REKLAMA
Tour de spółki

Nowy rekord upadłości konsumenckich – pół tysiąca bankrutów w październiku

Michał Kisiel2016-11-10 10:26analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-10 10:26
fot. thinkstock / Bankier.pl

W październiku upadłość konsumencką ogłosiło 511 osób. To nowy miesięczny rekord, a liczba bankrutów w stosunku do zeszłego roku zwiększyła się dwukrotnie. Zeszłoroczna liberalizacja przepisów sprawiła, że szersze grono dłużników może skorzystać z instytucji, która wcześniej cieszyła się znikomą popularnością.

Od początku 2015 r. upadłość konsumencka stała się łatwiej dostępna dla szerokiego grona dłużników. Obowiązujące wcześniej regulacje prawne stawiały upadającym trudne do spełnienia wymogi, a dodatkowo wymagały zaangażowania znacznych środków finansowych. Nowa wersja prawa upadłościowego przewiduje, że z procesu skorzystać nie mogą tylko osoby, które doprowadziły do wypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Liczba ogłaszanych upadłości szybko rośnie, a w październiku padł miesięczny rekord – na nowy start zdecydowało się 511 osób. Zgodnie z danymi zbieranymi przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w tym roku z procedury bankructwa skorzystało już 3591 dłużników. Dla porównania w całym 2015 r. w monitorze sądowym opublikowano 2112 ogłoszeń o upadłości konsumenckiej, a pod rządami poprzedniej ustawy, przez kilka lat łączna liczba zakończonych procesów nie przekroczyła setki.

Liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich w kolejnych miesiącach 2016 r. / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Jeśli wzrostowy trend utrzyma się w tym roku, grono bankrutów powiększy się o ponad 4500 osób. Zwiększonemu zainteresowaniu upadłością może sprzyjać korekta regulacji wprowadzona na początku 2016 r. Przedsiębiorcy, którzy zlikwidowali działalność gospodarczą mogą od razu zgłosić wniosek o ogłoszenie bankructwa. Wcześniej konieczne było odczekanie jednego pełnego roku.

Osoby, które dziś rozważają ogłoszenie upadłości konsumenckiej, mogą w wyjątkowych przypadkach liczyć na umorzenie zobowiązań bez realizacji narzuconego planu spłaty. Ścieżka taka jest dostępna, jeśli sąd uzna, że sytuacja dłużnika nie pozwala na spłatę zaciągniętych długów i jednocześnie nie rokuje nadziei na poprawę.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Mirka
Na stronie www.kancelaria-kllaw.pl jest dużo informacji na temat upadłości - polecam
~niepelnosprawny_org
jednak coś tu nie tak, nie tak dawno były tu artykuły o rekordowych Polskich oszczednościach, o znacznym wzroście dochodów i wartości nabywczej Polaków, więc jak jest? moze kredyty vivus, wonga czy jakieś podobne ludzie wzięli, a moze nie mogą zwiazać koniec z końcem jak najniższa pensja (a ma ja wiekszosc Polaków jednak coś tu nie tak, nie tak dawno były tu artykuły o rekordowych Polskich oszczednościach, o znacznym wzroście dochodów i wartości nabywczej Polaków, więc jak jest? moze kredyty vivus, wonga czy jakieś podobne ludzie wzięli, a moze nie mogą zwiazać koniec z końcem jak najniższa pensja (a ma ja wiekszosc Polaków <>) nie starcza łącznie na opłatę mieszkania i wyżywienia, wiec ludzie muszą szukać dochodów gdzie indziej... bo MOPS wspomaga najczesciej ~od kwoty 500PLN/osoba w gospodarstwie domowym...
~zbyszek1
Problem franków rozwiaże się sam, jeszcze parę lat,bez przewalutowań
~123
W przyszłym roku będzie jeszcze więcej upadłości.Zapowiadają inflację więc ceny i koszty życia wzrosną a PENSJE zapewne nie znając życie,więc nie będzie z czego spłacać zobowiązań.
~jes
Bankrutują, bo skończyło się wyłudzanie Vat-u, pozostaną tylko uczciwe firmy.
~aaa
Pamiętam jak tak zwany Związek Banksterstwa kwiczał, jak to najgorsza możliwa droga, a prawda jest taka, że to jedna z najlepszych dróg. Gdy dług przekracza znacząco wartość zabezpieczenia np przy kredycie CHF to zgodnie z racjonalizacjędecyzji klient powinien po piersze iść do sądu, a jeśli przegra to upadłość.Pamiętam jak tak zwany Związek Banksterstwa kwiczał, jak to najgorsza możliwa droga, a prawda jest taka, że to jedna z najlepszych dróg. Gdy dług przekracza znacząco wartość zabezpieczenia np przy kredycie CHF to zgodnie z racjonalizacjędecyzji klient powinien po piersze iść do sądu, a jeśli przegra to upadłość. Oczywście nie powinien do czasu rozstrzygnięcia sprawy go obsługiwać.

Co zabiorą mu mieszkanie, które możę kupić kilkaset tysiecy taniej :) Dobre sobie :)
~WDc
Banki niestety ludzi okradaja, sprzedają długo za 20-30% wartosci.

Przecież, czesto dlużnik chętnie by oddał 50%.. wystarczy tylko chęć dogadnia się.

A tak taki człowiek wypada ...jest zniszczony ...

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/30772,banki-bezprawnie-sprzedaja-nasze-dlugi.html
~TL

Warto obejrzeć jak banki krecą zanim się weźmie kredyt czyy inną usłgę:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ

Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955
~AntyLichwiarz

Bankierzy okradają całe społeczeństwa od lat.. Czy ktoś z Was słyszał o konfiskacie złota w US z 1933 roku.

https://goldbits.com/news/first-u-s-bank-bail-in-was-1933s-gold-confiscation.html

FED - poprzez dekret prezydencki zarekwirował 6tys ton złota
~Wertyuio
Jeżeli bankrutujesz to nie znaczy, że stracisz cały majątek, to znaczy że już straciłeś cały majątek.

Bankructwo chroni cię przrd tym, żebyś nie syracił tego majątku, którego mógłbyś się dopiero dorobić. Innymi słowy, żebyś nie musiał pracować na komorników.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki