REKLAMA

Nieubezpieczeni sprawcy wypadków kosztowali miliony

2016-06-30 19:19
publikacja
2016-06-30 19:19

Ponad 99,5 mln zł - tyle w ubiegłym roku musiał wypłacić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) ofiarom nieubezpieczonych i nieznanych sprawców wypadków drogowych. To o 34 procent więcej niż rok wcześniej - podał Fundusz w czwartkowym komunikacie.

Nieubezpieczeni sprawcy wypadków kosztowali miliony / YAY Foto

UFG wypłaca odszkodowania ofiarom wypadków np. spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców. Finansowany jest m.in. ze składek firm oferujących obowiązkowe polisy OC: komunikacyjne i rolne (po 1,3 proc. składki przypisanej brutto z tych ubezpieczeń), a także z kar za brak obowiązkowego OC.

"Z przyjętego sprawozdania UFG za 2015 rok wynika, że nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych kosztowali - innych kierowców wykupujących komunikacyjne polisy OC - ponad 99,5 mln złotych. Tyle ostatecznie wyniosły w ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Fundusz ofiarom tych wypadków, to jest o 34 procent więcej niż rok wcześniej. W tym czasie zgłoszonych zostało 6,9 tysiąca szkód za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących (wzrost o 12 proc.)" - czytamy w komunikacie Funduszu.

Jak wynika z komunikatu, w czwartek Zwyczajne Zgromadzenie Członków UFG zatwierdziło sprawozdanie finansowe dotychczasowego zarządu z działalności Funduszu za 2015 rok i udzieliło mu absolutorium.

Dokonano też wyboru uzupełniającego do rady UFG, a nowo ukonstytuowana rada dokonała wyboru nowego zarządu, w związku z końcem kadencji dotychczasowego. W jego skład weszli ponownie: Elżbieta Wanat-Połeć, jako prezes, Sława Cwalińska-Weychert wiceprezes, Hubert Stoklas wiceprezes oraz Małgorzata Ślepowrońska, dotychczasowa dyrektor zarządzająca w UFG - głosi komunikat.

Komunikat przywołuje też wypowiedź prezes Elżbiety Wanat-Połeć, że "ubiegły rok był przełomowy pod względem innowacji wprowadzonych w Funduszu, z których najważniejsza to uruchomienie portalu UFG, dzięki czemu teraz już cała obsługa klientów odbywa się poprzez Internet". (PAP)

pś/ son/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~JA6969
Przecież wiadomo gdzie i kto ma zarejestrowany samochód. TU wysyłają do funduszu info o ubezpieczeniu takiego a takiego auta od - do. A więc w czy problem porównać które nie ma ubezpieczenia? Wysyłamy liścik i jak ktoś się nie odzywa policję z lawetą. Jak minie np miesiąc to brumek na licytacje i już.
A swoja droga
Przecież wiadomo gdzie i kto ma zarejestrowany samochód. TU wysyłają do funduszu info o ubezpieczeniu takiego a takiego auta od - do. A więc w czy problem porównać które nie ma ubezpieczenia? Wysyłamy liścik i jak ktoś się nie odzywa policję z lawetą. Jak minie np miesiąc to brumek na licytacje i już.
A swoja droga KAŻDY kto jeździ bez OC powinien mom zdaniem iść automatycznie np na 7 dni do pierdla. Dlaczego? Bo on nawet jak coś zrobi to ma wyje...chane jak nie ma kasy a ty jak poleżysz w szpitalu na rechabilitacji it wydajesz (bądz nie zarabiasz) kasy dla siebie. Nie wspomnę o śmiertelnych wypadkach...
~kwaki
artykuł wybitnie sponsorowany wydali 1000000 a ile zarobili wg policji wzrosło bezpieczeństwo na drogach spadła ilość wypadków i kolizji sprawca wypadku nieubezpieczonym autem i tak zapłaci więc po co to larum - żeby jakoś uzasadnić kolejne podwyżki oc
~west
W takich przypadkach na podstawie ustawodawstwa i przepisów, jeśli jesteś poszkodowanym, możesz dochodzić swoich praw w wymiarze finansowym, od rodziców, dzieci a nawet dziadków sprawcy Twojego nieszczęścia i problemów. To samo dotyczy alimentów.
~zeb2669
Aby w dobie informatyzacji nie można było przyporządkować do każdego przecież zarejestrowanego samochodu ubezpieczenia OC , dla każdego lokalu umowy na wywóz śmieci,
i zaczipować każdego kundla to świadczy o tym że opłacamy urzędasów nieudaczników i idiotów.
~Ozy
O.C. Powinna byc prowadzony przez wydzial komunikacji. Ubezpieczenie powinno od ilosci miejsc w aucie tylko od pasazerow. Rejestracja powinna byc przyklejna od strony kierowcy na szybie
~Politycy_myśleć
Ludzie nie mają pieniędzy na wykupienie OC. A nie taniej by wyszło gdyby fundusz opłacał składki OC automatycznie tym, którzy nie dokonali wykupu samemu, a dopiero później dochodził swoich roszczeń. Jak nie byłoby stać kokoś na opłaty bo faktycznie dochody ma bardzo niskie - a to można sprawdzić w US, to im odpuszczać Ludzie nie mają pieniędzy na wykupienie OC. A nie taniej by wyszło gdyby fundusz opłacał składki OC automatycznie tym, którzy nie dokonali wykupu samemu, a dopiero później dochodził swoich roszczeń. Jak nie byłoby stać kokoś na opłaty bo faktycznie dochody ma bardzo niskie - a to można sprawdzić w US, to im odpuszczać na max 2 lata. Wtedy odszkodawanie spada na ubezpieczyciela.
~aaaa
Jak ktoś ma bardzo niskie dochody to jeździ autobusem a nie samochodem
~dociekliwy
A nie taniej by było, gdyby OC było dobrowolne i jak komuś rozwalisz Ferrari, a nie miałbyś OC, to byś musiał sprzedać dom, żeby oddać dług? Może to by ludzi skutecznie uczyło rozsądku na drodze? Nie dziwmy się, że ludzie jeżdżą nieostrożnie i nie widzą potrzeby ubezpieczenia się, skoro Rząd zdejmuje z nich A nie taniej by było, gdyby OC było dobrowolne i jak komuś rozwalisz Ferrari, a nie miałbyś OC, to byś musiał sprzedać dom, żeby oddać dług? Może to by ludzi skutecznie uczyło rozsądku na drodze? Nie dziwmy się, że ludzie jeżdżą nieostrożnie i nie widzą potrzeby ubezpieczenia się, skoro Rząd zdejmuje z nich odpowiedzialność, ustanawiając obowiązek ubezpieczenia. Albo dobra, niech sobie będzie ta pomoc Rządowa w tej kwestii, ale niech obywatel ma możliwość napisania oświadczenia, że w tej kwestii nie chce pomocy od rządy (czyli de facto podatników) i że w przypadku kolizji on sam bierze odpowiedzialność. Wtedy powinien być bezlitośnie licytowany i komornik powinien z niego wydzierać każdy grosz. Rozumiem, że w Narodzie żyją ludzie kompletnie nieporadni w niektórych sprawach, ale jeśli rząd ma chęć zadbania o wszystkich obywateli, to niech nie przeszkadza tym, którzy są w stanie zadbać sami o siebie w niektórych kwestiach. Czasem, żeby o kogoś zadbać, trzeba pozwolić mu żyć po swojemu, a nie zmuszać do jakichś socjalizmów.
~JA6969 odpowiada ~dociekliwy
A pomyślałeś że część kierowców nie ma majątku? I CO WTEDY? Nawet jak sąd takiego skarze to ma cię w d... bo komornik z niczego nic nie weźmie
~muł_roboczy
Im droższe ubezpieczenia tym procenty będą rosły. Ile złomu,, którego wartość jest mniejsza od kwoty ubezpieczenia jeździ obecnie po drogach?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki