Niskie bezrobocie napędza aktywność deweloperów

założyciel SpotData.pl

Choć duzi deweloperzy od dawna sygnalizowali, że sprzedaż mieszkań wytraca dynamikę, to dane z rynku mieszkaniowego wskazują na wysoką aktywność deweloperską. Główną przyczyną tej aktywności jest niskie bezrobocie, które skłania ludzi do odważniejszych decyzji inwestycyjnych. Pokazuję to na wykresie poniżej, na którym widać, że aktywność deweloperska w obszarze pozyskiwania pozwoleń niemal idealnie idzie w parze ze stopą bezrobocia.

W październiku liczba pozwoleń na budowę, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, zanotowała trzeci najwyższy odczyt w najnowszej historii – 23 tys. Ktoś mógłby powiedzieć, że pozwolenia nie przekładają się jeden do jednego na nowe mieszkania. Racja. Ale liczba nowo budowanych mieszkań również jest bardzo wysoka – w październiku wyniosła 19,3 tys. (dane odsezonowane) i również w tym przypadku był to trzeci najwyższy odczyt w ostatnich latach.

Współgra to idealnie ze stopą bezrobocia, która systematycznie spada. W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego (po odsezonowaniu) wyniosła 6 proc., a stopa bezrobocia mierzona metodą badań ankietowych – zaledwie 3,8 proc.

(SpotData)

Choć trzeba zauważyć, że bezrobocie spada coraz wolniej, wręcz zaczyna się zatrzymywać.

Jeżeli bezrobocie jest jakąś wskazówką, to niewątpliwie jesteśmy już na szczycie cyklu i ani stopa bezrobocia nie może być dużo niższa, ani w związku z tym aktywność deweloperska dużo wyższa. Jeżeli oczywiście przyjmiemy, że relacje między obiema zmiennymi pozostaną podobne co w przeszłości.

P.S. Po wczorajszym newsletterze na temat niskiej inflacji i związku między podażą pieniądza a cenami otrzymałem od Państwa wiele odpowiedzi, zarówno pozytywnych jak i krytycznych. Za pierwsze dziękuję, za to z drugimi będę musiał się zmierzyć. Wkrótce zrobię to na łamach Bankier.pl

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 klarapl

Spadek bezrobocia nie jest przyczyną dla podijania cen mieszkań, jak robia to bez przerwy niektórzy deweloperzy. Mnie udało się jakieś czas temu kupic mieszkanie na Forum Wola w Warszawie w rozsądnej cenie, ale nadal obserwuję rynek nieruchomości i myślę, że bańka, którą nas straszą wcale może nie być wyolbrzymieniem sytuacji w jakiej znajduje lub wkrótc znajdzie sie nasz kraj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 lejdi

Chciałem to jakoś skomentować, ale może jednak sobie daruję... Nie znoszę robić ludziom przykrości

! Odpowiedz
3 26 silvio_gesell

W środowisku ujemnych realnych stóp nawet pustostany są bardziej rentowne niż depozyty.

! Odpowiedz
0 0 kmierz

Dlaczego?

! Odpowiedz
6 10 silvio_gesell odpowiada kmierz

Bo na depozycie jest -0,5% po uwzględnieniu inflacji i belki, a tymczasem mieszkania drożeją realnie ok. 7%. A ponieważ kredyty hipoteczne są oprocentowane na 4%, więc nawet pustostan kupiony na kredyt spłaca się 3% rocznie.

! Odpowiedz
6 24 h-b

Zasiłki dla bezrobotnych trwają od 6-max 12 m-cy ! Niskie bezrobocie jest tylko dla tego że mamy na Maxa elastycznie śmieciowo-czasowy rynek zatrudniania. Od lat największy w całej Europie !.Mamy Full tworzonych pseudo papierowych miejsc pracy czasowych,na nie pełne etaty 0,5,0,75 etc,Ogrom śmieciowo-zleceniowych,dzieła samozatrudnienia etc I coraz niestety bardziej rosnący szaro-czarny rynek pseudo zatrudniania bez żadnych umów praw pracownika za niepewne jak dobrze pójdzie marne minimalne grosze ! Ogrom osób po 50+,55+ etc.ma ogromne problemy ze znależeniem pracy bo bardzo wielu tylko tzw.z nazwy Dawców raczej ich niezbyt przychylnie widzi w pracy uważna ich w wielu branżach i zawodach już za sędziwych wiekowo do wykonywania pracy ?? Tak wygląda nasz coraz bardziej chory wręcz patologiczny rynek niby zatrudniania i Tak też wygląda realnie nasze od lat pseudo niskie bezrobocie jest pięknie tylko w papierowych statystycznych tworzonych pod Publikę nic więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 dziki_losos

W latach 1999-2009 współczynnik korelacji między samobójstwami przez powieszenie lub uduszenie w USA, a liczbą prawników w Karolinie Północnej wyniósł 0.993 - prawie idealne dopasowanie (źródło: dane CDC i ABA, opracowanie Tyler Vigen). Przypadek?

! Odpowiedz
2 12 dziki_losos

Bez wykazania związku logicznego, to tylko korelacja, a nie przyczyna i skutek. Równie dobrze za tym może stać trzeci czynnik, np. mityczny cykl koniunkturalny.

! Odpowiedz