REKLAMA

Novaturas przygotowuje się do wznowienia działalności

2020-04-30 10:04
publikacja
2020-04-30 10:04

Novaturas, operator turystyczny w krajach nadbałtyckich, przygotowuje się do wznowienia działalności, pracuje nad nowymi produktami - poinformowała prezes Audrone Keinyte.

fot. / / Novaturas

"Przygotowujemy się na powrót do działalności. Pytanie, kiedy to będzie możliwe, kiedy granice zostaną otwarte i będzie można latać. To zależy nie tylko od decyzji krajów nadbałtyckich, ale i od globalnej sytuacji, od sytuacji w destynacjach turystycznych" - powiedziała prezes podczas telekonferencji.

Dodała, że jeśli latem możliwe będzie wznowienie działalności, to spółka w pierwszej kolejności skoncentruje się na destynacjach w Europie (np. Grecja, Bułgaria).

Spółka spodziewa się zmian w regulacjach dla lotnictwa, turystyki i infrastruktury turystycznej, które m.in. miałyby zagwarantować większe bezpieczeństwo klientów.

"Będziemy się dostosowywać. Pracujemy też nad nowymi produktami. Przewidujemy, że zmieni się sposób podróżowania, zmieni się klient i jego potrzeby" - powiedziała prezes.

Spółka pod koniec lutego zawiesiła loty do włoskich ośrodków narciarskich, a w marcu, po wprowadzeniu przez rządy i władze państw bałtyckich restrykcji związanych z izolacją obywateli, wszystkie zorganizowane wyjazdy zostały czasowo zawieszone.

Jak podano, do czasu zakończenia prac nad regulacjami dotyczącymi wyjazdów odwołanych lub w inny sposób dotkniętych pandemią, spółka oferuje elastyczne warunki zmiany planów urlopowych. Operator rekordowo wcześnie uruchomił ofertę na sezon zimowy 2020-21 i sezon letni 2021.

Spółka ocenia, że jej płynność jest satysfakcjonująca, ale pracuje nad pozyskaniem nowych źródeł finansowania, np. kredytów, gdyby kryzys miał się przedłużać.

Strata netto operatora w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła 353 tys. euro, wobec straty na poziomie 148 tys. euro rok wcześniej.

Przychody wyniosły 23,4 mln euro (spadek o 18,9 proc. rdr), a strata EBITDA wyniosła 190 tys. euro, podczas gdy rok wcześniej Novaturas miał zysk na poziomie 83 tys. euro.

Novaturas podał, że z powodu pandemii w pierwszym kwartale 2020 r. spółka poniosła dodatkowe koszty w wysokości 1,164 mln euro z tytułu niezrealizowanego zysku i dodatkowych kosztów związanych z lotami powrotnymi. Koszty te zostały częściowo zrekompensowane obniżką kosztów operacyjnych.

Jak poinformowała prezes, Novaturas wdrożył ścisłą kontrolę kosztów, zawiesił projekty inwestycyjne, skoncentrował się na efektywności operacyjnej, wynegocjował z zagranicznymi partnerami i dostawcami bardziej elastyczne stawki, dokonał przeglądu istniejących zobowiązań. Spółka zamierza skorzystać z dostępnej pomocy państwa.(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki