Notowania ropy przytłoczone rosnącymi zapasami

Informacja o największym od stycznia wzroście zapasów benzyny oraz rekordowym wydobyciu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do zdecydowanego spadku notowań „czarnego złota”.

Według danych amerykańskiego Departamentu Energii (EIA) w zeszłym tygodniu zapasy benzyny zwiększyły się aż o 6,8 mln baryłek. To cztery razy więcej od oczekiwań analityków (+1,7 mln baryłek)! Uznano to za przejaw słabości popytu na paliwa w największej gospodarce świata.

(Bankier.pl)

Sytuacji na rynku nie zmieniła silniejsza od prognoz redukcja zapasów surowej ropy - z magazynów ubyło 5,6 mln baryłek po spadku o 3,4 mln brk tydzień wcześniej. Eksperci spodziewali się spadku zapasów o 3,4 mln brk. Równocześnie wydobycie ropy naftowej w USA przekroczyło 9,7 mln baryłek dziennie, osiągając najwyższy poziom od lat 70.

(EIA)

Amerykańskie prywatne zapasy ropy wynoszą 448,1 mln baryłek. To wprawdzie o 9,1 mln brk mniej niż w tym samym okresie 2015 roku, lecz wciąż o przeszło sto milionów więcej niż trzy lata temu.

Po publikacji raportu EIA kursy kontraktów terminowych na ropę naftową zaczęły pogłębiać wcześniejsze spadki. Do 22:20 cena ropy Brent spadła o 2,4 proc., do 61,21 USD za baryłkę. Amerykańska ropa WTI potaniała o 2,6 proc., osiągając cenę 55,97 USD za baryłkę. Nad ranem ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje o 0,3 proc.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj