REKLAMA
JUŻ JUTRO

Wódka i papierosy będą droższe. Akcyza w 2023 r. w górę

2022-07-13 13:15
publikacja
2022-07-13 13:15
Wódka i papierosy będą droższe. Akcyza w 2023 r. w górę
Wódka i papierosy będą droższe. Akcyza w 2023 r. w górę
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Od 1 stycznia 2023 r. akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe znowu wzrośnie. To kolejny cios w portfele Polaków. Władze tłumaczą, że chcą w ten sposób dbać o nasze zdrowie.

W 2021 roku przyjęto ustawę, która stopniowo podwyższa stawkę akcyzy na papierosy i alkohol. W 2021 roku podatek wzrósł o 10 proc. W kolejnych latach ma być podnoszony o 5 proc. w przypadku alkoholu i 10 proc. tytoniu.

„Dostępność alkoholu w Polsce jest zbyt duża [...], bez podwyższenia stawek akcyzy przystępność cenowa napojów alkoholowych cały czas by rosła. Podwyższenie stawek akcyzy na tytoń do palenia, papierosy oraz cygara i cygaretki, począwszy od 2023 r., ma przede wszystkim ograniczyć spożycie ww. wyrobów przez konsumentów, w tym szczególnie przez osoby nieletnie” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Z wyliczeń resort finansów wynika, że półlitrowa butelka wódki zdrożeje w przyszłym roku średnio o 90 groszy. Wino ma być droższe o około 4 grosze, podobna podwyżka ma dotknąć piwo. To kolejny problem dla branży, która od dłuższego czasu ma pod górkę. Paczka papierosów ma natomiast zdrożeć o 42 grosze.

Biorąc pod uwagę szalejącą inflację, podwyżki zapewne na tym się nie skończą, a branża browarnicza zapowiedziała kolejne.

Podwyżki, wydawałoby się groszowe, w efekcie skali dają już konkretne sumy. „Przeciętnie dorosły Polak konsumuje 136 litrów piwa rocznie. Wyższa akcyza oznacza, że z kieszeni wyparuje mu 11 zł” - wylicza dziennik „Fakt”.

Z kolei w przypadku palaczy z dymem pójdzie dodatkowe 153 złote. Jak wylicza resort finansów, podwyższona akcyza ma przenieść budżetowi państwa 2,4 mld złotych zysku.

JM

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
kacz-jong-un
Przecież to strzał samemu sobie w kolano, wyborcy Pisu będą mniej pijani i niektórzy przejrzą na oczy.
langdon25
I co z tego że przejrzą na oczy - ich mózgi są nieodwracalnie przeżarte spirytusem i ciałami smolistymi - niczego nie zrozumieją .

Zrobią kolejne dziecko i będzie kolejne pińcet na flachę i faje - inflacja ich nie ruszy, zaś bahorów przybędzie i cel pincet plus będzie realizowany
polityka_to_nie_ekonomia
"Dla naszego dobra", a tak na serio to hajs się kończy.
inflacjakiedysbedziespadac
Dowalić jeszcze podatkiem cukrowym i od deszczu aby litra wódy było po 200 zeta
kacz-jong-un
Przy naszej upadającej aktualnie walucie, wóda po 200 zł jest bliżej, niż się nam wydaje.
polonu
już długo nie nafikają , do nowego roku nie dociągnie ten rząd , A po nowym roku tak ceny wystrzelą że wszystkim białka oczne na wierzch wyjdą, Od nowego roku Rosja z Polska nie zawrze żadnej umowy dosłownie na nic , ceny poszybują pod sufit , po nowym roku będzie już posprzątane ,chyba że wcześniej ludzie sami zrobią porządek .ani już długo nie nafikają , do nowego roku nie dociągnie ten rząd , A po nowym roku tak ceny wystrzelą że wszystkim białka oczne na wierzch wyjdą, Od nowego roku Rosja z Polska nie zawrze żadnej umowy dosłownie na nic , ceny poszybują pod sufit , po nowym roku będzie już posprzątane ,chyba że wcześniej ludzie sami zrobią porządek .ani akcyza im nie pomoże to pewne jak w banku , drugi Afganistan , tak Amerykanie załatwiają klientów nie wierze w cuda że przy takiej inflacji takim długu kraj potrafi funkcjonować to nie możliwe ..
zops
Nosimy okulary przeciwsłoneczne i zmniejszamy odbiór światła stosując kwas hialuronowy na zewnętrznych kącikach oczu.
_xyz
I znów tak w swój elektorat?
Może jakiś program flaszka+ i fajki+?
Realizacja kuponem na Orlenie?
langdon25
Balbina możesz spokojnie podnosić akcyzę na wódkę i faje - twój elektorat jest tak zapijaczony i ujarany że nawet tego nie zauważy - w końcu co miesiąc dostaje 500+ by nie trzeźwiał :-(((
socjalistyczneg
Kiedy podatek od wdechu i wydechu?

Powiązane: Podwyżka akcyzy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki