REKLAMA

Nocna prohibicja w Zakopanem. Czy rozwiąże problem patoturystyki?

2022-09-16 13:55, akt.2022-10-04 15:26
publikacja
2022-09-16 13:55
aktualizacja
2022-10-04 15:26

W Zakopanem zapadła historyczna decyzja. Po godzinie 23 zakup alkoholu stanie się niemożliwy. Miejscy radni chcą ukrócić "patoturystykę", której na Krupówkach (i nie tylko) nie brakuje. Przez zachowanie nieodpowiedzialnych turystów policja musiała dotąd interweniować nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Przepisy już obowiązują.

Nocna prohibicja w Zakopanem. Czy rozwiąże problem patoturystyki?
Nocna prohibicja w Zakopanem. Czy rozwiąże problem patoturystyki?
fot. Marcin Szkodziński / / FORUM

Turyści nadużywający alkoholu na Krupówkach czy też w Tatrach nikogo już nie dziwią. Niezadowoleni z takiej sytuacji byli jednak mieszkańcy Zakopanego i Rada Miasta, która poparła mieszkańców w dążeniu do zaprowadzenia porządku w mieście. Problemem były nie tylko bójki, ale i zaśmiecanie miejskich terenów.

— Najczęściej w sklepach turyści kupują małolitrażowy alkohol, tzw. małpki. Dla nas to jest utrapienie, bo te małe butelki spożywane są w bardzo szybki sposób. Później znajdujemy je na terenie całego miasta, przede wszystkim na Równi Krupowej, a to wpływa też na wizerunek miasta — tłumaczy Marek Trzaskoś, komendant Straży Miejskiej w Zakopanem.

"Za" głosowało 11 radnych, 6 nie brało udziału w głosowaniu, 3 wstrzymało się od głosu - nikt nie był przeciw. Nocna prohibicja ma ukrócić burdy na ulicach miasta.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami w Zakopanem obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu od godz. 23 do 6. W tym czasie napoje procentowe będzie można wypić wyłącznie w lokalach gastronomicznych. Przepisy weszły w życie 4 października 2022 r.

— Uchwała dotycząca ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych została wypracowana wraz z Radą Miasta Zakopane. Wspólnie liczymy na to, że pozwoli ona działać przedsiębiorcom, ale wprowadzi także ograniczenia, które pozytywnie wpłyną na komfort życia mieszkańców — powiedział po sesji burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

"Było dużo skarg, pism, które mieszkańcy kierowali do urzędu miasta. Uciążliwe były też sytuacje pod sklepami nocnymi" - mówi przewodniczący rady miasta Zakopanego Jan Gluc.

JM

Źródło:
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Typowe podejście u nas: garstka ludzi, którzy nie umieją pić i bawić się nie zalewając się w trupa stanowi problem, więc wprowadzamy kolejne zakazy i obostrzenia. Teraz "na wszelki wypadek" będą zamiast małpek kupować 0,5 na łebka. Gdzie jest policja by to ogarniała? Serio trzeba aż wprowadzać prohibicję bo są ludzie, którzy Typowe podejście u nas: garstka ludzi, którzy nie umieją pić i bawić się nie zalewając się w trupa stanowi problem, więc wprowadzamy kolejne zakazy i obostrzenia. Teraz "na wszelki wypadek" będą zamiast małpek kupować 0,5 na łebka. Gdzie jest policja by to ogarniała? Serio trzeba aż wprowadzać prohibicję bo są ludzie, którzy nie umieją się ogarnąć i zachowywać normalnie na urlopie?
nekroekonom
Za granicą takie zakazy są nawet w knajpach, więc najwyraźniej jest taka potrzeba, bo do tępaków nic nie dociera.
czerwony_wiewior
Ciekawe o ile spadną wpływy z VAT i akcyzy
hotei
Alkohol to towar luksusowy a jego cena jest zdecydowanie za niska
Problem rozwiąże podwyżka cen o min. 500%
zgadujzgadula
Eeeetam nasze piękne nadmorskie tereny tam jest dopiero jaaaaaaaaazzzzzzdddddaaaaaaa.......
forfun
patologia to patologia - zawsze wyjdzie.
co najwyżej zaopatrzy sie wcześniej
1a2b
Świetny pomysł jak na grajdołek żyjący z turystów. Pomysł powinien się sprawdzić, zwłaszcza w połączeniu z wczesnym wyłączaniem świateł nie mówiąc już o bezczelnych cenach w tej dziurze.
chudy_january
ta uchwała to szansa dla Zakopanego, że przyjadą zamożni turyści którzy nie muszę chlać wódy by przez moment mieć poczucie bycia "szczęśliwym".
Mniej zamożni, którym - jak wynika z artykułu - do szczęścia wystarczy wypicie kilku "małpek" pojadą tam gdzie będzie tani alkohol.....
vacarius
To rozwiąże turystykę. Gdybyś nawet w hoteli w którym masz pokój i nocleg nie mógł kupić alkoholu. Z niewłaściwym zachowaniem się osób pijanych inaczej można walczyć. 5000zł kary za darcie ryja po nocy. 10tys zł kary za zaśmiecanie opakowaniami po alkoholu. Albo kara za nocne łażenie po pijaku po prostu. Lecz czemu gość hotelowy To rozwiąże turystykę. Gdybyś nawet w hoteli w którym masz pokój i nocleg nie mógł kupić alkoholu. Z niewłaściwym zachowaniem się osób pijanych inaczej można walczyć. 5000zł kary za darcie ryja po nocy. 10tys zł kary za zaśmiecanie opakowaniami po alkoholu. Albo kara za nocne łażenie po pijaku po prostu. Lecz czemu gość hotelowy miałby nie mieć prawa zamowić sobie do pokoju jakiegoś alkoholu gdy nikomu nie przeszkadza. O ile nie drze ryje ale trzeźwi też czasem drą ryja.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki