Nowe oszustwo na OLX. Proponują dokończenie zakupu na sfałszowanej stronie Allegro

analityk Bankier.pl

Oszuści znaleźli kolejny sposób na to, by wyłudzać pieniądze od użytkowników serwisu OLX. Proponują dokończenie transakcji poprzez Allegro. Podają link, który kieruje do sfałszowanej strony serwisu aukcyjnego.

Sprawę opisał wczoraj serwis Niebezpiecznik.pl. Metoda działania złodzieja za każdym razem wygląda podobnie. Zamieszcza na OLX ogłoszenie, w którym oferuje wartościowy przedmiot po okazyjnej cenie. Może to być na przykład aparat fotograficzny za pół ceny. Kiedy znajdzie zainteresowanego zakupem klienta, proponuje mu, by „dla bezpieczeństwa” zakończyć transakcję przez Allegro.pl.

Czasami to sami klienci proszą o taki sposób sfinalizowania zakupu. Obawiają się bowiem wysłać przelew na kilka tysięcy złotych bez odpowiedniego zabezpieczenia. Serwis OLX nie zabezpiecza przelewów i sugeruje, by płacić sprzedawcy przy odbiorze towaru. „Przelewy robisz na własną odpowiedzialność” – czytamy w poradniku dotyczącym zasad bezpieczeństwa. Niestety nie wszyscy sprzedawcy chcą wysłać towar bez otrzymania przelewu z góry.

Nowe oszustwo na OLX. Proponują dokończenie zakupu na sfałszowanej stronie Allegro
Nowe oszustwo na OLX. Proponują dokończenie zakupu na sfałszowanej stronie Allegro (YAY Foto)

Oszust przesyła więc kupującemu link do sfałszowanej strony z aukcją, która do złudzenia przypomina oryginał. Nie zgadza się oczywiście adres, choć na pierwszy rzut oka wszystko wygląda prawidłowo. W opisanym przez Niebezpiecznik przypadku początek adresu zaczynał się tak: allegro.pl.showitem2.pl. Dalej cały proces zakupu wygląda identycznie jak na prawdziwym Allegro. Kupujący podaje login i hasło (które trafiają przy okazji w ręce złodzieja), dokonuje zakupu i zleca przelew. Oszust jest na tyle bezczelny, że przesyła nawet sfałszowane potwierdzenie nadania paczki. Później kontakt ze „sprzedającym” się urywa.

Dokonując zakupów przez internet, należy zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Jeśli trafimy na okazyjną ofertę zakupu drogiego przedmiotu za pół ceny, powinna się nam zapalić w głowie czerwona lampka ostrzegawcza. Niestety są nikłe szanse na odzyskanie tak skradzionych pieniędzy. Złodzieje korzystają z kont bankowych założonych na słupa. Policja bez trudu namierzy właściciela konta, ale prawdopodobnie będzie to osoba, która nie miała pojęcia, że za pomocą jej rachunku ktoś wyłudził pieniądze.

OLX przygotował specjalną kampanię informacyjną na serwisie YouTube.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~Arcin

Uwaga na tego typs
Proszę o wpłatę w kwocie 200 zł na moje dane:
38 1870 1045 2078 1008 8585 0002
Krzysztof Duch
ul. Hermanowa 29
36-020 Hermanowa
W odpowiedzi proszę o adres wysyłki i potwierdzenie przelewu :)

! Odpowiedz
3 1 ~ASPIR

WITAM OTO KILKA PORAD ...Kupujmy tam gdzie sprzedający nie ma nic do uktycia i podaje swój numer telefonu oraz go odbiera ! bez obaw namierzenia go ,Np.przez Policje,(oszust nie wie kto dzwoni) oraz gdzie bez obaw możemy dogadać się by zobaczyć i odebrac osobiście towar,nawet za pośrednictwem osoby trzeciej Uczciwy sprzedający nie ma nic do uktycia .Umawiając sie na zakup przez Allegro zwracajmy uwagę czy po wpisaniu linka sprzedawcy nie wyskakuje nam ostrzeżenie.Na ogół oszust sprzedaje jeden towar po bardzo atrakcyjnej cenie ,to nas juz powinno zastanowic, Przesyłka ze sprawdzeniem zawartości to koszt o 10 zł wyższy, Ale Warto .Nie wszyscy to oszuści ale wszyscy uczciwi tracą przez oszustów .Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~AKA

Byłam ofiara takowego oszustwa ,Proceder jak w opisie SPRZE DAJĄCY NIE PODAWAŁ SWOJEGO NUMERU TELEFONU -KONTAKT TYLKO PRZEZ OLX ,kupowałam aparat ,oszust podał link na Allegro ,zapłaciłam i kontakt się urwał.Po 2tygodniach napisałam do Allegro i w odpowiedzi dostałam że to oszust .Zgłosiłam sprawe do prokuratury .oni zaś po 2 miesiącach przysłali pismo o umożeniu postepowania z powodu braku możliwości wykrycia sprawcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 ~moheradża

Ja po odbiór jeździłem nawet : 460 km, 560, 590 km, 680 km. Ale były to rzeczy szczególne. Wszystkie inne - poczta, kurier.

! Odpowiedz
4 8 ~zxc

Dlatego przy różnicy 10-15% wolę dopłacić i kupić w sklepie stacjonarnym.

! Odpowiedz
3 12 ~Aniol

Zamawiajcie paczki ze sprawdzeniem zawartosci...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne