REKLAMA

„Nikt wam tyle nie da, ile ja wam obiecam” w wersji 2.0

Krzysztof Kolany2014-10-01 11:49główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-10-01 11:49
fot. Mateusz Jagielski / EastNews / EastNews

Expose pani premier Ewy Kopacz było jednym wielkim festiwalem rozdawnictwa publicznego grosza. Nasze pieniądze dostaną emeryci, rodzice, lekarze, wojskowi, naukowcy, firmy budowlane, dostawcy taboru kolejowego. Rząd będzie wspierał tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, ograniczy wolny handel węglem oraz zlikwiduje „śmieciowe” jedzenie w szkołach.

Wszystko na nasz koszt. Choć premier Kopacz obiecała wydać kilkadziesiąt miliardów, to ani słowem nie wspomniała o źródłach finansowania. A przecież nie da się tych wydatków pokryć inaczej niż poprzez wyższe wpływy podatkowe. „Wydamy” to obok „bezpieczeństwa” chyba najczęściej powtarzające się słowo expose.  Fraza ta powinna jednak brzmieć „wydam wasze pieniądze na...”.

Część expose dotycząca gospodarki i finansów publicznych została zbyta ogólnikami, a jedynym konkretem była zapowiedź przygotowania założeń do nowej ustawy o działalności gospodarczej oraz nowej ordynacji podatkowej. Czyli sprawy, o których mówi się od lat. Co ciekawe, w tej części znalazła się zapowiedź „zdrowych finansów publicznych i ograniczania wydatków”. Musiał był to być błąd przy edycji tekstu.

Interesujące jest też to, czego zabrakło. Nie było mowy o deregulacji, ograniczeniu biurokracji i prywatyzacji. Nic o policji, służbach specjalnych, sądach i prokuraturze– czyli o MSW i niewydolnym systemie sądownictwa. Niewiele było o samorządach, choć wybory za pasem. Ani słowa o sporcie, podatkach i bardzo mało o unijnych pieniądzach – czyli ulubionych tematach Donalda Tuska. Ich brak potwierdza, że partia rządząca w ciągu 7 lat ewoluowała z pozycji liberalno-konserwatywnych na socjalistyczno-etatystyczne.

Na uznanie zasługują tylko trzy elementy expose. Po pierwsze, ukłon w stronę opozycji, który nawet jeśli był tylko socjotechnicznym manewrem, to i tak warto go docenić. Drugie, to nieco zawoalowana, ale jednak wyraźna, niechęć do szybkiego zastąpienia złotego przez euro. Trzecim pozytywem była zapowiedź zawetowania niekorzystnych dla Polski pomysłów ograniczenia emisji CO2 zwanego „paktem klimatycznym”. Tu trzymamy panią premier za słowo.

Warto jednak, aby te plusy nie przysłoniły fundamentalnych minusów tego wystąpienia. Pani premier chce przede wszystkim wydawać nasze pieniądze i zapewnić nam „bezpieczeństwo” rozumiane jako rosnąca kontrola państwa nad życiem jego obywateli. „To, co planowano w trzy lata, mój rząd zrobi w 12 miesięcy”. W tym kontekście słowa te brzmią niemal jak groźba.

Krzysztof  Kolany

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Patriota
Przecież to nie kopalnie trzeba wygaszać, a tak naprawdę sprzedawać szwabom - bo niby są nie rentowne BZDURA CAŁKOWITA!
To rząd jest nie rentowny i kombinuje co tu jeszcze ukraść!
Rząd trzeba usunąć od władzy - bo już niedługo Polska zniknie z mapy, a nasze dzieci przestaną mówić w języku Ojczystym!
LUDZIE
Przecież to nie kopalnie trzeba wygaszać, a tak naprawdę sprzedawać szwabom - bo niby są nie rentowne BZDURA CAŁKOWITA!
To rząd jest nie rentowny i kombinuje co tu jeszcze ukraść!
Rząd trzeba usunąć od władzy - bo już niedługo Polska zniknie z mapy, a nasze dzieci przestaną mówić w języku Ojczystym!
LUDZIE PRZEJRZYJCIE NA OCZY JAK TE KURWY NAS RUCHAJĄ!
~Patriota
Panią Kopacz i jej ekipę rządząca powinniśmy WYJEBAĆ na bruk!
Te pasożyty tylko ciemnotę nam wciskają robiąc rozbiór Polski!
To jest ciąg dalszy planów tego faszysty Tuska!
LUDZIE PRZEJRZYJCIE NA OCZY JAK TE KURWY NAS RUCHAJĄ!
~dann
panie kolany kiedy krach???? i nie rytykuj Pan a jakzes pan madry to startuj na premiera
~KeithFlint
Jak Kolany napisze to nie ma dziubka we wsi! Rewelacja! :)
~dfs
gazetowa (czyli żadna) wiedza skutkuje gazetowymi pomysłami - taki program to każdy student może sklecić w trzy minuty - czyli wartość tego jest zerowa
~dfs
generalnie bełkot - dopłaty dla studiów zagranicznych?, fundusz stabilizacji rolnictwa? więcej pieniędzy dla wojskowych? pakiet kolejkowy? urlopy dla bezrobotnych? likwidacja śmieciowego jedzenia? staże w administracji? państwowe podręczniki? waloryzacja emerytur o 40 zł? - co to w ogóle jest
~emeryt
To jest brak przygotowania do pelnienia wysokiej funkcji panstwowej - tam chyba nie ma doradcow ktorzy mysla i pomagaja ?, mysle ze ta osoba nie zdaje sobie sprawy ze skutkow decyzji jakie podejmie... Szczegolnie po telefonach p.merkel...
~qwer
jak to co, zatrudnila na umowe zlecenie 10 studentow i kazdy mial cos tam palnac, no to kazdy palnal jakas bzdure, a kopaczowa dala to do expose ;)
~nieznany odpowiada ~qwer
ani słowa nie ma w obietnicach Pani Premier o zasiłkach pielęgnacyjnych dla osób niepełnosprawnych pozostaje 153 zł.
~nieznany odpowiada ~nieznany
panowie , którzy pracują w na Wiejskiej po ukończeniu 70 lat też pobierają w takiej wysokości zasiłek jak osoba na wózku inwalidzkim czy tak winno być szanowna Pani Premier

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki