Nowa państwowa spółka do wykrywania wyrafinowanych oszustw podatkowych

redaktor Bankier.pl

Projekt ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji administracji podatkowej i kontroli skarbowej ma pomóc w zwalczaniu przestępstw podatkowych. Zdaniem MF powołana spółka celowa "wspomoże wykrywanie bardziej wyrafinowanych oszustw, w szczególności tzw. karuzel VAT-owskich".

Wczoraj do uzgodnień przekazano projekt ustawy, który zakłada powołanie nowej spółki informatycznej. Jej zadaniem będzie pomoc w zwalczaniu nadużyć podatkowych i zrealizowaniu jednego z postulatów wyborczych rządu, tj. uszczelnienia przepisów podatkowych.

Paweł Szałamacha, minister finansów
Paweł Szałamacha, minister finansów (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Uszczelnienie przepisów podatkowych w ustawie

Wspomniana spółka państwowa, która powstanie z pominięciem przetargów, będzie miała wgląd w dane podatników. Szczególnie niepokojący wydaje się artykuł 12 wspomnianej ustawy, który brzmi:

Projekt ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji administracji podatkowej i kontroli skarbowej

Art. 12. 1. W celu zapewnienia organom administracji podatkowej i kontroli skarbowej narzędzi do analizy prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego, spółka celowa może uzyskiwać dane z systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, administracji podatkowej oraz kontroli skarbowej.

2. Spółka celowa może przetwarzać dane uzyskane z systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 1.

3. Przetwarzanie danych, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga zawiadomienia osób, których dane dotyczą.

W ustępie czwartym czytamy, że do przetworzenia informacji nie stosuje się przepisów o ochronie danych osobowych. Dodatkowo w artykule 13. widnieje zapis, który zakłada współpracę fiskusa z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która będzie mogła odpłatnie udostępnić spółce celowej pomieszczenia spełniające wymogi do przetwarzania informacji objętych klauzulą „tajne".

Walka z oszustwami podatkowymi – tłumaczenie Ministerstwa Finansów

Dzisiaj na stronie głównej internetowego serwisu Ministerstwa Finansów znalazł się komunikat, który wyjaśnia, że celem ustawy nie jest pozyskiwanie danych osobowych, a jedynie dostarczenie usług teleinformatycznych celem usprawnienia pracy organów podatkowych.

Zdaniem Ministerstwa Finansów wspomniane narzędzia mają służyć analizie prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego w oparciu o dane, które znajdują się w systemach teleinformatycznych resortu finansów.

– Bezspornym pozostaje fakt, że aby stworzyć algorytmy niezbędne dla obserwacji zjawisk rynkowych w obszarze podatkowym, ustalenia ich prawidłowości, a także sposobów identyfikowania wszelkich anomalii w obrocie, niezbędne jest uzyskanie pakietów rzeczywistych danych, na podstawie których można ustalić czynniki ryzyka i zjawiska naruszania obowiązków podatkowych. W przypadku konieczności przetwarzania tych danych, zawarta zostanie przewidziana treścią ustawy o ochronie danych osobowych stosowna umowa powierzenia przetwarzania danych zapewniająca ich ochronę. Spółka nie będzie miała dostępu do tajemnic handlowych – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~obserwator

Fajnie się czyta te newsy na bankierze - z jednej strony artykuł o tym jak polski rząd doi obywateli np. na paliwie (największa w historii różnica między cenami hurtowymi ARA a detalem w Polsce), a z drugiej strony artykuł pt.: "Nowa państwowa spółka do wykrywania wyrafinowanych oszustw podatkowych". No po prostu up....ić obywatela!
A może by tak powołać Nową Obywatelską Spółkę do wykrywania i zwalczania oszustw rządowych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~paweł_przybyła

Przytacza Pani art. 12 i trzy ustępy, następnie wspomina pani o ustępie 4. dlaczego go Pani nie przytoczyła razem z pozostałymi? Wspomina Pani też o artykule 13. dlaczego i on nie jest zacytowany? A podane jedynie urywki, być może w Pani interpretacji?

! Odpowiedz
0 0 ~poldek

Maja walczyc z przestępcami, a nie kur.. nakladac kary za to ze kupiłem 6 kg cukierków w styczniu, i wg urzędnika to o 3 kg za dużo, bo klienci napewno sie tym nie poczestowali. Efekt - mam do zapłacenia blisko 6 zl zaleglego VAT. Szlak człowieka trafia!!!

! Odpowiedz
1 1 ~tow_Wiesław

Ale co w tym niepokojącego pani redaktor? Takie rozwiązania są stosowane chociażby w USA i UK. Proszę się zagłębić w temat:
https://www.mapr.com/solutions/industry/big-data-and-apache-hadoop-government
http://www.computerweekly.com/news/2240217592/HMRC-uses-Hadoop-to-tackle-corporate-tax-avoidance
http://www.computerweekly. com/news/2240237308/15bn-gap-in-VAT-and-excise-might-be-filled-by-big-data-analytics

Planowane wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny) w rozliczeniach z fiskusem jest jednym z kroków ku likwidacji karuzel podatkowych VAT i innych "optymalizacji podatkowych".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~JA6969

Policja, straże miejskie wiejskie i nijakie, skarbówka, zus i inne... Czyżby dla kogoś ze znajomków zabrakło ciepłego stołeczka??? Kolejna "państwówka" opłacana przez podatników i ileś tam tysięcy ludzi siedzących i pijących kawcie po 8 godzin za naszą kase?
Ale najlepsze są dwa teksty:
- przewidziana treścią ustawy o ochronie danych osobowych stosowna umowa powierzenia przetwarzania danych zapewniająca ich ochronę - czyli jak się nie zgodzę to mi nic nie mogą?
I kolejne: Spółka nie będzie miała dostępu do tajemnic handlowych - to jak będzie prowadziła te kontrole? Wirtualnie???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~creed

Dobry rząd jeżeli kiedyś taki nastanie poznacie po tym, że radykalnie zmniejszy rozbuchaną biurokrację, odchudzi administrację a w konsekwencji zredukuje obciążenia dla obywateli.

Żeby tak się jednak stało potrzeba dojrzałego społeczeństwa, z którego taki rząd się wyłoni.

! Odpowiedz
2 4 ~JA6969

Nie za tej kadencji - niestety

! Odpowiedz
2 11 ~camambert

'Nie ma podłości jakiej nie dopuściłby się rząd, gdy zabraknie mu pieniędzy'- te słowa pewnego francuskiego arystokraty stają się co raz bardziej aktualne.

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~miro

modzelewski dopilnuje zeby było jak najwiecej VAT-wskich przekrętów

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl