REKLAMA

Northvolt wybuduje w Polsce fabrykę modułów bateryjnych. Będzie praca dla 500 osób

2021-02-19 11:07, akt.2021-02-19 12:17
publikacja
2021-02-19 11:07
aktualizacja
2021-02-19 12:17
PAIH

Na polskim Wybrzeżu powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

"Na polskim Wybrzeżu powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych" - podało CIR.

Zaznaczono, że wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 roku.

Northvolt doda mocy w Polsce

Szwedzka firma założona przez byłego pracownika Tesli zbuduje w Gdańsku zakład za prawie miliard złotych i zatrudni kilkaset osób.

"W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy" - zapowiedział rząd.

Szwedzka spółka Northvolt powstała w 2016 r.; ma siedzibę w Sztokholmie. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach w zakresie baterii i akumulatorów i tzw. inteligentnej diagnostyki. Jej misją jest „stworzenie najbardziej ekologicznego ogniwa na świecie, o minimalnym śladzie węglowym”.

Inwestycje Northvolt wpisują się w projekt unijnej tzw. Inicjatywy Bateryjnej, w której uczestniczy m.in. Polska.

Inwestycja Northvolt ważnym punktem na industrialnej mapie Polski

Inwestycja firmy Northvolt w Gdański będzie ważnym punktem na mapie industrialnej Polski - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki, przy okazji ogłoszenia budowy fabryki przez szwedzkiego producenta baterii.

Jak mówił Morawiecki, „w wielu dziedzinach związanych z motoryzacją odnosimy szereg sukcesów”, a - według niego - te sukcesy przekładają się na tworzenie coraz lepiej płatnych miejsc w pracy. Podkreślił, że inwestycja szwedzkiego koncernu stworzy ok. 500 miejsc pracy.

„Poprzez tego typu inwestycje najlepiej kształtuje się środowisko przemysłu 4.0” - dodał Morawiecki, zauważając też, że produkcja baterii to element „zielonej rewolucji”.

Szef rządu dodał, że „staramy się z Polski uczynić hub przemysłowy”. Jego zdaniem, z powodzeniem udaje się realizować system edukacji i kształcenia technicznego, potrzebny do funkcjonowania takiego hubu.

PAIH: inwestycja Northvolt w Gdańsku ma kosztować blisko 200 mln dol., czyli prawie 750 mln zł 

Nakłady inwestycyjne na zakład produkcyjny Northvolt, który powstanie w Gdańsku wyniosą blisko 200 mln dol., czyli prawie 750 mln zł - poinformowała w piątek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

"W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln dolarów tj. prawie 750 mln zł. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy" - poinformował w piątek PAIH.

Jak wyjaśniono, zakład, jaki powstanie na Wybrzeżu, jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów.

Dodano, że powstanie wysoce zautomatyzowany i zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych - podano.

"Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy" - poinformowano. 

Minister klimatu: Procentuje postawienie na elektromobilność 

Decyzja szwedzkiego Northvolta o budowie fabryki modułów bateryjnych w Gdańsku to dowód, że postawienie 5 lat temu na elektromobilność procentuje - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak mówił, przed pięciu laty były liczne pytania, czy Polskę w ogóle stać na wyzwania w obszarze, który nie był wtedy jeszcze ani dominujący, ani zaawansowany technologicznie.

„Dobrze odczytaliśmy trendy światowe” - podkreślił. Teraz Polska staje się największym w UE producentem baterii litowo-jonowych, do Niemiec sprzedaje ich więcej niż Chiny i Korea Płd. razem wzięte - dodał minister.

Baterie określił mianem „ropy XXI wieku”, gwarantujące w przyszłości bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ale - jak zauważył - ich produkcja to dopiero początek polskich aspiracji. Te aspiracje to budowa kompletnego łańcucha dostaw dla elektromobilności oraz centrów badawczo-rozwojowych - wyjaśnił Kurtyka. 

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
o jak miło i blisko morza, zawsze można ścieki spuścić do Bałtyku będzie taniej.
newcommer
"Inwestycja firmy Northvolt w Gdański będzie ważnym punktem"
Statystyka, ten kto robił biznes plan ma dużo pieniędzy. Średnia płaca w Gdańsku a np. Toruniu to 40% różnicy, koszt wykupu ziemi dostęp do autostrady A1, dostępność pracowników w regionie.
Nie polecam inwestowanie w Northvolt bo to głupie ludzie.
nanader1
Dwa pytania: (1) jak łatwo dolecieć samolotem z północy Szwecji do Bydgoszczy czy Torunia? (2) jak na rankingach mają się uczelnie techniczne z Bydgoszczy i Torunia w porównaniu do Gdańska? Jakbym miał inwestować w zakład, gdzie zatrudniam tylko dobrze wykwalifikowanych specjalistów i koszt robocizny a ziemi to ułamek Dwa pytania: (1) jak łatwo dolecieć samolotem z północy Szwecji do Bydgoszczy czy Torunia? (2) jak na rankingach mają się uczelnie techniczne z Bydgoszczy i Torunia w porównaniu do Gdańska? Jakbym miał inwestować w zakład, gdzie zatrudniam tylko dobrze wykwalifikowanych specjalistów i koszt robocizny a ziemi to ułamek kosztów wyposażenia, też bym tak zainwestował.
bt5
Zapewne nie umiesz czytać cyrylicowych literu góry szyby ukraińskich autokarów jeżdzacych przez Polskę. to ci powiem co tam zwykle jest napisane : Gdańsk. To jest znaczy jakieś ukraińskie zagłębie siły roboczej. Jeśli chodzi o Toruń to strefa przemysłowa jest w szczerym polu bez żadnego dojazdu i kwater w pobliżu,Zapewne nie umiesz czytać cyrylicowych literu góry szyby ukraińskich autokarów jeżdzacych przez Polskę. to ci powiem co tam zwykle jest napisane : Gdańsk. To jest znaczy jakieś ukraińskie zagłębie siły roboczej. Jeśli chodzi o Toruń to strefa przemysłowa jest w szczerym polu bez żadnego dojazdu i kwater w pobliżu, więc jest tam pełno wakatów bo nikt za ta minimalna nie jest w stanie dojeżdzać na 3 zmiany własnym samochodem bo zarobi wyłacznie cukierki.
jan-kowalski
Nie, żebym miał coś przeciwko Szwedom (czy też Szwedkom), ale dużo więcej powodów do radości (a może nawet dumy) byłoby chyba, gdyby to polska firma - jedna, druga, trzecia - wybudowała taką fabrykę. Bo jak na razie, to słyszymy tylko o obcych inwestycjach w PL.

A jeszcze lepiej, gdyby w PL taka polska firma
Nie, żebym miał coś przeciwko Szwedom (czy też Szwedkom), ale dużo więcej powodów do radości (a może nawet dumy) byłoby chyba, gdyby to polska firma - jedna, druga, trzecia - wybudowała taką fabrykę. Bo jak na razie, to słyszymy tylko o obcych inwestycjach w PL.

A jeszcze lepiej, gdyby w PL taka polska firma miała CBR, a produkcję (jej najbrudniejszą część) za granicę. Byłby to widomy znak rzeczywistego wejścia PL do grona państw wysokorozwiniętych.

A tak... No cóż, może to jeszcze nie ten moment i powinniśmy/musimy się cieszyć takimi obcymi inwestycjami?!
remo87
Chińczycy też tak zaczynali, więc jakaś tam nadzieja ciągle jest :-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12
W Polsce za PiSu nasz kraj zmienia sie w wysypisko smieci i jedna wielka fabryke z tania sila robocza. Moravitza i spolke przed sad. CZekam az morawvitz pojedzie tam i zaczni episdolic jaka jest jest inwestycja w tania sile robocza i zatruwanie srodowiska. Pewnie firma i tak nie zaplaci ani zlotowki podatku. Polska Afryka Europy,W Polsce za PiSu nasz kraj zmienia sie w wysypisko smieci i jedna wielka fabryke z tania sila robocza. Moravitza i spolke przed sad. CZekam az morawvitz pojedzie tam i zaczni episdolic jaka jest jest inwestycja w tania sile robocza i zatruwanie srodowiska. Pewnie firma i tak nie zaplaci ani zlotowki podatku. Polska Afryka Europy, za pozwoleniem pejsow z rzadu.
mkx
A pobateryjne odpady zakopiemy gdzieś w Polsce. Może nawet w starych szybach po węglu???

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki