Norwegia: koalicyjna Partia Postępu chce testów językowych dla obcokrajowców

Przewodnicząca norweskiej prawicowej populistycznej partii Postępu Siv Jensen, chce wprowadzenia testów językowych dla obcokrajowców pobierających w Norwegii zasiłek socjalny. To jeden z postulatów tej partii w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Jensen, która w norweskim rządzie jest ministrem finansów, powiedziała gazecie "Aftenposten", że po pięciu latach pobytu w Norwegii można wymagać, by ubiegający się od państwa zasiłku, potrafili posługiwać się językiem norweskim. Wcześniej w koalicyjnym rządzie partia Jensen próbowała obciąć dotację na naukę norweskiego. Według minister państwo nie powinno finansować nauki języka dla tych, którzy nie chcą zamieszkać w Norwegii. Partia Postępu chce również wprowadzenia całkowitego zakazu noszenia w miejscach publicznych zakrywających twarz chust. Nad przepisami dotyczącymi zakazu noszenia nikabów w szkołach pracuję obecnie koalicyjna partia premier Erny Solberg.

Partia Postępu zajmuje trzecie miejsce w sondażach przedwyborczych z ponad 13 procentowym poparciem. Największe poparcie posiada obecnie Partia Pracy na którą chce zagłosować 31 procent ankietowanych. Na prawicową partię obecnej premier Erny Solberg, głosy chce oddać ponad 24 procent wyborców.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Przemysław Gołyński/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil