomości walną o 50% i będzie dopiero zabawnie jak wszyscy królowie wynajmów teraz się zrobili.
daniel_1
Ciekawe dlaczego Turcy nie jedzą kebabów a u nas wzrosty włosów produkcja wózków leci na łeb na szyję.
PS
macrogregory i inne analfabeta nas bierą!
xxpp
Jednocześnie sprzedaż samochodów w DE wzrosła o 5%, więc tragedii nie ma. Po prostu niemieckie fabryki tracą zamówienia, a państwa takie jak Polska zyskują.
Oczywiście PIS robi wszystko, żebyśmy nie byli konkurencyjni.
staryznajomy
Dobry sposob na biznes
Poprzepisywac majatek na "żonę", pobrac kredytow i oglosic upadlosc hahaha
Jedni haruja by spłacać zobowiazania inni cwaniacg kombinuja
daniel_1
pewnie grasz codziennie w "Tootka":
Małżonka nie podziela Twego optymizmu?

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki